ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិដើម្បីផ្តល់ឋានៈសាស្រ្តាចារ្យ បើក​កិច្ច​ប្រជុំ​លើកដំបូង ពិនិត្យការ​លើក​កម្ពស់​គុណវុឌ្ឍិ និង​គុណតម្លៃ​សាស្រ្តាចារ្យ ក៏​ដូចជា​គ្រូបង្រៀន
ក្រោយ​ពី​បានបង្កើត​អស់រយៈពេលជិត១ឆ្នាំ ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ ដើម្បីផ្តល់ឋានៈសាស្រ្តាចារ្យ បានបើក​កិច្ចប្រជុំ​ដំបូង​របស់ខ្លួន​កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ដើម្បីត្រួតពិនិត្យស្ថានភាពរួម និងវឌ្ឍនភាពការងារដែលបានអនុវត្ត​ដើម្បីកំណត់​នូវទិសដៅ​ការងារ ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍិ និងគុណតម្លៃរបស់សាស្ត្រាចារ្យ ក៏ដូចជាគ្រូបង្រៀន។
កិច្ចប្រជុំនោះ មាន​ការ​ចូលរួមពី ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ រដ្ឋមន្រ្តីទទួលបន្ទុកទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីផ្តល់ឋានៈសាស្ត្រាចារ្យក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (ក.ជ.ស.), ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាអនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍ ក.ជ.ស., ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យ ដែលជាអនុប្រធាន និងសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាជាតិ ក.ជ.ស. ព្រមទាំងឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី តំណាងអង្គភាពពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនទៀត។
ឯកឧត្តម រង្សី វិស្សុត មានប្រសាសន៍ថា តួនាទីរបស់ក្រុមប្រឹក្សាជាតិ ក.ជ.ស. ក្នុងការពង្រឹង​គុណភាព នៃការផ្ដល់ឋានៈ​សាស្ត្រាចារ្យ តាមរយៈការវាយតម្លៃ លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស និងការពិនិត្យ​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ច្បាស់លាស់​លើគុណភាព នៃការប្រឡង​ជ្រើសរើសសាស្ត្រាចារ្យ ដើម្បីធានាបាននូវគុណតម្លៃរបស់សាស្ត្រាចារ្យនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​លើកដំបូងនោះ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ បានណែនាំឱ្យ​បង្កើតគណៈកម្មការជំនាញតាមវិស័យ និងការរៀបចំគោលការណ៍ណែនាំស្តីពីការវាយតម្លៃ ការជ្រើសរើស និងការផ្តល់ឋានៈសាស្ត្រាចារ្យតាមវិស័យជាដើម។ ក្នុងនោះ ឯកឧត្តម​ក៏​ស្នើ​ឱ្យ​មាន​ការគិតគូរអំពីក្របខ័ណ្ឌ នៃការរៀបចំ Expert Group ដើម្បីជាយន្តការត្រួតពិនិត្យ​ពីការវាយតម្លៃ ជ្រើសរើស និងផ្ដល់ឋានៈសាស្ត្រាចារ្យ ដើម្បីឱ្យដំណើរការផ្ដល់ឋានៈនេះ ប្រកបដោយភាពហ្មត់ចត់ មានគុណភាព និងធានាឱ្យបាននូវគុណវុឌ្ឍិនិងគុណតម្លៃនៃសាស្ត្រាចារ្យ។
សូមជំរាបថា ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​ដើម្បីផ្តល់​ឋានៈសាស្រ្តាចារ្យក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើងដោយព្រះរាជក្រឹត្យ​ចុះថ្ងៃទី២៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៣ ហើយសមាសភាពក្រុមប្រឹក្សា​នេះ ត្រូវ​បាន​តែងតាំង ​តាមរយៈ​អនុក្រឹត្យ ចុះថ្ងៃទី៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។ ក្រុមប្រឹក្សា​នេះ មានសមាសភាព​ចំនួន១០រូប ដែលមាន ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីប្រចាំ រដ្ឋមន្រ្តីទទួលបន្ទុកទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី ជា​ប្រធាន ហើយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជា​អនុ​ប្រធាន​អចិន្រ្តៃយ៍។
យោង​តាមព្រះរាជក្រឹត្យ ក្រុម​ប្រឹក្សា​ជាតិផ្តល់​ឋានៈសាស្រ្តាចារ្យ មានភារកិច្ចក្នុង​ការកំណត់នីតិវិធី បែបបទ​ស្តីពី​ការ​វាយតម្លៃ​ការ​ជ្រើសរើស​ផ្តល់ឋានៈ​សាស្រ្តាចារ្យ, អនុម័តយល់ព្រម​លើ​សមាសភាពគណៈមេប្រយោគ​សម្រាប់​ការ​វាយតម្លៃ​ឋានៈសាស្រ្តាចារ្យ, អនុម័តយល់ព្រម​លើ​លទ្ធផល​នៃការ​វាយតម្លៃ​របស់គណៈមេប្រយោគ, ទទួល និងដោះស្រាយ​ការ​ប្តឹងតវ៉ា​របស់គណៈមេប្រយោគ​ ឬបេក្ខជន និង​ទទួល​អនុវត្ត​ភារកិច្ច​ផ្សេងៗ​ទៀត​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​ប្រគល់ជូន៕