ក្រសួងអប់រំ ទទួលបានការគាំទ្រពីអង្គការ​មូលនិធិ​កុមារ​កម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន ដាណន់ សម្រាប់ការ​សាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអប់រំ ដែល​រងការ​ប៉ះពាល់​ដោយ​សង្រ្គាម
កាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចុះកិច្ច​ព្រមព្រៀងជាមួយ​អង្គការមូលនិធិ​កុមារ​កម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន ដាណន់ ស្ពេសស៊លឡាយដ៏ នូទ្រីសិន ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​ការ​សាងសង់ឡើងវិញ​នូវ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអប់រំ ដែល​រងការប៉ះពាល់​ដោយ​សង្រ្គាម នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ។
កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ រួមមាន​ការ​សាងសង់​អគារ​សាលា​រៀនថ្មី​មួយខ្នង ដែលមាន​ថ្នាក់រៀន​ចំនួន ៦បន្ទប់ នៅ​ក្នុង​តំបន់រងផលប៉ះពាល់ ដើម្បី​ផ្តល់ទីជម្រក​សិក្សា​ប្រកប​ដោយ​សុវត្ថិភាព និង​គាំទ្រ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស និង​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ដែល​រងផលប៉ះពាល់​ពីការ​ឈ្លានពាន​របស់​ប្រទេសថៃ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានថ្លែងអំណរគុណ​ដល់ក្រុមហ៊ុន ដាណន់ និងអង្គការមូលនិធិកុមារ​កម្ពុជា ដែល​បាន​ជួយគាំទ្រវិស័យ​អប់រំ​នៅកម្ពុជា​នាពេល​កន្លងមក ជាពិសេស​នាពេល​លំបាកនេះ ដោយបញ្ចាក់សក្ខីភាពនៃភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំរវាងរដ្ឋ និងឯកជន ក្នុងការជួយសង្គ្រោះ និងលើកកម្ពស់អនាគតរបស់កុមារកម្ពុជាក្នុងកាលៈទេសៈដ៏តឹងតែងនេះ។
យោង​តាម​របាយការណ៍ចុងក្រោយ​របស់ក្រសួងអប់រំ គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ មានសាលា​រៀន​ក្នុង​ខេត្ត​ជាប់បន្ទាត់ព្រំដែន៦ខេត្ត ត្រូវ​បានបិទទ្វារ សរុប​ចំនួន ១០៤២សាលារៀន ដោយ​សារ​ការ​ប៉ះទង្គិច​គ្នា​រវាងកងទ័ពកម្ពុជា និងថៃ ដោយក៏​ប៉ះពាល់​ដល់​គ្រូ​បង្រៀនចំនួន ៩៨៦៥នាក់ និង​សិស្ស ២៤៥០០១នាក់៕