ដំណេកល្អពេលយប់ពិតជាមានសារសំខាន់សម្រាប់សុខភាព ដោយវាជួយឱ្យមានអារម្មណ៍ស្រស់ថ្លា និងផ្ចង់អារម្មណ៍បានល្អពេញមួយថ្ងៃ ។ ចុះបើលោកអ្នកមានបញ្ហាដំណេក តើលោកអ្នកកំពុងមានបញ្ហាអ្វី? ហើយត្រូវដោះស្រាយរបៀបណា?
បើយោងតាមអង្គការ TPO Cambodia បានបញ្ជាក់ថា មូលហេតុដែលបណ្តាលឱ្យយើងគេមិនលក់ គឺដោយមានមូលហេតុជាច្រើនដូចជា ពិសារកាហ្វេច្រើន ឬតែចត់ពេលល្ងាច, ហូបអាហារច្រើនជ្រុលមុនពេលគេង, ពិសារគ្រឿងស្រវឹង, ពិសារឱសថមិនតាមវេជ្ជបញ្ជារ, ពេលវេលាចូលគេងមិនទៀងទាត់, គេងថ្ងៃយូរពេក, តានតឹងចិត្ត ធ្លាក់ទឹកចិត្ត ឬថប់បារម្ភ, ធ្លាប់ឆ្លងកាត់បទពិសោធន៍ប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្ត, មានការឈឺចាប់ផ្នែកផ្លូវចិត្ត ឬក៏ប្រើឱសថដែលប៉ះពាល់ដល់ដំណេក។
តើការគេងមិនលក់វានឹងប៉ះពាល់អ្វីខ្លះ?
បើតាមការសិក្សាគេបានរកឃើញថា ការគេងមិនលក់បានប៉ះពាល់ដល់ផ្នែកសុខភាពយ៉ាងខ្លាំង ជាពិសេសសុខភាពផ្នែកផ្លូវចិត្តតែម្តង ដូចជាបណ្តាលឱ្យ អស់កម្លាំង, អាម្មណ៍ផ្លាស់ប្តូរ ឬឆាប់មួម៉ៅ, ពិបាកផ្ចង់អារម្មណ៍ និងការចងចាំខ្សោយ, ការគិតពិចារណាមិនបានល្អ, ពិបាកដោះស្រាយបញ្ហាតានតឹងប្រចាំថ្ងៃ, រាងកាយចុះខ្សោយ, ឈឺទ្រូង ឬថប់ដង្ហើម និងគ្មានកម្លាំងជាដើម។
ដូច្នេះ តើយើងអាចដោះស្រាយបញ្ហានេះយ៉ាងដូចម្តេច? បើតាមអ្នកជំនាញផ្នែកសុខាភិបាល ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាគេងមិនលក់ លោកអ្នកគួរតែរក្សាទម្លាប់ល្អប្រចាំថ្ងៃ ដោយគេងតាមពេលវេលាត្រឹមត្រូវ, កុំញ៉ាំអាហារ ឬមើលទូរទស្សន៍នៅកន្លែងគេង, ហ្វឹកហាត់ខួរក្បាល និងរាងកាយឱ្យទទួលសញ្ញាថា នេះគឺជាកន្លែងគេង, ងូតទឹកក្តៅឧណ្ឌៗ ឬញ៉ាំទឹកក្តៅ, អានសៀវភៅ ឬស្តាប់ភ្លេងដែលបំពេញ ព្រមទាំងអនុវត្តលំហាត់សម្រាកចិត្ត កាយ ឧទាហរណ៍ដូចជាលំហាត់ដង្ហើមជាដើម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីបញ្ចៀសនូវករណីគេងមិនលក់នេះ អ្នកជំនាញបានផ្តល់ដំបូន្មាន ដោយត្រូវជៀសវាងទម្លាប់គេងពេលថ្ងៃយូរ, សកម្មភាពធ្វើឱ្យស្វាង និងតានតឹងចិត្តមុនពេលគេង, ពិសារអាហារដែលមានរសជាតិធ្ងន់ ឬខ្លាំង មុនចូលគេង ញ៉ាំអាហារមានជាតិកាហ្វេអ៊ីន គ្រឿងស្រវឹង និងជាតិនីកូទីន កុំពិសារបារី៕