សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ​ជាកត្តាកំណត់សុភមង្គលគ្រួសារ ​និងសុខុមាលភាពប្រជាជនកម្ពុជា
ភ្នំពេញ តាមទិន្នន័យបង្ហាញដោយការិយាល័យសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៃក្រសួងសុខាភិបាល បានឱ្យដឹងថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥ រហូតដល់ឆ្នាំ២០២១ កម្ពុជាមានប្រជាជនពុលចំណីអាហារចំនួន ១០៥ដង
មានអ្នកឈឺចំនួន ៤៣២៨នាក់ ដោយក្នុងនោះមានអ្នកស្លាប់ ១៣៦នាក់ បណ្តាលមកពីករណីពុលអាហារនិងពុលស្រាសនៅកម្ពុជា។ នៅឆ្នាំ២០២១ មានការពុលអាហារកើតឡើងចំនួន ១១ដង មានអ្នកឈឺចំនួន ៣៨៩នាក់ និងមានអ្នកស្លាប់ចំនួន ៥៧នាក់។
លោកឱសថការី អាំង ហុកស៊្រុន ប្រធានការិយាល័យសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ នៃនាយកដ្ឋានឱសថ គ្រឿងសំអាង ចំណីអាហារ និងបរិក្ខាពេទ្យរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ថា៖ ករណីពុលចំណីអាហារបង្ករឱ្យមនុស្សមានជំងឺផ្សេងៗ ជំងឺរ៉ាំរៃ ព្រមទាំងឈានដល់បាត់បង់ជីវិត។
ជាក់ស្តែង នៅក្នុងទិវាសុវត្ថិភាពស្បៀងអាហារពិភពលោក ឆ្នាំ២០២២ ប្រធានបទ អាហារកាន់តែមានសុវត្ថិភាព សុខភាពកាន់តែល្អប្រសើរ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី យឹម ឆៃលី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាស្ដារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ
បានលើកឡើងថា ជំងឺបណ្តាលមកពីចំណីអាហារជាបញ្ហាប្រឈមសុខភាពសាធារណៈដ៏ធ្ងន់ធ្ងរមួយរបស់ពិភពលោក។ ជំងឺជាង ២០០ ប្រភេទផ្សេងគ្នាមានទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ទៅនឹងការបរិភោគចំណីអាហារដែលមានផ្ទុកបាក់តេរី វីរុស ប៉ារ៉ាស៊ីត និងសារធាតុគីមីជាដើម ។
សុខភាពពិភពលោក (WHO) បង្ហាញថា ជំងឺបណ្តាលមកពីអាហារបង្កឱ្យមានមនុស្សស្លាប់ប្រមាណ ៤ម៉ឺនពីរពាន់នាក់នៅលើសាកលលោកក្នុងមួយឆ្នាំៗ ទិន្នន័យរបស់អង្គការ ជាពិសេសកុមារដែលមាន អាយុក្រោម ៥ឆ្នាំ និងប្រជាជនដែលមានប្រាក់ចំណូលទាប។ តំបន់អាហ្រ្វិកនិងអាស៊ីអាគ្នេយ៍ មានឧប្បត្តិហេតុនិងអត្រាស្លាប់ខ្ពស់ជាងគេ។ កត្តានេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីតម្រូវការបន្ទាន់ក្នុងការធានាឱ្យបាននូវសុវត្ថិភាពស្បៀងអាហារ។
ជំងឺបណ្តាលមកពីអាហារ អាចបង្កឱ្យមានរោគសញ្ញារយៈពេលខ្លី ដូចជា ក្អួតចង្អោរ និងរាក (ជាទូទៅហៅថាការពុលអាហារ) ប៉ុន្តែវាក៏អាចបណ្តាលឱ្យមានជំងឺរយៈពេលវែងដូចជា ជំងឺទាំងនេះ អាចមានសភាពធ្ងន់ធ្ងរចំពោះកុមារ ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ និងមនុស្សវ័យចំណាស់ ឬអ្នកមានប្រព័ន្ធការពាររាងកាយខ្សោយ។
បណ្តាលមកពីអាហារ អាចទទួលរងផលវិបាកធ្ងន់ធ្ងរដូចជា ការពន្យាការអភិវឌ្ឍរាងកាយ និងខួរក្បាល កុមារដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់ជំងឺ ដែលកត្តានេះនឹងប៉ះពាល់ដល់ គុណភាពជីវិតរបស់ពួកគេជាអចិន្ត្រៃយ៍។ ជំងឺបណ្តាលមកពីអាហារ ជាជំងឺដែលអាចការពារបាន។
វិទ្យាសាស្ត្រស្តីពីចំណីអាហារ មានសារធាតុបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់សុខភាពអ្នកបរិភោគចំណីអាហារមាន ០៣ ពពួកសំខាន់ៗ រួមមាន៖ តាមលក្ខណៈ មីក្រូសារពាង្គកាយមានគ្រោះថ្នាក់ Microblological Contaminant/Hazard សារធាតុគីមីពុល Chemical Contaminant/Hazard សារធាតុរូបសាស្ត្រមានគ្រោះថ្នាក់ Physical Contaminant/Hazard
