បណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន ៖ គុណភាពអប់រំសិស្សពឹងអាស្រ័យលើសមត្ថភាពនាយកសាលា និងគ្រូបង្រៀនល្អ
សៀមរាម – ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា គុណភាពអប់រំរបស់សិស្សកើតពីសមត្ថភាពគ្រប់គ្រង និងការដឹកនាំរបស់នាយកសាលា ព្រមទាំងគុណភាពគ្រូបង្រៀន ។ ការពង្រឹងសមត្ថភាពនាយកសាលា និងគ្រូបង្រៀនបានល្អ ជួយឱ្យគុណភាពអប់រំរីកចម្រើន ព្រមទាំងដើរទាន់ល្បឿននៃបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងសង្គម ។
ការរៀបចំគម្រោងកែលម្អការអប់រំចំណេះទូទៅ (GEIP) របស់ក្រសួងអប់រំ បានឆ្លើយតបទៅនឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការកសាងមូលធនមនុស្សកម្ពុជា ដូចមានចែងនៅក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រចតុកោណដំណាក់កាលទី៤ ព្រមទាំងឆ្ពោះទៅសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យកម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០៣០ និង២០៥០ ។  គម្រោងក៏បានឆ្លើយតបទៅនឹងកំណែទម្រង់សំខាន់ៗ ដូចជា កំណែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុសាធារណៈ កម្មវិធីកំណែទម្រង់វិមជ្ឈការ និងវិសហមជ្ឈការ និងកំណែទម្រង់រដ្ឋបាលសាធារណៈ ជាពិសេសក៏ជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការសម្រេចបាននូវគោលនយោបាយអប់រំទាំងពីររបស់ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រវិស័យអប់រំ ២០១៩ – ២០២៣ ៕