បណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ៖ ពីមួយអាណត្តិ ទៅមួយអាណត្តិ ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​កាន់តែមានភាពចាស់ទុំ
រូបភាពគ្មានសណ្តាប់ធ្លាប់នៅតាមមណ្ឌលបោះឆ្នោត​​ គ្មានទៀតឡើយ​នៅ​ក្នុងការ​បោះឆ្នោត​ជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្តនីតិកាលទី៧ ដែលបានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៣​កន្លងទៅ ។ ជាការកត់សម្គាល់ គេ​ឃើញ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅចូលរួមបោះឆ្នោត​ប្រកបដោយសណ្តាប់ធ្លាប់ របៀបរៀបរាយ ដែលបង្ហាញថា ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជាកាន់តែមានភាពចាស់ទុំ។
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ប្រធានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ អប់រំ និង​ទេសចរណ៍ នៃរាជបណ្ឌិតសភា​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ដែលគ្រប់​អាយុ​បោះឆ្នោត ចាប់តាំងពីសម័យអ៊ុនតាក់មក ឬអាណត្តិទី១ ដែល​កម្ពុជា​យើង​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត​ដោយ​ខ្លួនឯង យើងមានចំណេះដឹង មានបទពិសោធន៍ និង​ពីរបៀបរបបបោះឆ្នោត ដោយ​មិន​ចាំបាច់​មានអាជ្ញាធរមកបង្រៀន ក៏​ប្រជាពលរដ្ឋ​អាចទៅបោះឆ្នោតបាន ព្រោះតែមានបទពិសោធន៍។
អញ្ចឹងហើយបានឆ្លុះបញ្ចាំងនៅអាណត្តិទី៧នេះ គឺប្រជាពលរដ្ឋយើងគាត់ដឹងថា គាត់អ្វីគួរធ្វើ អ្វីមិនគួរធ្វើ ដឹងថា ត្រូវធ្វើយ៉ាងម៉េចនៅពេលបោះឆ្នោតហ្នឹង
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង
បើតាម​លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ឥរិយាបទរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុងការបោះឆ្នោត​ជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្តនីតិកាលទី៧នេះ ក៏អាចបង្ហាញបានថា ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​មានភាពចាស់ទុំ​ខាងនយោបាយ ខាងសង្គមប្រជាធិបតេយ្យ ស្គាល់អ្វីជាការឃោសនា អ្វីទៅជាច្បាប់ អ្វីទៅជាការពិត ពោល​គឺប្រជាពលរដ្ឋយើង​កាន់តែមានភាពចាសទុំ។
សូមបញ្ជាក់ថា ការបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្តនីតិកាលទី៧ បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅថ្ងៃទី២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៣ ដោយ​មានប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅបោះឆ្នោតជាង ៨,២លាននាក់ ដែលស្មើនឹងប្រមាណ ៨៤,៥៨ភាគរយ ។ អ្នកសង្កេតការណ៍អន្តរជាតិបានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា ដំណើរការបោះឆ្នោតនេះ អ្នក​មានសិទ្ធិ​បោះឆ្នោត​បាន​គោរពច្បាប់ និង​គោរព​បទបញ្ជា​ពាក់ព័ន្ធ ហើយ​អ្នក​មាន​សិទ្ធិ​ទៅ​បោះឆ្នោត​ក៏​បានចូលរួម​ទៅបោះឆ្នោត​យ៉ាង​សកម្ម ៕