យុវជន ៖ សញ្ញាបត្របញ្ជាក់ពីកម្រិតនៃការសិក្សា តែពុំមែនបញ្ចប់ការសិក្សានោះទេ
ក្រោយពេលរៀនចប់មហាវិទ្យាល័យ ឬនៅពេលទទួលសញ្ញាបត្រជាផ្លូវការ មានយុវជន​ជា​ច្រើន​បាន​បង្ហាញនូវ​អារម្មណ៍សោមនស្ស ឬមោទកភាព នៃសមិទ្ធផលដែលពួកគេ​បានចំណាយពេលជាច្រើនដើម្បីឈានទៅដល់គោលដៅ ដោយយ៉ាងហោច​ណាស់ក៏ប្រើពេលអស់៤ឆ្នាំដែរ។ ប៉ុន្តែមាន​សំណួរ​មួយ​ចោទ​សួរថា តើការ​ទទួលបានសញ្ញាបត្រ ជាការបញ្ចប់ការសិក្សារបស់យុវជន​ត្រឹម​នេះ មែនទេ?
លោក ម៉ុន ម៉េង អ៊ាន ដែល​ទើប​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៅសកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បានលើក​ឡើងថា ការ​ទទួល​សញ្ញាបត្រ​ក្រោយ​ញ្ចប់​សាកលវិទ្យាល័យ មិន​មែន​បញ្ជាក់ថា យើង​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​នោះទេ ពោល​គឺ​យើង​ត្រូវ​ចាំបាច់​ស្វះស្វែង​សិក្សា​បន្ថែម​ទៀត ដោយ​ថា បើកាលណារៀនចប់ហើយ មិនរៀនបន្ថែមទៀតទេនោះ វាជាគំនិតមួយដែលយល់ខុស ឬអាចថា ជាគំនិតអវិជ្ជមានមួយដែរ។
បើតាម​លោក ម៉េងអ៊ាង ក្រោយ​រៀន​ចប់មហាវិទ្យាល័យ វាគ្រាន់តែការបញ្ជប់កម្រិតមួយនៃការសិក្សាប៉ុណ្ណោះ មិនបានបញ្ចប់ការរៀនសូត្រនោះទេ។  យ៉ាងណាមិញ បើនិយាយពីការរៀនសូត្រវាមានច្រើនបែបបថណាស់។ លោក​បាន​លើកជា​ឧទាហរណ៍ថា សូម្បីពេលយើងទៅធ្វើការ ក៏យើងអាចទាញយកចំណេះ ឬរៀនសូត្រពីកន្លែងធ្វើការបានដែរ។ ប៉ុន្តែការរៀនសូត្រដែលលោកចង់សំដៅត្រង់ចំណុចនេះ គឺការមានទម្លាប់ចាប់កាន់សៀវភៅអាន, ការស្រាវជ្រាវ និងរៀនជំនាញថ្មីៗ ដែលពិភពលោកកំពុងតែវិវឌ្ឍន៍។
លោក ម៉ុន ម៉េង អ៊ាន
“សញ្ញាបត្រ គឺបញ្ជាក់កម្រិតនៃការសិក្សា ពុំមែនបញ្ចប់ការសិក្សាទេ! ការអាន ស្រាវជ្រាវ រៀនសូត្រអ្វីថ្មីៗល្អៗ ទើបរៀនមិនចេះបញ្ចប់ថ្នាក់។ ទាំងនោះជាចំណុចស្នូល តែការអនុវត្ត គឺដើម្បីបញ្ជាក់ ភាពច្បាស់លាស់ ត្រឹមត្រូវ ក្នុងការបម្រើប្រយោជន៍ជារួម”
លោក ម៉ុន ម៉េង អ៊ាន បន្ថែមថា បើយុវជន​នៅតែបន្តគិតថា រៀនចប់ គឺចប់នោះ អាចនឹងនាំឱ្យ​ជះឥទ្ធិពលមិនល្អទៅកាន់អ្នកដទៃ និងនាំឱ្យ​ខូចទម្លាប់ខ្លួនឯងទៀតផង ថែមទាំងប៉ះពាល់ដល់សង្គម។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោកក៏​យល់​ស្របទៅនឹងទស្សនៈមួយដែរថា ផ្ទះមួយគួរតែមានបណ្ណាល័យមួយ ។ លោកថា គំនិតនេះពិតជាត្រឹមត្រូវ ទោះបីជា មិនមានច្រើន តែយ៉ាងហោចណាស់ក៏មានសៀវភៅមួយទូ ឬមួយធ្នើរ តម្កល់នៅក្នុងផ្ទះដែរដើម្បីជំនួសឱ្យ​របស់របរ ដែលមិនចាំបាច់ទាំងឡាយ។ បរិបទសង្គមបច្ចុប្បន្ន មិនដូចពីមុន មនុស្សក៏មានភាពមមាញឹកច្រើន តែយ៉ាងណាក៏ដោយ គួរតែឆ្លៀតពេលខ្លះដើម្បីរៀនបន្ថែមដែរ ទោះបីជាមិនបានធ្វើប្រចាំថ្ងៃ ប៉ុន្តែគួរធ្វើឱ្យ​បានញឹកញាប់ទៅតាមលទ្ធភាព ដូចជាការតាមដានព័ត៌មានជាដើម។
ចំណែក កញ្ញា សេង ដានីន ដែល​សិក្សា​បរិញ្ញាបត្រផ្នែកអក្សរសាស្រ្តអង់គ្លេស នៅសកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា និងជាគ្រូបង្រៀននៅអនុវិទ្យាល័យមួយ​ បានលើក​ឡើងថា ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា និស្សិតគួរតែបន្តការសិក្សាបន្ថែមដោយខ្លួនឯង ព្រោះការរៀនសូត្រ គឺកើតពេញមួយជីវិតរបស់យើង។ នៅពេលដែលយើងបញ្ឈប់ការស្វ័យសិក្សានៅពេលណាមួយ វានឹងធ្វើឱ្យ​យើងមានគំនិតមិនទូលំទូលាយដូចអ្នកដែលបានរៀនមិនឈប់ឈរនោះទេ។
“ខ្ញុំយល់ថា ការសិក្សានៅក្នុងសាលា ឬថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រគ្រាន់តែជាផ្នែកមួយជំរុញឱ្យ​យើងចេះដឹងបានខ្លះ ហើយនៅមានរឿងជាច្រើន ដែលយើងត្រូវស្វែងយល់បន្ថែមនៅក្នុងដំណើរជីវិតរស់នៅរបស់យើង”
កញ្ញាបន្តថា ការស្វ័យសិក្សាដែលល្អ និងងាយស្រួលបំផុតសម្រាប់យើងម្នាក់ៗ គឺការអានសៀវភៅ ព្រោះយើងអាចធ្វើវាតាមកាលៈទេសៈដែលយើងមាន ពោលគឺ យើងអាចឆ្លៀតពេលពីការងារដើម្បីអានសៀវភៅបាន ហើយថែមទាំងចំណាយប្រាក់តិចក្នុងកម្រិតមួយដែលយើងមានលទ្ធភាព។ ក្រៅពីនេះ យើងក៏អាចសិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែម តាមរយៈការស្ដាប់បុគ្គលដែលមានភាពចាគំរូ(Role Model) របស់យើងតាមប្រព័ន្ធសង្គមនានាក៏បាន។
សម្រាប់ព្រះតេជគុណ ផេងលី សុផា និស្សិត​បរិញ្ញាបត្រ​ផ្នែកទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ បានមានសង្ឃដីកាថា ការ​បញ្ចប់​មហាវិទ្យាល័យ វាគ្រាន់តែជាការសិក្សាដែលកំណត់ដោយប្រព័ន្ធអប់រំនៃប្រទេសនីមួយៗប៉ុណ្ណោះ ។ ក៏ប៉ុន្តែបើយើងផ្តោតសំខាន់ទៅការសិក្សាជារួម វាមិនទាន់អាចបញ្ចប់នោះទេ។
ព្រះតេជគុណ ផេងលី សុផា បញ្ជាក់ថា ការសិក្សា មានភាពទូលំទូលាយខ្លាំង ដោយ​មិនអាចមានបុគ្គលណាមួយ អាចរៀនដល់ថ្នាក់មួយដែលលែងមានអ្វីរៀនបន្តទៀតនោះទេ៕