ក្នុងដំណាក់កាល AI កំពុងរីកចម្រើនខ្លាំង តើអ្នកប្រើប្រាស់កម្ពុជាគួរទាញប្រយោជន៍ ពីបច្ចេកវិទ្យានេះ ដូចម្ដេច?
ក្នុង​បរិបទ ដែលប្រទេសមហាអំណាចបច្ចេកវិទ្យា ដូចជា អាម៉េរិក ចិន និងសហភាពអឺរ៉ុប កំពុងប្រកួតប្រជែងគ្នាយ៉ាងស្វិតស្វាញក្នុងការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ការធ្វើបរិវត្តន៍កម្មឌីជីថល ក្នុងសង្គមកម្ពុជា ក៏កំពុងចាក់ឫសជ្រៅទៅក្នុងការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃផងដែរ ដែលធ្វើឱ្យតួនាទីរបស់បញ្ញា​សិប្បនិ​ម្មិត (AI) ក្នុងការចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គមកម្ពុជា កាន់តែសំខាន់ខ្លាំងឡើងជាលំដាប់។
លោកបណ្ឌិត លី រតនា ប្រធានផ្នែកស្រាវជ្រាវ នៃបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) មើល​ឃើញថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ សន្ទុះនៃការប្រើប្រាស់ និងការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យា AI គឺពិតជាលឿនខ្លាំង ប៉ុន្តែលោកយល់ថា យើងទាំងអស់គ្នាក៏មិនចាំបាច់បារម្ភខ្លាំងពេកដែរ។ អ្វីដែលសំខាន់ ប្រជាជនកម្ពុជា ត្រូវរកវិធីទាញយកប្រយោជន៍ពី AI ឱ្យបានច្រើនតាមលទ្ធភាព ព្រោះ AI គ្រាន់តែជាឧបករណ៍មួយ ដែលមនុស្សអាចយកមកបម្រើការងារឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាតែប៉ុណ្ណោះ។
លោកស្រីបណ្ឌិត ព្រហ្ម សុភា សាស្ត្រាចារ្យផ្នែកបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច ។