អភិបាលខេត្តបាត់ដំបងលើកទឹកចិត្តសិស្សធ្លាក់ឌុបធ្លាក់ កុំបាក់ទឹកចិត្ត ត្រូវខិតខំរៀនសូត្របន្ត
ភ្នំពេញ- ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង មានប្រសាសន៍ថា សិស្សានុសិស្សដែលមិនទទួលបាននិទ្ទេសល្អប្រសើរ និងប្រឡងជាប់បាក់ឌុប មិនជាប់ សូម​កុំបាក់ទឹកចិត្ត ត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងបន្តទៅមុខទៀត ។ ជាពិសេសខិតខំក្រេបយកចំណេះដឹងផ្នែកឧត្តមសិក្សា ដែលជាស្ពានឆ្លងទៅរកភាពមានការងារធ្វើ ទទួលបានប្រាក់កំរៃទ្រទ្រង់ជីវភាពរស់នៅ ។ ឯកឧត្តមលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាពក្នុងពិធីប្រគល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្ត ដល់សិស្សឆ្នើមនិទ្ទេស A និងនិទ្ទេស B នៃសាលាអន្តរជាតិ USA និងពិធីចែកអំណោយជូនដល់គ្រួសារក្រីក្រចំនួន ១១០នាក់ កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ សប្តាហ៍កន្លងទៅ ។
ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង បន្ថែមថា ក្នុងការធ្វើអាជីវកម្ម ឬការធ្វើការងារ ទាមទារឱ្យមានជំនាញ និងចំណេះដឹងច្បាស់លាស់ ហើយជំនាញ និងចំណេះដឹងទាំងនេះ គឺកើតឡើងដោយសារការខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្ររបស់សិស្សានុសិស្ស ពិសេសថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា ។
ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង
“ជួនកាលសិស្សានុសិស្សមួយចំនួនមិនសូវពូកែពេលសិក្សាចំណេះដឹងទូទៅ ប៉ុន្តែពូកែនៅឧត្តមសិក្សានៅពេលដែលសិស្សានុសិស្សបានជ្រើសរើសជំនាញរៀនដែលខ្លួនស្រឡាញ់ពេញចិត្ត”
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម សុខ លូ បានកោតសរសើរដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ដែលបានខិតខំរៀនសូត្រទទួលបាននិទ្ទេសល្អៗ បាននាំយកកិត្តិយសជូនដល់សាលា គ្រួសារ និងសង្គម ឱ្យកាន់តែមានការរីកចម្រើនលើផ្នែកប្រព័ន្ធអប់រំ។ ឯកឧត្តមបន្តថា សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ត្រូវបន្តរៀនភាសាបរទេស និងកុំព្យូទ័របន្ថែមទៀត ដែលជាជំនាញទន់មួយខ្វះពុំបាន ដោយសារពិភពលោកបច្ចុប្បន្នកំពុងស្ថិតក្នុងសម័យបច្ចេកវិទ្យា និងទំនាក់ទំនងគ្នាជាអន្តរជាតិ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ បើតាមអ្នកជំនាញ លោក គីម ដារ៉ា ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Start Up Community មានប្រសាសន៍ថា សិស្សានុសិស្សដែលប្រឡងធ្លាក់សញ្ញាបត្រមធ្យសិក្សាទុតិយភូមិ មានជម្រើសចំនួនបី រួមមាន ទី១. រៀនថ្នាក់ទី១២មួយឆ្នាំទៀត ទី២. រៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង និងទី៣. រៀនជំនាញបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ។ លោក គីម ដារ៉ា បន្តថា សិស្សានុសិស្សត្រូវស្គាល់ច្បាស់អំពីចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់ខ្លួនថាចង់រៀនផ្នែកអ្វី? ប្រសិនសិស្សានុសិស្សចង់រៀនជំនាញបច្ចេកទេស នោះមិនចាំបាច់ត្រឡប់ទៅរៀនថ្នាក់ទី១២ ឬរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររងនោះឡើយ ព្រោះការរៀនជំនាញទាមទារឱ្យសិស្សអនុវត្តផ្ទាល់ និងចេញអនុវត្តការងារតែម្ដង។
អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង បញ្ជាក់បន្ថែមថា ប្រសិនបើសិស្សានុសិស្សឃើញអ្វីមិនប្រក្រតីក្នុងសាលារៀន ឬខាងក្រៅសាលារៀន ដូចជា អំពើហិង្សា ឬការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនផ្សេងៗ សូមប្រញាប់មករាយការណ៍មកគ្រូបង្រៀន នាយកសាលា ឬអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច ជាបន្ទាន់ដើម្បីធ្វើការដោះស្រាយ និងអប់រំពួកគេឱ្យបានទាន់ពេលវេលា ។
គួរជម្រាបជូនថា សម្រាប់សិស្សានុសិស្សនៃសាលាអន្តរជាតិUSA ខេត្តបាត់ដំបង បានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សរុបចំនួន ៦២នាក់ ស្រី៤២នាក់ ស្មើនឹង៧២% ក្នុងនោះ សិស្សនិទ្ទេសA ចំនួន៦នាក់ សិស្សនិទ្ទេសB ចំនួន១១នាក់ សិស្សនិទ្ទេសC មានចំនួន ៦នាក់ សិស្សនិទ្ទេសD ចំនួន១៨នាក់ និងសិស្សនិទ្ទេសE ចំនួន២១នាក់៕