ព្រឹត្តិការណ៍រត់ឆ្លងឧបសគ្គ Preah Vihear Temple Run លើកទី៣ ដើម្បីចូលរួម អបអរសាទរ ខួបលើកទី១៧ នៃការដាក់បញ្ចូលប្រាសាទព្រះវិហារ ក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌពិភពលោក បានប្រារព្ធឡើងកាលពីថ្ងៃទី៦ កក្កដា ដោយមានអ្នកចូលរួមរហូតដល់ទៅជាង១ពាន់នាក់ មានទាំងជនជាតិខ្មែរ និងភ្ញៀវអន្តរជាតិ៨ជាតិសាសន៍, ពួកគេបានបង្ហាញពីការទទួលបទពិសោធន៍ថ្មី នៃការឡើងភ្នំព្រះវិហារ ដែលពោរពេញដោយធម្មជាតិ និងតំបន់ប្រាសាទនានា ហើយលើកទឹកចិត្តដល់យុវជន ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរគ្រប់រូប គួរទៅលេងប្រាសាទព្រះវិហារឱ្យបានម្តងក្នុងមួយឆ្នាំ។
កញ្ញា គង់ ច័ន្ទលីមី ជាអ្នកចូលរួម ដែលនាងគឺជាប្រជាពលរដ្ឋមានលំនៅឋានក្នុងឃុំស្រអែម ស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារផ្ទាល់ បានសម្តែងក្តីរីករាយដែលបានចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍នេះ។ ច័ន្ទលីមី និយាយថា នាងបានចូលរួមកម្មវិធីនេះម្នាក់ឯង ក្នុងការរត់ឆ្លងកាត់ឧបស័គ្គនេះ នាងត្រូវឡើងជណ្ដើរជើងជាង២ពាន់កាំ ធ្វើឱ្យនាងចង់បោះបង់ ប៉ុន្តែនាងលើកទឹកចិត្តខ្លួនឯងថា អ្នកចូលរួមទាំងអស់អាចធ្វើបាន ដូចនេះនាងក៏អាចធ្វើបានដូចគ្នា។ យ៉ាងណាក៏ដោយ កញ្ញា ច័ន្ទលីមី ចង់ឱ្យមានព្រឹត្តិការណ៍បែបនេះបន្ថែមទៀតឱ្យបានច្រើន ដែលជាចំណែកចូលរួមផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ និងអន្តរជាតិបានចូលរួម និងដឹងថា កម្ពុជាមានប្រាសាទដ៏អស្ចារ្យនៅលើកំពូលភ្នំផងដែរ។
មិនខុសពីកញ្ញា ច័ន្ទលីមី លោក សេង សំរឹទ្ធ ជាអ្នកចូលរួមរត់ឆ្លងឧបសគ្គចំងាយ៩គីឡូម៉ែត្រ មកពីរាជធានីភ្នំពេញ បានលើកឡើងថា ការចូលរួមនេះ ព្រោះលោកចង់មានបទពិសោធន៍ថ្មីសម្រាប់ខ្លួនឯងក្នុងការរត់ឆ្លងឧបសគ្គ និងជាចូលរួមអបអរសាទរខួប ១៧ឆ្នាំ នៃការចុះបញ្ជីប្រាសាទព្រះវិហារក្នុងបញ្ជីសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោក។ ជាមួយគ្នា លោក សំរឹទ្ធ បានតាំងចិត្តថា នឹងចូលរួមនាឱកាសក្រោយៗទៀត និងអាចជ្រើសរើសរយៈចម្ងាយលើសពី៩គីឡូ ដើម្បីស្វែងរកបទពិសោធន៍ថ្មីបន្ថែមទៀត។
ឯកឧត្ដម គីម រិទ្ធី អភិបាលខេត្តព្រះវិហារ មានប្រសាសន៍ថា នេះជាលើកទី៣ ដែលក្រុមការងារ RUN with Sai បានរៀបចំឡើង ដើម្បីអបអរសាទរខួប ១៧ឆ្នាំនៃការចុះប្រាសាទព្រះវិហារក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌពិភពលោក ជាមួយអាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ និងសហការគាំទ្រដោយក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្ប: រដ្ឋបាលខេត្តព្រះវិហារ សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា។ ក្នុងនាមជាអភិបាលខេត្តព្រះវិហារ ឯកឧត្តមពិតជាមានក្ដីសោមនស្សរីករាយ ដែលមានព្រឹត្តិការណ៍នេះកើតឡើងម្ដងទៀតក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ ព្រោះព្រឹត្តិការណ៍ទាំងមូលបានឃើញប្រជាពលរដ្ឋមកពីគ្រប់ទិសទីទូទាំងប្រទេស និងមានជនជាតិបរទេសដែលបានចូលរួម។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមសង្កេតឃើញថា ប៉ុន្មានថ្ងៃមុន និងថ្ងៃនៃកម្មវិធីរត់នេះភ្ញៀវទេសចរមានការកើនឡើងច្រើន ដែលអាចជួយឱ្យសេដ្ឋកិច្ចប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់មានការរីកចម្រើន និងជាការផ្សព្វផ្សាយពីតំបន់ទេសចរណ៍ប្រាសាទព្រះវិហារនេះផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្ដម គីម រិទ្ធី ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាពលខ្មែរទាំងអស់ចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡា RUN with Sai ក៏ដូចជាព្រឹត្តិការណ៍នានាដែលរួមចំណែកដល់ការផ្សព្វផ្សាយទេសចរណ៍កម្ពុជា។ “ប្រសិនជាមានអ្នកដែលចំរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នានាក្នុងខេត្តព្រះវិហារ ជាពិសេសនៅតំបន់ទេសចរណ៍នានា អាចធ្វើការទំនាក់ទំនងទៅកាន់អាជ្ញាធរខេត្តព្រះវិហារ ដោយអាជ្ញាធរពិតជាមានក្ដីរីករាយ ដោយសហការណ៍រៀបចំ និងទទួលស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្ដៅ”៕