ក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងធ្វើការជ្រើសរើសនិស្សិតអាហារូបករណ៍ថ្នាក់ក្រោយឧត្តមសិក្សា និងប្រឡងជ្រើសរើសនិស្សិតអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ចំនួន ១២០នាក់ ទៅសិក្សានៅសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម។
សម្រាប់ថ្នាក់ក្រោយឧត្តមសិក្សា (ថ្នាក់បណ្ឌិត និងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ចំនួន២០កន្លែង) និស្សិតត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ, បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ឬថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រមកពីសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម, មានអាយុមិនលើសពី៤០ឆ្នាំ, មានសុខភាពល្អបរិបូរណ៍ទាំងកាយសម្បទា និងសតិបញ្ញា។ ការទទួលពាក្យនឹងចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី២៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ នៅការិយាល័យសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី និងពហុភាគី នៃនាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងកិច្ចការអាស៊ាន ដែលមានអាសយដ្ឋាន អគារលេខ២៣ ផ្លូវ៣៦០ សង្កាត់បឹងកេងកងទី១ ខណ្ឌបឹងកេងកង រាជធានីភ្នំពេញ។
ដោយឡែកសម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ (ចំនួន១០០កន្លែង) បេក្ខជន ត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ, មានអាយុមិនលើសពី៣៥ឆ្នាំ គិតត្រឹមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥, មានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រដែលមានតម្លៃសមមូល, មានសុខភាពល្អបរិបូរណ៍ ទាំងកាយសម្បទា និងសតិបញ្ញា។ ការទទួលពាក្យនឹងចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី២៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ នៅការិយាល័យសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី និងពហុភាគី នៃនាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងកិច្ចការអាស៊ាន ដែលមានអាសយដ្ឋាន អគារលេខ២៣ ផ្លូវ៣៦០ សង្កាត់បឹងកេងកងទី១ ខណ្ឌបឹងកេងកង រាជធានីភ្នំពេញ។
ការប្រឡងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ហើយវិញ្ញាសាប្រឡងរួមមាន វប្បធម៌ទូទៅ រយៈពេល១ម៉ោង៣នាទី និង គណិតវិទ្យា រយៈពេល ១ម៉ោង៣០នាទី។
និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ត្រូវជ្រើសរើសមុខជំនាញសិក្សា នៅក្រោយពេលប្រឡងជាប់។ ចំពោះព័ត៌មានលម្អិតផ្សេងៗ បេក្ខជនអាចទាក់ទងដោយផ្ទាល់នៅការិយាល័យសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី និងពហុភាគី នៃនាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងកិច្ចការអាស៊ាន ឬអាចទំនាក់ទំនងទៅកាន់ទូរស័ព្ទលេខ ០៩៨ ៩៨៩ ៧៨៩៕