ភ្នំពេញ – នាព្រឹកថ្ងៃទី០៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងពិធីបើកកម្មវិធីការប្រកួតប្រណាំងអាន ស្មូតកំណាព្យ និងតែងនិពន្ធ ពានរង្វាន់ “សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន” អបអរសាទរទិវាជាតិអំណានលើកទី៨ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ទិវាជាតិអំណានលើកទី៨ ជាការបណ្ដុះទម្លាប់អានផង និងបណ្ដុះទម្លាប់តែងនិពន្ធផង។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បន្ថែមថា ការប្រារព្ធទិវាជាតិអំណាននេះ បានបណ្ដុះស្មារតី រក្សាការពារ វប្បធម៌ខ្មែរឱ្យគង់វង្ស ស្ថិតស្ថេរ ព្រមទាំងចង់ផ្សព្វផ្សាយ និងពង្រីកវប្បធម៌របស់ខ្លួននៅលើពិភពលោក។ ឯកឧត្តមបន្តថា ទិវាជាតិអំណាននេះ គឺជាការផ្សារភ្ជាប់អន្តរជំនាន់ពីជំនាន់មួយទៅជំនាន់មួយ ពីជំនាន់មុនមកដល់បច្ចុប្បន្ន ហើយតទៅក្រោយទៀត មិនមែនគ្រាន់តែអាន គ្រាន់តែប្រឡងប្រណាំងទេ គឺបំផុសឱ្យមានការកសាងស្នាដៃទុកផងដែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការរៀបចំទិវាជាតិអំណានដោយបង្កើតឱ្យមានការប្រឡងប្រណាំងអានអត្ថបទ ស្មូតកំណាព្យ និងតែងនិពន្ធនេះ ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (១៩៩៣) បានកំណត់ថាប្រទេសកម្ពុជាមានទាំងភាសាសរសេរ និងភាសានិយាយជាផ្លូវការ គឺជាភាសាខ្មែរ ដែលកូនខ្មែរត្រូវនាំគ្នាគោរព និងអនុវត្តឱ្យបាន។ ឯកឧត្តមក៏បានផ្ដាំឱ្យកូនខ្មែរត្រូវស្គាល់ឱ្យច្បាស់នូវព្យញ្ជនៈទាំង៣៣តួ របស់ខ្មែរ រួមទាំងស្រៈពេញតួ និងស្រៈនិស្ស័យផងដែរ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
“ប្រទេសកម្ពុជា មានទាំងភាសាសរសេរផង និងភាសានិយាយផង យើងត្រូវមានមោទនភាពដែលបានកើតមកជាកូនខ្មែរ និយាយឱ្យច្បាស់ និងត្រូវចៀសវាង ការសរសេរខុសអក្ខរាវិរុទ្ធ”
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏បានជូនពរដល់បេក្ខជនដែលមានសំណាងបានទទួលជ័យលាភីលេខមួយ មានឱកាសមកទទួលរង្វាន់ក្នុងកម្មវិធីទិវាជាតិអំណានលើកទី៨ ក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុននេះ ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏សូមជូនពរឱ្យស្មារតីទិវាជាតិអំណានស្ថិតស្ថេរជាអមតៈ ដើម្បីគាំទ្រដល់វប្បធម៌ខ្មែរ និងសូមឱ្យភាសាខ្មែរ ភាសានិយាយ ភាសាសរសេរស្ថិតស្ថេរជារៀងរហូត។
បើតាមលោក លោក ស៊ុន ប៊ុណ្ណា ប្រធាននាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍកម្មវិធីសិក្សា បានលើកឡើងថា កម្មវិធីប្រកួតប្រណាំងអានអត្ថបទ ស្មូតកំណាព្យ និងតែងនិពន្ធ នៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ ដើម្បីទទួលបានពានរង្វាន់ “សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន” នឹងធ្វើការជ្រើសរើសសិស្សទៅតាមកម្រិតសិក្សានីមួយៗ ក្រោមវិញ្ញាសាបីសំខាន់ៗរួមមាន ទី១.ការប្រឡងការប្រឡងប្រណាំងអាន ទី២. ការ្រប្រឡងប្រណាំស្មូតកំណាព្យ និងទី៣. ការប្រឡងប្រណាំងតែងនិពន្ធ ដែលមានបេក្ខជនមកពីរាជធានី-ខេត្តចំនួន២៥ ដែលមានបេក្ខជនចូលរួមចំនួន៧៥នាក់ ក្នុងនោះស្រី៦៣នាក់។
គួរជម្រាបជូនថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងរៀបចំប្រារព្ធទិវាជាតិអំណានលើកទី៨ នៅថ្ងៃទី ១១ មីនា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយរំពឹងថា នឹងមានអ្នកចូលរួម ប្រមាណ ៤០០០នាក់ នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា៕