ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសម្រេចដាក់ចេញនូវវិធានការជាបន្ទាន់ដោយការរៀបចំថ្នាក់រៀនបណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បីផ្ដល់ការគាំទ្រចាំបាច់ដល់សាលារៀន សិស្សានុសិស្ស និងសហគមន៍ដែលកំពុងរងផលប៉ះពាល់ដោយសារភាពតានតឹងនិងការប៉ះទង្គិចប្រដាប់អាវុធនៅតាមតំបន់ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។
វិធានការនេះត្រូវបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំបច្ចុប្បន្នភាពស្ថានភាពនៅតាមខេត្តជាប់ព្រំដែន ដែលរួមមាន ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ខេត្តឧត្តរមានជ័យ ខេត្តព្រះវិហារ និងខេត្តពោធិ៍សាត់ ដែលបច្ចុប្បន្នកំពុងបន្តកើនកម្ដៅ និងតានតឹងពីការប៉ះទង្គិចប្រដាប់អាវុធនៅតាមព្រំដែន។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំស្តីពីការរៀបចំផែនការដើម្បីជួយគាំទ្រសាលារៀនដែលរងផលប៉ះពាល់ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានណែនាំដល់ក្រុមការងារឱ្យបន្តតាមដានយ៉ាងដិតដល់នូវបច្ចុប្បន្នភាព និងការវិវឌ្ឍថ្មីៗនៅតាមតំបន់ព្រំដែន ដើម្បីផ្ដល់ការគាំទ្រទាន់ពេលវេលា និងឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការជាក់ស្ដែង។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ បានផ្ដល់អនុសាសន៍ឱ្យកំណត់អាទិភាពនៃតម្រូវការបន្ទាន់ រួមមាន គ្រឿងឧបភោគបរិភោគចាំបាច់ និង សម្ភារៈសិក្សា តង់ជាដើម ដើម្បីប្រើប្រាស់ជាថ្នាក់រៀនបណ្ដោះអាសន្ន នៅទីតាំងសុវត្ថិភាពសម្រាប់ជនភៀសសឹក។ លើសពីនេះ ក្រុមការងារជំនាញពិនិត្យលទ្ធភាពរៀបចំប្រព័ន្ធដើម្បីរៀនពីចម្ងាយ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបានចេញផ្សាយកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ សាលារៀនសរុបចំនួន ៥១៤កន្លែង ស្ថិតនៅក្នុងខេត្តចំនួន៦ រួមមានខេត្តព្រះវិហារ ឧត្តរមានជ័យ បន្ទាយមានជ័យ ពោធិ៍សាត់ កោះកុង និងបាត់ដំបង ត្រូវបានបិទទ្វារ ដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សារបស់សិស្សប្រមាណ ១៣ម៉ឺននាក់ និងការបំពេញការងាររបស់គ្រូបង្រៀនចំនួន ៤៦៥០នាក់៕