ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទដាក់ចេញគោលការណ៍បញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល និងអប់រំសុខភាពប្រជាជន
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទតាមរយៈនាយកដ្ឋានថែទាំសុខភាពជនបទ បានប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឯកសារគោលការណ៍បញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាពាសកាល (ODF Verification Guideline) ដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់ស្ថានភាពការងារបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាលរបស់រាជធានីខេត្តទាំង២៥ ព្រមទាំងរៀបចំផែនការអនុវត្តនានា អប់រំ និងលើកកម្ពស់អនាម័យជនបទ ។ គោលការណ៍ ODF ថ្នាក់ជាតិដែលបានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់លើកដំបូងនេះ រដ្ឋបាលខេត្តនីមួយៗ នឹងចូលរួមអនុវត្តន៍ការងារអនាម័យស្របតាមទិសដៅរបស់ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ ។
ការប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឯកសារគោលការណ៍បញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាពាសកាល បានប្រព្រឹត្តិទៅកាលពីថ្ងៃចន្ទ ទី១៤ ខែវិច្ឆិកា នៅសណ្ឋាគារកាំបូឌីយ៉ាណា រាជធានីភ្នំពេញ ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជ្រុន ថេរ៉ាវ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ បានបញ្ជាក់ថា តាមរយៈគោលការណ៍ដែលក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ បានដាក់ចេញផ្លូវការជាលើកដំបូងនេះ នឹងក្លាយជាឧបករណ៍ ឬយន្តការលើកកម្ពស់អនាម័យកាន់តែជាក់លាក់បន្ថែមទៀត សម្រាប់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិអនុវត្ត ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជ្រុន ថេរ៉ាវ៉ាត បានបញ្ជាក់ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា ការងារលើកកម្ពស់ទឹកស្អាតនិងអនាម័យជនបទ ជាផ្នែកសំខាន់នៃការលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។ ថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ ចង់ឃើញរាជធានីខេត្តនីមួយៗឆាប់សម្រេចគោលដៅបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាលទាំងស្រុង ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជ្រុន ថេរ៉ាវ៉ាត ៖
“គោលការណ៍ណែនាំនេះ រៀបចំឡើងបានគ្របដណ្ដប់លើសូចនាករអនាម័យសំខាន់ៗ ប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន ទាំងនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌសហគមន៍ និងនៅតាមស្ថាប័ន ឬអង្គភាពបម្រើសេវា រួមទាំងកន្លែងបម្រើសេវាឯកជន និងអារាមសាសនានានាដែលមានមូលដ្ឋានក្នុងឃុំ សង្កាត់ ឬក្នុងដែនរដ្ឋបាលនីមួយៗ”
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ ក៏បានលើកឡើងដែរថា ការជំរុញលើលទ្ធភាពកែលម្អ និងលើកកម្ពស់អនាម័យរហូតសម្រេចបានស្ថានភាពបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF) មិនមែនជាការងារសាមញ្ញនោះទេ គឺទាល់តែមនុស្សទាំងអស់បានផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថប្រតិបត្តិអនាម័យត្រឹមត្រូវ និងបានវិនិយោគទៅលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអនាម័យសមស្រប (មានបង្គន់ មានការផ្គត់ផ្គង់ទឹកគ្រប់គ្រាន់ និងមានអនាម័យសមរម្យទៀត) ទើបអាចសម្រេចបាន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជ្រុន ថេរ៉ាវ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ បានបន្តទៀតថា ដើម្បីធ្វើឱ្យមនុស្សទាំងអស់ផ្លាស់ប្តូរទម្លាប់ ផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថប្រតិបត្តិអនាម័យ និងសុខចិត្តចំណាយលុយវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអនាម័យ គឺមិនអាចក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទធ្វើតែឯងបានទេ គឺទាមទារពេលវេលា ធនធាន និងការចូលរួមទាំងអស់គ្នាពីគ្រប់តួអង្គពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសអាជ្ញាធររដ្ឋបាលមូលដ្ឋានដែលនៅផ្ទាល់ជាមួយសហគមន៍ ។
សូមជម្រាបថា គោលការណ៍ណែនាំស្តីពីការផ្ទៀងផ្ទាត់ស្ថានភាពបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាលកាល គឺជាឯកសារគតិយុត្តិដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់វាសវែងការងារលើកកម្ពស់អនាម័យឱ្យមានស្តង់ដារត្រឹមត្រូវ ។ ឯកសារនេះ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទបានចំណាយពេលជាង ២ឆ្នាំ ដើម្បីរៀបចំឡើង រួមទាំងបទពិសោធន៍អនុវត្តសាកល្បងនៅខេត្តស្វាយរៀង និងបានប្រមូលធាតុចូលពីរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិទាំងអស់ដែលបានពន្លឿនការងារបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាលកាល ។
គួររំលឹកដែរថា នៅកម្ពុជា គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ២០២២ មានខេត្តចំនួនពីរតែប៉ុណ្ណោះ រួមមាន ខេត្តស្វាយរៀង និងខេត្តព្រៃវែង ដែលក្លាយជាខេត្តបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាលមុនគេ ។ នៅដើមឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុននេះ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទរំពឹងថា ខេត្តកណ្តាលនឹងសម្រេចលទ្ធផលបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល ឬខេត្ត ODF ទី៣ ៕