លោកជំទាវ ម៉ែន សំអន ៖ ការផ្តល់ភាពអង់អាចដល់យុវជន មានឥទ្ធិពលពេញមួយជីវិតរបស់ពួកគាត់
ភ្នំពេញ – ការផ្តល់ភាពអង់អាចដល់យុវជន ស្ដីអំពីការអប់រំ ការងារ សិទ្ធ និងសុខភាពបន្តពូជ គឺជាប្រធានបទសំខាន់សម្រាប់ក្មេងជំទង់ និងយុវជនដែលចាំបាច់ត្រូវយល់ដឹងបន្ថែមទៀត ព្រោះថា បញ្ហានេះមានឥទ្ធិពលពេញមួយជីវិតរបស់ពួកគេ និងជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ នេះជាប្រសាសន៍ លើក​ឡើង​របស់លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា-ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច និងជាប្រធានសមាគមសភាកម្ពុជា ដើម្បីប្រជារាស្រ្ត និងការអភិវឌ្ឍ (CAPPD)។
លោកជំទាវសង្គហបណ្ឌិតបន្ថែមថា យើងបានដឹងច្បាស់ពីសារៈប្រយោជន៍នៃការអប់រំ និងការផ្តល់ជាពុទ្ធិ និងបណ្តុះជាគំនិតសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន និងការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការចាប់យក និងផ្គូផ្គងអាជីពការងារសមស្របផងដែរ។ ជាមួយ​គ្នា ការយល់ដឹងទូលំទូលាយ អំពីសុខភាព ជាពិសេសសុខភាពផ្លូវភេទ សុខភាពបន្តពូជ និងសិទ្ធ គឺជួយឱ្យយុវជនក្លាហាននិយាយអំពីសុខភាពផ្លូវភេទក្នុងការបង្ការហានិភ័យ ដែលអាចកើតមាន ហើយអាចផ្តល់ផលប៉ះពាល់ ទៅដល់ការសិក្សា និងអនាគតរបស់ខ្លួន។
“​ស្របពេល​នេះដែរ ការយល់ដឹង​ទូលំ​​ទូលាយ​ពី​សុខភាព ជាពិសេស​សុខ​ភាព​ផ្លូវភេទ សុខភាព​បន្ត​ពូជ និង​សិទ្ធិ​ជា​កាតាលីករ​មួយ​ដ៏​សំខាន់​ដើម្បី​ជួយ​ដល់​យុវជន​ក្នុងការ​បង្ការ​ហានិភ័យ​សុខភាព​ផ្លូវភេទ ដែល​អាច​កើតមាន​ហើយ​អាច​ផ្តល់​ផលប៉ះពាល់​ទៅដល់ ការសិក្សា និង​អនាគត​របស់ខ្លួន​”
ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវក៏បាន​រំឭក​ផងដែរ​ថា វិស័យ​សុខាភិបាល ស្ថានភាព​សុខភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​ការផ្តល់សេវា​ថែទាំ​សុខភាព​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព សុវត្ថិភាព ស័ក្តិសិទ្ធិ​ភាព និង​សមធម៌​ជា​អាទិភាព​ចម្បង​ដែលជា​និច្ចកាល​តែង​ផ្តោតលើ​ការ​ពង្រីក​ការ​គ្របដណ្តប់​នៃ​សេវា​សុខ​ភាព និង​អន្តរាគមន៍​សុខភាព​សា​ធា​រណៈ តាមរយៈ​កម្មវិធី​សុខភាព​បន្ត​ពូជ​សុខភាព​ផ្លូវភេទ សុខភាព​មាតា​ទារក កុមារ កម្មវិធី​អាហារូបត្ថម្ភ និង​ការប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺឆ្លង​និង​ជំងឺមិនឆ្លង​។​