ឆ្នាំ២០២៥ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ថយចុះ ស្របពេលនគរបាលផ្អាកការអនុវត្តច្បាប់
នៅឆ្នាំ២០២៥ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ទូទាំងប្រទេស បាន​កើត​ឡើង​ចំនួន ២៣៤៥លើក ថយចុះ ៤៩៩លើក ឬស្មើនឹង១៨ភាគរយ បើធៀប​នឹង​ឆ្នាំ២០២៤ បើទោះជានគរបាលបានផ្អាកជាបណ្ដោះអាសន្នចាប់ពីយប់ថ្ងៃទី២៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតដល់ពេលនេះ នូវការអនុវត្តច្បាប់ស្ដីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកក៏ដោយ។
បើតាម​របាយការណ៍ នៅឆ្នាំ២០២៥ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​បានបណ្តាល​ឱ្យ​ស្លាប់មនុស្ស​ចំនួន ១៤៦៧ ថយចុះ៤២នាក់ ស្មើនឹង ៣% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៤ , របួសធ្ងន់ ១៨៦៩ ថយ ៤០៤នាក់ ស្មើនឹង ១៨%, របួសស្រាល ១៣៤៤ ថយ ១០៣នាក់ ស្មើនឹង ៧%, មិនពាក់មួកសុវត្ថិភាពពេលមានគ្រោះថ្នាក់ ២០៦៨ ថយ ៤០៩នាក់ ស្មើនឹង ១៧%។
ឯកឧត្តម ផន រឹម អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងសាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន បានលើកឡើងថា ករណីថយចុះ​នៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ ជាផ្នែកមួយដ៏ធំ នៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការកាត់បន្ថយអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ឱ្យមានចំនួនកាន់តែតិច។
យ៉ាងណាក៏ដោយ មូលហេតុចម្បង​ដែល​បណ្តាល​ឱ្យ​កើតមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ត្រូវ​គេ​កត់សម្គាល់ក្នុងឆ្នាំ២០២៥រួមមាន ៖ ល្បឿន ១១៤៩លើក, មិនគោរពសិទ្ធិ ៤៩១លើក, មិនប្រកាន់ស្តាំ ២៥៨លើក, ប្រជែងគ្រោះថ្នាក់ ១៥៤លើក, បត់គ្រោះថ្នាក់ ១០១លើក, ស្រវឹង ៨៥លើក, ងងុយ ១៩លើក, កត្តាយាន ៣៣លើក, មិនគោរពភ្លើងសញ្ញា ៤០លើក, កត្តាផ្លូវ ៦លើក និងអាកាសធាតុ ៩/៣៥លើក ថយ ២៦លើក ស្មើនឹង ៧៤%។