ក្រសួងអប់រំរៀបចំវិធានការ​សុខភាព និង​សុវត្ថិភាព សម្រាប់​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ
ដើម្បីចូលរួម​លើក​កម្ពស់​ការ​ថែទាំសុខភាព និង​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់​គណៈមេប្រយោគ គណៈកម្មការនានា និង​បេក្ខជន អំឡុង​ពេល នៃដំណើរការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ដែល​គ្រោង​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅថ្ងៃទី២៨ និងថ្ងៃទី២៩ ខែសីហា ខាងមុខ, ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចេញ​សេចក្តីណែនាំ​ប្រតិបត្តិ​មួយ​ទៅ​ដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងការ​អនុវត្ត​វិធានការ​សុខភាព និង​សុវត្ថិភាព សម្រាប់ការប្រឡង។
បើតាមសេចក្តីណែនាំ គណៈមេប្រយោគ​ទូទាំង​ប្រទេស​ប្រចាំរាជធានី ខេត្ត ត្រូវ​ចាត់តាំង​ក្រុមការងារ​ទទួល​បន្ទុក​សុខភាព​សម្រាប់ដំណើរ​ការ​ប្រឡង​នៅ​តាម​រាជធានីខេត្ត ដោយ​មានសមាសភាព​ចូលរួម​ពី​តំណាង ១រូប នៃគណៈមេប្រយោគ​ទូទាំង​ប្រទេស​ប្រចាំរាជធានីខេត្ត គណៈអភិបាល​រាជធានីខេត្តក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ ឬតំណាង​មន្រ្តីសុខាភិបាល និង​អង្គភាពពាក់ព័ន្ធ។
ក្រុមការងារ​ទទួលបន្ទុក​សុខភាព​ប្រចាំ​រាជធានីខេត្ត​មានតួនាទី​ និងភារកិច្ច​ដូចជា ៖ ដឹកនាំអនុវត្ត​វិធានការសុខភាព នៅ​តាម​មណ្ឌលប្រឡងនានា ក្នុងទីតាំង​ភូមិសាស្រ្ត​របស់ខ្លួន, ចាត់តាំងភ្នាក់ងារ​សុខាភិបាល ដើម្បី​សហការ​ជាមួយ​គណៈមេប្រយោគ នៅ​តាមមណ្ឌលប្រឡង ដើម្បីតាមដាន ពិនិត្យសុខភាព និង​ចាត់វិធានការ​ធានា​សុខភាព សុវត្ថិភាព​ដល់គណៈមេប្រយោគ គណៈកម្មការ​នានា និង​បេក្ខជន​ក្នុងដំណើរការ​ប្រឡង, រៀបចំ​រថយន្ត​សង្រ្គោះ និង​ភ្នាក់ងារ​សុខាភិបាល​ប្រចាំការ ដោយ​មានបំពាក់សម្ភារៈ​ចាំបាច់ សម្រាប់​សង្រ្គោះបឋម​នៅ​តាមមណ្ឌល​ប្រឡង​ក្នុងរាជធានី ខេត្ត ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌមួយ​ចំនួន ដើម្បី​ជួយ​សង្រ្គោះ​ដល់​បេក្ខជន គណៈមេប្រយោគ និង​គណៈកម្មការនានា ដែលមាន​បញ្ហា​សុខភាព​ក្នុងដំណើរការ​ប្រឡង​។
ដោយឡែុកនៅមុនដំណើរការប្រឡង ចំពោះគ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ដែល​យក​ធ្វើជា​មណ្ឌលប្រឡង ត្រូវ​ធ្វើអនាម័យ បោស​សម្អាត​បន្ទប់ អគារ បរិវេណ និងរៀបចំ​កន្លែង​ទុកដាក់​សំរាម​ឱ្យ​បានត្រឹម​ត្រូវ, រម្ងាប់​មេរោគ​លើតុ កៅអី ដៃទ្វារ បង្កាន់ដៃ ផ្ទៃរាប​បន្ទប់ប្រឡង និង​កន្លែង​ចាប់កាន់ញឹកញាប់, ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​រៀបចំ​គំនូស​គម្លាត​សុវត្ថិភាព​នៅ ក្នុង​បរិវេណ​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា ព្រមទាំង​រៀបចំតុកៅអី សម្រាប់​បេក្ខជន​ក្នុង​បន្ទប់ប្រឡង​នីមួយៗ ដោយ​រក្សា​គម្លាត​សុវត្ថិភាព​យ៉ាងតិច ១ម៉ែត្រកន្លះ, រៀបចំ​កន្លែង​បិទបញ្ជី​ឈ្មោះបេក្ខជន​ឱ្យ​បានច្រើន​ទីតាំង ដើម្បីរក្សា​នូវ​គម្លាត​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់បេក្ខជន​មើល​ឈ្មោះ​របស់ខ្លួន, រៀបចំ​កន្លែង​លាង​សម្អាត​ដៃ និង​បង្គន់អនាម័យ​ដោយ​មានទឹក និង​សាប៊ូ​ប្រើប្រាស់​ជាប្រចាំ, ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​រៀបចំ​ឧបករណ៍​ការពារ​រន្ទៈ នៅ​តាម​មណ្ឌល​ប្រឡង​ដែលមាន​ហានិភ័យ​ខ្ពស់។
នៅ​ក្នុង​ថ្ងៃប្រឡង ត្រូវ​ពិនិត្យ​ និង​ណែនាំ​ដល់បេក្ខជន គណៈមេប្រយោគ និង​គណៈកម្មការ​នានា​អនុវត្ត​ឱ្យ​បាន​ខ្ជាប់​ខ្ជួន​នូវ​វិធានការ​សុខភាព សុវត្ថិភាព ឬវាស់កម្តៅ​ក្នុងករណី​មាន​បញ្ហា​មិន​ស្រួលខ្លួន និង​ត្រូវ​ជួប​ពិគ្រោះយោបល់​ជាមួយ​មន្រ្តីសុខាភិបាល​ប្រចាំការ​នៅ​តាមមណ្ឌលសំណេរ, បើកទ្វា បង្អួចបន្ទប់​ប្រឡង​ឱ្យ​មាន​ខ្យល់ និង​ពន្លឺ​គ្រប់គ្រាន់, ណែនាំ​ឱ្យ​បេក្ខជន​គ្រប់គ្រង​អារម្មណ៍​ឱ្យបាន​នឹងន និង​មានភាពក្លាហាន ករណី​មានបញ្ហា​មិន​ស្រួលខ្លួន ត្រូវ​ជួបពិគ្រោះ​យោបល់ជាមួយ​មន្រ្តី​សុខាភិបាល​ប្រចាំការ​នៅ​តាមមណ្ឌលប្រឡង។
សូមជំរាបជូនដែរថា នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម័យ​ប្រឡង​ថ្ងៃទី២៨ សីហា ២០២៥ខាងមុខនេះ បើតាម​ការប្រកាស​របស់ក្រសួងអប់រំ ការ​ប្រឡង​ថ្នាក់ជាតិមួយ​នេះ មានមណ្ឌលប្រឡង​សរុបចំនួន ២៤១មណ្ឌល ដោយត្រូវ​បានបែងចែក​ជា ៦០២៣បន្ទប់ ក្នុងនោះថ្នាក់​វិទ្យាសាស្រ្តមាន ៧២មណ្ឌល ត្រូវជា ១៦៦៥បន្ទប់ និង​ថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តសង្គម មាន ១៦៩មណ្ឌល ដែលត្រូវជា ៤ ៣៥៨បន្ទប់៕