ភ្នំពេញ៖ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យភ្លាមៗនិស្សិតមួយតែងរំពឹងថា ពួកគេនឹងទទួលឱកាសការងារសមស្របតាមបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្លួន។ ប៉ុន្តែកាលៈទេសៈខ្លះបំណងការងារនេះមិនអាចសម្រេច ខណៈពួកគេទើបបញ្ចប់ការសិក្សាទាំងខ្វះបទពិសោធន៍ការងារ។ តើអ្វីជាជម្រើសល្អសម្រាប់និស្សិតដើម្បីសន្សំបទយកពិសោធន៍? លោកជំទាវ គង់ សូរីតា អនុរដ្ឋលេខាធិការ នៃក្រសួងកិច្ចការនារី មានប្រសាសន៍ថា យុវជនគួរលើកទឹកចិត្តខ្លួនឯងឱ្យរៀនបណ្ដើរ ធ្វើការងារបណ្ដើរដើម្បីសន្សំបទពិសោធន៍ការងារសម្រាប់មកអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួន មុននឹងឈានជើងប្រឡូកក្នុងសង្គមការងារ។
នៅសិក្ខាសាលាអនឡាញស្តីពីការជ្រើសរើសជំនាញ និងអាជីពការងារសម្រាប់សិស្សវិទ្យាល័យ កាលពីថ្ងៃពុធកន្លងទៅលោកជំទាវ គង់ សូរីតា មានប្រសាសន៍ថា និស្សិតឆ្នាំទីមួយនិស្សិតត្រូវពង្រឹងគុណភាពសិក្សាឱ្យបានល្អ ប៉ុន្តែចាប់ពីឆ្នាំពីរ ឬឆ្នាំទីបីយុវជនគួរចាប់ផ្តើមរៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្ដើរ ដើម្បីបណ្ដុះបណ្ដាលសមត្ថភាព និងបង្កើនចំណេះដឹងការងារឱ្យកាន់តែប្រសើរ។
ចំណុចនេះលោកជំទាវបានលើកឡើងពីបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនថា ពេលលោកជំទាវកំពុងរៀនជំនាញទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៅសាកលវិទ្យាល័យ ពេលនោះលោកជំទាវសិក្សាផង និងព្យាយាមរកការងារធ្វើផង ហើយនៅពេលរៀនចប់អាចសន្សំបទពិសោធន៍ជីវិតបានយ៉ាងច្រើន រហូតបង្កើតអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន មុននឹងបំពេញការងារជាមន្ត្រីនៅក្រសួងកិច្ចការនារី។ លោកជំទាវ គង់ សូរីតា បន្តថា ពេលធ្វើការងារយុវជនអាចមានលទ្ធសន្សំលុយ ក្លាយជាមនុស្សមានការងារធ្វើ ជាមនុស្សមានប្រាក់ខែ ហើយវាជាក្ដីសុខមួយផ្នែកសម្រាប់ខ្លួនឯង។
ចំណុចនេះលោកជំទាវបានលើកឡើងពីបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនថា ពេលលោកជំទាវកំពុងរៀនជំនាញទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៅសាកលវិទ្យា ពេលនោះលោកជំទាវសិក្សាផង និងព្យាយាមរកការងារធ្វើផង ហើយនៅពេលរៀនចប់អាចសន្សំបទពិសោធន៍ជីវិតបានយ៉ាងច្រើន រហូតបង្កើតអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន មុននឹងបំពេញការងារជាមន្ត្រីនៅក្រសួងកិច្ចការនារី។ លោកជំទាវ គង់ សូរីតា បន្តថា ពេលធ្វើការងារយុវជនអាចមានលទ្ធសន្សំលុយ ក្លាយជាមនុស្សមានការងារធ្វើ ជាមនុស្សមានប្រាក់ខែ ហើយវាជាក្ដីសុខមួយផ្នែកសម្រាប់ខ្លួនឯង។ លោកជំទាវ គង់ សូរីតា បានឧទាហរណ៍បញ្ជាក់បន្ថែមថា ផ្នត់គំនិតយុវជននៅអឺរ៉ុបតែងធ្វើការងារ និងរៀនផងជានិច្ច។ ក្នុងពេលសិក្សានិស្សិតខ្លះធ្វើបុគ្គលិកនៅសណ្ឋាគារ ហាងកាហ្វេ ឬនៅភោជនីយដ្ឋាន និងធ្វើការងារផ្សេងៗទៀត ដែលការងារជំហានដំបូងទាំងនោះ អាចឱ្យយុវជនចាប់ផ្ដើមសន្សំលុយ និងសន្សំបទពិសោធន៍ជីវិត។ លើសពីនេះបំពេញការងារក្នុងពេលសិក្សាបានល្អ ជាឱកាសសម្រាប់យុវជនគ្រប់រូបឈានជើងទៅដល់ការងារក្នុងក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួន ហើយយុវជនត្រូវធ្វើការពីមួយជំហានទៅមួយជំហាន ទើបធ្វើដំណើរទៅដល់ការងារដែលខ្លួនប្រាថ្នា៕