ទិវាគ្រូបង្រៀន ៖ គ្រូបង្រៀនបេ្ដជ្ញាប្រឹងប្រែងឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស
ទិវាគ្រូបង្រៀនត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅថ្ងៃទី ៥ ខែតុលា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ក្នុងគោលបំណង ដើម្បីជាការបំផុសនូវគ្រប់ភូមិសិក្សាទូទាំងប្រទេស និងរំលឹកពីគុណបំណាច់របស់គ្រូបង្រៀន។ សម្រាប់ទិវាគ្រូបង្រៀនឆ្នាំនេះ គ្រូបង្រៀន ក៏បានបេ្ដជ្ញាចិត្តខិតខំប្រឹងប្រែងឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សសម្រាប់ចក្ខុវិស័យឆ្នាំ២០៥០។
អ្នកគ្រូ យឹម សូនី ជាគ្រូបង្រៀនឯកទេសជីវវិទ្យា នៃវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនព្រែកតាទែន ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ខេត្តកណ្តាល មានប្រសាសន៍ថា អ្វីដែលធ្វើឱ្យអ្នកគ្រូសប្បាយចិត្តបំផុត និងមានស្នាមញញឹមពេញចិត្តចេញពីបេះដូងបរិសុទ្ធក្នុងអាជីពជាគ្រូបង្រៀន គឺការបានជួយខ្លួនឯង គ្រួសារ សិស្សានុសិស្ស មនុស្សជុំវិញខ្លួន សហគមន៍ និងសង្គមជាតិទាំងមូលបានអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ចំណេះដឹង ដើម្បីកាត់បន្ថយ ព្រមទាំងឈានទៅលុបបំបាត់ភាពក្រីក្រនៃចំណះដឹង។ អ្នកគ្រូ យឹម សូនី បន្តថា ភាពក្រីក្រនៃចំណះដឹង ជាប្រភពនាំមកនូវអំពើហឹង្សា ក្មេងទំនើង ការប្រព្រឹត្តអំពើអបាយមុខ បង្កអសន្តិសុខដល់សង្គម ការរើសអើង កង្វះអាហាររូបត្ថម្ភ  គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ គ្មានបំណិនអាជីព មិនចេះសហការគ្នា  គ្មានភាពអធ្យាស្រ័យរវាងគ្នានិងគ្នា គ្មានព្រហ្មវិហាធម៌  គ្មានការចែករំលែក គ្មានសមត្ថភាពក្នុងការកសាងខ្លួន ក្លាយជាមនុស្សមិនបានការ ដែលជាបន្ទុកដ៏ធ្ងន់ធ្ងរដល់សង្គម។
អ្នកគ្រូ យឹម សូនី គ្រូបង្រៀនឯកទេសជីវវិទ្យា នៃវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនព្រែកតាទែន ខេត្តកណ្តាល
គ្រូបង្រៀនឯកទេសជីវវិទ្យា នៃវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនព្រែកតាទែន រូបនេះបន្ថែមថា កាលណាលុបបំបាត់ភាពក្រីក្រ នៃចំណេះដឹងនេះបាន គឺធ្វើឱ្យមនុស្សក្នុងសង្គមមានបំណិនជីវិតមូលដ្ឋាន និងបំណិនអាជីព  ដោយផ្អែកលើការគិត ការសម្រេចចិត្ត ការបំពេញការងារ ការដោះស្រាយបញ្ហា ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព  ចេះឱ្យតម្លៃខ្លួនឯង និងការអនុវត្តកិច្ចការបន្ត ដើម្បីជួយសង្គមជាតិឱ្យកាន់តែមានសក្តានុពល អភិវឌ្ឍខ្លួនឯងឱ្យរឹងមាំ ទាំងកម្លាំងកាយ និងចិត្ត មានន័យថា ជួយខ្លួនឯងបាន។
