- លោក ណោង រិទ្ធី, អគ្គនាយកសព័ន្ធនិស្សិតកម្ពុជានៅបរទេស (Camstudent)
- ឯកឧត្តម អាណាតូលី ប៉ូរ៉ូវីក, ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហព័ន្ធរុស្ស៊ីប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
- លោកបណ្ឌិត ញិល រដ្ឋា, ប្រធានសមាគមអតីតនិស្សិតកម្ពុជាពីសហភាពសូវៀត និងរុស្ស៊ី
អាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលរុស្ស៊ី នឹងបើកសម្រាប់និស្សិតកម្ពុជាក្នុងគ្រប់កម្រិតសិក្សា រួមទាំង បរិញ្ញាបត្រ (Bachelor’s), ជំនាញឯកទេស (Specialist), បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់(Master’s) និងបណ្ឌិត (PhD)។
ប្រទេសរុស្ស៊ីមានសាកលវិទ្យាល័យរាប់រយ និងជំនាញឯកទេសជាច្រើនដែលល្បីល្បាញក្នុងកម្រិតខ្ពស់ និងមានភាពពិសេស ដូចជា វិស្វកម្មនុយក្លេអ៊ែរ វិស្វកម្មសំណង់ វេជ្ជសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន អាកាសចរណ៍ សេដ្ឋកិច្ច ច្បាប់ និងសិល្បៈ ដែលជាកត្តានាំអោយនិស្សិតកម្ពុជាទទួលបានចំណេះដឹង និងចំណេះជំនាញដែលអាចរួមចំណែកទៅដល់ការអភិវឌ្ឍជាតិនៅកម្ពុជាបានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព។
ប្រវត្តិសង្ខេបនៃការគាំទ្រក្នុងវិស័យអប់រំរបស់រុស្ស៊ីចំពោះកម្ពុជា
បន្ទាប់ពីរបបខ្មែរក្រហមបំផ្លាញប្រព័ន្ធអប់រំកម្ពុជា ប្រទេសរុស្ស៊ីបានចូលរួមសង្គ្រោះកម្ពុជាតាមរយៈការផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់និស្សិតកម្ពុជាទៅសិក្សានៅសហភាពសូវៀត។ តាំងពីឆ្នាំ ១៩៨២មក មាននិស្សិតកម្ពុជា ជាង ៨,០០០ នាក់ ទទួលបានសញ្ញាបត្រនៅប្រទេសរុស្ស៊ី និងសហភាពសូវៀត។ ហើយបន្ទាប់ពីការដួលរលំរបស់សហភាពសូវៀត, រុស្ស៊ីបានបន្តផ្តល់អាហារូបករណ៍ឡើងវិញចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៩៦ មក។
មាតិកាសំខាន់ៗដែលនឹងត្រូវចែករំលែកក្នុងសិក្ខាសាលា
ដំណើរការដាក់ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលរុស្ស៊ី គឺសាមញ្ញ ពិតមែនតែពោលពេញទៅដោយការប្រកួតប្រជែងខ្លាំង។ ព័ត៌មានអំពីប្រព័ន្ធអប់រំរុស្ស៊ី និងចំនួនកន្លែងទទួលសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២៦–២០២៧ នឹងត្រូវលើកឡើងនៅក្នុងសិក្ខាសាលានេះ។ ព័ត៌មាននេះនឹងត្រូវបង្ហាញដោយ៖ លោក សុខ ច័ន្ទឡុងហ្វុង, និស្សិតថ្នាក់បណ្ឌិតនៅសាកលវិទ្យាល័យ Peoples’Friendship University of Russia។
បន្ថែមពីនេះទៅទៀតសិក្ខាសាលានេះនឹងលើកយកការចែករំលែកបទពិសោធន៍ទាក់ទងទៅនឹងជីវិតសិក្សា បរិបទសង្គម បញ្ហាភាសា និងជាពិសេស បច្ចេកទេសក្នុងការទទួលបានអាហារូបករណ៍ គឺមានសារៈសំខាន់យ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់អ្នកចូលរួម។ ទោះបីជា “ការសិក្សាក្រៅប្រទេសមើលទៅគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍” ក៏ដោយ ការយល់ដឹងអំពីភាពជាក់ស្តែងនៃបទពិសោធន៍សិក្សានៅបរទេសគឺចាំបាច់បំផុត។