រដ្ឋមន្ត្រីអប់រំ ជំរុញយុវជនពង្រឹងសមត្ថភាពប្រើប្រាស់ AI ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារ
ក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់និស្សិតជ័យលាភី ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិត នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច (CamTech) កាលពីថ្ងៃពុធ (១៧ ធ្នូ) ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានជំរុញដល់យុវជន​កម្ពុជាឱ្យពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួនឯង ចាប់យកបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) មកធ្វើជាជំនួយការដ៏ឆ្លាតវៃ ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារក្នុងយុគសម័យ​ឌីជីថល។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា បញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI គឺជាកាំបិតមុខពីរ ដែលផ្តល់កាលានុវត្តភាពផង និងហានិភ័យផង​ប្រសិនបើប្រើប្រាស់ដោយខ្វះការពិចារណា។ ទន្ទឹមនឹងការលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រើបច្ចេកវិទ្យា AI ឯកឧត្តមបានណែនាំឱ្យសាកលវិទ្យាល័យនីមួយៗ ត្រូវរៀបចំបង្កើតឱ្យមានក្រមសីលធម៌ក្នុងការប្រើប្រាស់ AI ដើម្បីធានាបាននូវការទទួលខុសត្រូវ និងរឹតបន្តឹងមិនឱ្យនិស្សិតប្រើ AI ដើម្បីសរសេរនិក្ខេបបទ ឬសារណាឡើយ ដោយត្រូវមានអ្នកជំនាញពិនិត្យស្នាដៃស្រាវជ្រាវឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីធានាគុណភាពអប់រំ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ក៏បានអបអរសាទរចំពោះនិស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ ដែលនឹងក្លាយជាអ្នកដឹកនាំ វិស្វករ និងសហគ្រិន ក្នុងការអភិវឌ្ឍជាតិឆ្ពោះទៅរកចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០។ ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​នោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានបំផុសស្មារតីដល់ប្រជាជនគ្រប់រូបឱ្យបង្កើនឧត្តមគតិស្រឡាញ់ការសិក្សា ដើម្បីជាទុនក្នុងការកែប្រែជោគវាសនាបុគ្គល និងប្រទេសជាតិឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរពីមួយជំនាន់ទៅមួយជំនាន់ទៀត។