បទប្បញ្ញត្តិសុខភាព ដែល​បេក្ខជន​ប្រឡង​បាក់ឌុប​ត្រូវ​អនុវត្ត​នៅ​ថ្ងៃប្រឡង
ភ្នំពេញ – បើទោះ​បីជា​ស្ថានភាពជំងឺកូវីដ១៩​នៅ​កម្ពុជា​ហាក់ធូរស្រាល​ក្តី ប៉ុន្តែ​ដើម្បី​សុវត្ថិភាព​ដល់សុខភាព​បេក្ខជន ដែល​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នៅ​ថ្ងៃទី៥ និងទី៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានដាក់ចេញ​នូវ​បទប្បញ្ញត្តិសុខភាព​មួយ​ចំនួន ដែលត្រឹម​ត្រូវ​តាម​ស្តង់ដារ​អនាម័យ។
១.បេក្ខជន​ត្រូវ​ពាក់ម៉ាស់​ឱ្យ​បាន​ត្រឹម​ត្រូវ​ជា​ប្រចាំ​នៅ​ក្នុង​មណ្ឌល​ប្រឡង លើក​លែង​តែ​ពេលផ្ទៀងផ្ទាត់​មុខ​បេក្ខជន ជាមួយ​សលាកបត្រ​ឯកត្តជន។
២.រក្សា​គម្លាត​សុវត្ថិភាព​យ៉ាង​តិច ១,៥ម៉ែត្រ និង​មិន​ត្រូវ​ប៉ះពាល់​គ្នា​ដោយផ្ទាល់ ដូចជា​ការ​ចាប់ដ ឬ​ប្រើប្រាស់​របស់របររួមគ្នា។
៣.ត្រូវ​អនុវត្ត​ការ​រក្សា​អនាម័យ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹម​ត្រូវ ពិសេស​ត្រូវ​លាង​សម្អាត​ដៃ​រៀងរាល់​ពេល​សម្រាក​ឆ្លង​វិញ្ញាសា និង​ជៀសវាង​យកដៃប៉ះ​លើ​ផ្ទៃមុខ។
៤.ត្រូវ​ឆាប់ជួបពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមួយ​មន្រ្តី​សុខាភិបាលប្រចាំការ​នៅ​តាម​មណ្ឌល​ប្រឡង ក្នុង​ករណី​មាន​បញ្ហា​សុខភាព​ដូចជា​ ឡើង​កម្តៅ ឬមាន​រោគ​សញ្ញា​ផ្សេងៗ​ ដូចជា ក្អក ហៀរសំបោរ ឈឺបំពង់ក ពិបាក​ដក​ដង្ហើមជាដើម។
៥.បេក្ខជន​ត្រូវ​ចេះ​គ្រប់គ្រង​អារម្មណ៍​ឱ្យ​បាន​នឹងន និង​មាន​ភាពក្លាហាន ករណី​មាន​បញ្ហា​មិន​ស្រួល​ខ្លួន ត្រូវ​ជួប​ពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមួយ​មន្រ្តី​សុខាភិបាល​ប្រចាំការ​នៅ​តាម​មណ្ឌល​ប្រឡង។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹង​សុវត្ថិភាពសុខភាពនេះ​ដែរ បើ​យោង​តាម​សេចក្តីណែនាំ​ប្រតិបត្តិ ស្តីពី​វិធានការ​សុខភាព និងសុវត្ថិភាព​សម្រាប់​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ, សម្រាប់​គ្រឹះស្ថាន​​សិក្សា​ដែល​យក​ធ្វើជា​មណ្ឌលប្រឡងចាំ​បាច់​ត្រូវ​ធ្វើ​អនាម័យ​ បោស​សម្អាត​បន្ទប់ អគារ បរិវេណ និង​រៀបចំកន្លែង​ទុកដាក់​សំរាម​​ឱ្យ​បាន​ត្រឹម​ត្រូវ, រម្ងាប់​មេរោគ​លើតុ កៅអី ដៃទ្វារ បង្កាន់ដៃ ផ្ទៃ​រាបបន្ទប់ប្រឡង និង​កន្លែង​ចាប់កាន់ញឹកញាប់។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្រុម​ការងារ​មណ្ឌល​ប្រឡង​ក៏​ត្រូវ​ពិនិត្យ​លទ្ធភាពរៀបចំ​គំនូស​គម្លាត​សុវត្ថិភាព​នៅ​ក្នុង​បរិវេណ​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា ព្រមទាំង​រៀបចំ​តុកៅអីសម្រាប់បេក្ខជនក្នុង​បន្ទប់ប្រឡងនីមួយៗ ដោយ​រក្សា​គម្លាតសុវត្ថិភាព​យ៉ាង​តិច ១,៥ម៉ែត្រ ។ រៀបចំកន្លែងលាងសម្អាតដៃ និងបង្គន់អនាម័យដោយមានទឹក និង​សាប៊ូប្រើប្រាស់​ជា​ប្រចាំ៕