លោកឱសថការី អាំង ហុកស៊្រុន បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីធានាថា ចំណីអាហារទទួលទានមានសុវត្ថិភាព ប្រជាពលរដ្ឋចាំបាច់ត្រូវដឹងពីសារធាតុបង្កគ្រោះថ្នាក់ក្នុងចំណីអាហារ រួមមាន ពពួកមីក្រូសាពាង្គកាយ (បាត់តេរី ប៉ារ៉ាស៊ីត និងវីរុស) សារធាតុគីមីពុល (ធម្មជាតិ និងកែច្នៃ) ព្រមទាំងសារធាតុរូបសាស្ត្រខាងលើ។
មានតែរក្សាទម្លាប់រស់ សុវត្ថិភាពចំណីអាហារត្រូវគិតចាប់តាំងពីរូបភាពដាំដុះនៅកសិដ្ឋាន រហូតដល់តុអាហារ នៅឱ្យមានអនាម័យ លាងសម្អាតដៃ ប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត និងផឹកទឹកដែលមានសុវត្ថិភាព ទើបធានាថា មនុស្សម្នាក់នៅក្នុងគ្រួសារមានសុខភាពល្អ ។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់លោកឱសថការី អាំង ហុកស៊្រុន ប្រធានការិយាល័យសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៃនាយកដ្ឋានឱសថ ចំណីអាហារ បរិក្ខារពេទ្យ និងគ្រឿងសំអាង ក្រសួងសុខាភិបាល។
ក្រសួងសុខាភិបាលបានកំណត់ថា ចំណីអាហារជាសារធាតុ ឬផលិតផលទាំងឡាយណាដែលបានកែច្នៃរួចទាំងស្រុង ឬកែច្នៃបឋម ឬមិនទាន់កែច្នៃក្នុងគោលបំណងបរិភោគដោយមនុស្ស។ ចំណីអាហារាប់ទាំងភេសជ្ជៈ រកៅស៊ូសម្រាប់ទំពារ និងសារធាតុផ្សេងៗ ដែលប្រើប្រាស់ក្នុងការផលិតរៀបចំ ឬប្រព្រឹត្តកម្មចំណីអាហារ លើកលែងតែផលិតផលចំណីសត្វ ផលិតផលឱសថ ផលិតផលថ្នាំជក់ ផលិតផលណាកូទិក ថ្នាំសណ្តំគ្រឿងញៀន។
នៅប្រទេសកម្ពុជា ទំនិញក្លែងក្លាយ និងផលិតផលចំណីអាហារគ្មានសុវត្ថិភាពនៅតែជាបញ្ហាសុខាភិបាលដ៏ចម្បងដែលបង្កផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាពសុខុមាលភាព គួររំលឹកបន្តិចថា និងអាយុជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន។ ការទទួលទានចំណីអាហារ និងការប្រើប្រាស់ផលិតផលដែលគ្មានគុណភាពនិងសុវត្ថិភាព ក៏បណ្តាលឱ្យដំណើរការសេដ្ឋកិច្ចមានភាពយឺតយ៉ាវផងដែរ ដោយសារការចំណាយថវិកាដើម្បីព្យាបាលជំងឺនៅក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស។
បន្ថែមលើនេះ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ នាយកដ្ឋានឱសថ ចំណីអាហារ បរិក្ខារពេទ្យ និងគ្រឿងសម្អាង ព្រមទាំងសមត្ថកិច្ចក្រសួងពាក់ព័ន្ធ បានចុះអន្តរាគមន៍ ពិនិត្យ និងដកហូតទំនិញ រួមទាំងផលិតផលចំណីអាហារក្លែងក្លាយ ខូចគុណភាព មានជាតិគីមីលើសកម្រិតសុវត្ថិភាព និងផុតកាលកំណត់ឱ្យប្រើប្រាស់រាប់សិបតោន។
ដើម្បីគិតគូរដល់សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ពិភពលោកតែងប្រារព្ធទិវាសុវត្ថិភាពស្បៀងអាហារពិភពលោកជារៀងរាល់ឆ្នាំ នៅក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជាសាធារណៈ អំពីបញ្ហាសុវត្ថិភាព ស្បៀងអាហារ សូមជម្រាបថា ងដើម្បីបង្កើនការទទួលស្គាល់សារៈសំខាន់សុវត្ថិភាពស្បៀងអាហារ សំដៅធានាការការពារដល់អ្នកបរិភោគ និងការអភិវឌ្ឍវិស័យឧស្សាហកម្មចំណីអាហារ ព្រមទាំងកាត់បន្ថយទៅលើរូបភាពប្រើប្រាស់អាហារដោយខ្ជះខ្ជាយផងដែរ ៕
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិក មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន​ ណេត Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិក មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន ណេត ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិក មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន​ ណេត ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិក មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន ណេត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