ទិវាគ្រូបង្រៀន​ ៥​ តុលានេះ ប្រារព្ធឡើងក្រោមប្រធានបទ «ការអភិវឌ្ឈគ្រូបង្រៀន ដើម្បីអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សឆ្ពោះទៅកាន់ចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០»។ ដើម្បីឆ្លើយតបប្រធានបទគ្រូបង្រៀនឆ្នាំនេះ អ្នកគ្រូ យឹម សូនី បានប្តេជ្ញាចិត្តថា នឹងហ្វឹកហាត់អភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ចំណេះដឹងខ្លួនឯង ឱ្យបានប្រសើរជាងមុន និងបន្តសិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យអស់លទ្ធភាពក្នុងការសម្របសម្រួលការសិក្សារបស់សិស្ស។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ពង្រឹងឆន្ទៈក្នុងនាមអាជីពជាគ្រូបង្រៀន ដើម្បីអប់រំកម្លាំងកាយចិត្តឱ្យកាន់តែរឹងមាំយកមកអនុវត្តលើកិច្ចការរៀន និងបង្រៀនឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។
លោក វ៉ាន សុទ្ធាវ័ន្ត  គ្រូបង្រៀននិងជាប្រធានក្រុមបច្ចេកទេសមុខវិជ្ជាគីមីវិទ្យា នៃវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ទឹកឃ្លាំង
លោកគ្រូ វ៉ាន សុទ្ធាវ័ន្ត  គ្រូបង្រៀន និងជាប្រធានក្រុមបច្ចេកទេសមុខវិជ្ជាគីមីវិទ្យា នៃវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ទឹកឃ្លាំង មានប្រសាសន៍ថា អ្វីដែលធ្វើឱ្យលោកគ្រូសប្បាយចិត្តបំផុតក្នុងអាជីពជាគ្រូបង្រៀន  គឺនៅពេលដែលលោកគ្រូបានឃើញសិស្សានុសិស្សមានចំណេះដឹង មានសមត្ថភាព មានជំនាញក្នុងការគិត វិភាគ ការដោះស្រាយបញ្ហា និងអាចរស់នៅក្នុងសង្គមបានយ៉ាងប្រសើរ។
អ្នកស្រី ប៉ែប សុគន្ធារី នាយិកាអនុវិទ្យាល័យថ្មតាព្រហ្ម ខេត្តស្ទឹងត្រែង
ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បញ្ជាក់បន្ថែមថា សម្រាប់យុទ្ធសាស្ត្រដែលលោកប្រើ ដើម្បីជួយសិស្សឱ្យទទួលបានលទ្ធផលសិក្សា និងអាជីពការងារល្អ មានចំនួន៥ រួមមាន ទី១. ស្គាល់សិស្ស ថាគេលំបាកអ្វី រៀនតាមវិធីអ្វី ដែលមានជោគជ័យសម្រាប់គេ, ទី២. នាំសិស្សធ្វើផង រៀនផង ជាជាងតែសូត្រទ្រឹស្តីឱ្យគេស្តាប់, ទី៣.​ ភ្ជាប់គេឱ្យមានឱកាសស្គាល់មនុស្សគន្លឹះក្នុងវិស័យការងារ និងហាត់ការដើម្បីសន្សំបទពិសោធន៍, ទី៤. នាំសិស្សឱ្យធ្វើការជាក្រុម និងចូលរួមក្នុងសកម្មភាពយុវជន របស់សាលា អង្គភាពនិងប្រទេស និងទី៥. ផ្តល់ឱកាសឱ្យគេបានមកបង្រៀនបន្ត ដល់ជំនាន់ក្រោយរបស់គេ។
សាកលវិទ្យាល័យបូណាម៉ារី ផ្តល់អាហារូបករណ៍១០០% សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ដល់​កូនៗ​របស់​វីរកងទ័ពពលី និង​ពិការ
ដើម្បី​ចូលរួម​ចំណែក​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស និង​ដើម្បី​ចូលរួម​សម្រាល​បន្ទុក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុង​គ្រួសារ​វីរកងទ័ព សាកលវិទ្យាល័យ​បូណាម៉ារី (BMU) បានប្រកាស​ថា សាកលវិទ្យាល័យនឹង​ផ្តល់អាហារូបករណ៍ ១០០%