គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក អំពាវនាវដល់សាធារណជនចូលរួមគោរពច្បាប់ចរារណ៍ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី
ដើម្បីបង្ការ និងទប់ស្កាត់គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិខាងមុខ គណៈកម្មាធិការ​ជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានធ្វើការ​អំពាវនាវដល់សាធារណជនជាអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ សូមបើកបរដោយគោរពច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងចូលរួមទប់ស្កាត់ កាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក។
បើតាមសេចក្តីអំពាវនាវ​របស់​គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ក្នុង​ឱកាស​នៃពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី ខាងមុខនេះ សូមអ្នក​ប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់កុំបើកបរលើសល្បឿនកំណត់, កុំបើកបរក្រោមឥទ្ធិពលនៃគ្រឿងស្រវឹង ឬគ្រឿងញៀន, ត្រូវគោរពសិទ្ធិអាទិភាព គោរពភ្លើង-ផ្លាកសញ្ញាចរាចរណ៍ និងសញ្ញាបញ្ហារបស់មន្ត្រីនគរបាលចរាចរណ៍ផ្លូវគោក, ត្រូវបើកបរក្នុងគន្លងផ្លូវដែលកំណត់ដោយច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងមិនត្រូវបើកបរជាន់លើគំនូសសញ្ញបែងចែកគន្លងផ្លូវ, ត្រូវប្រុងប្រយ័ត្នជានិច្ចក្នុងការបត់ ការជែង ការចត និងការឈប់, ត្រូវត្រួតពិនិត្យមុនចេញដំណើរនូវលក្ខណៈបច្ចេកទេសយានយន្ត ដូចជាសំបកកង់ ហ្រ្វាំង ភ្លើងបំភ្លឺ និងចង្កូត ជាដើម។
គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍
ឯកឧត្តម គង់ សុវណ្ណ ទីប្រក្សាគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងអំឡុងពេលបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរដែលនឹងឈានចូលមកដល់ប៉ុន្មានថ្ងៃខាងមុខនេះ​ កម្លាំងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន​ និងនគរបាលចរាចរណ៍​ ក៏ដូចជាកងរាជអាវុធហត្ថ​ នឹងដាក់ពង្រាយតាមតំបន់ដែលងាយកកស្ទះ​ ដើម្បីធានាសណ្តាប់ធ្នាប់​ និងលំហូរចរាចណ៍តាមដងផ្លូវ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម គង់ សុវណ្ណ​ បានជំរុញក្រើនរំលឹកដល់បងប្អូនកូនក្មួយ​ទាំងអស់ដែលធ្វើដំណើរទៅមកនៅតាម​ដងផ្លូវ ​មិនថាជិត​ ឬឆ្ងាយ ពិសេសនោះគឺអ្នកបើកបរទាំងអស់ត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់នូវ​រាល់ចំណុចដែលបានលើកឡើងខាងលើ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ការអប់រំ​ ផ្សព្វផ្សាយ​ នឹងមានប្រសិទ្ធភាព​ប្រសិនបើនគរបាលចរាណ៍ អាចដាក់នូវគោលដៅចល័តដោយចំហរ​ រឹតបន្តឹងការបើកបរហួសល្បឿនកំណត់​ និងការបើកបរនៅក្រោមឥទ្ធិពលនៃគ្រឿងស្រវឹង​ យ៉ាងហោច​ មុន២​ថ្ងៃ​ អំឡុងពេល​ និងក្រោយ​ ២ថ្ងៃនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ។
តាមរបាយការណ៍របស់នាយកដ្ឋានចរាចរណ៍ផ្លូវគោក កាលពីឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជា​មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងសរុបចំនួន ២៨៤៤លើក ដោយ​បណ្តាល​ឱ្យ​មានមនុស្សស្លាប់ចំនួន ១៥០៩នាក់ និងរបួស ៣៧២០នាក់។ ក្នុងនោះសម្រាប់ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​បានកើតមានសរុបចំនួន ចំនួន៦៤ករណី ដោយ​បណ្តាល​ឱ្យ​ស្លាប់មនុស្សចំនួន៣៧នាក់ និងរបួស៨៨នាក់៕