ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏​បាន​ចែក​រំលែក​នូវ​ទស្សន​ទាន​មួយ​ចំនួន​ដល់​និស្សិត​ដែល​ទើប​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា ដើម្បី​យកទៅ​ប្រតិបត្តិក្នុង​ជីវិត រួមមាន បន្តខិតខំរៀនសូត្រ ដោយដាក់ខ្លួនឱ្យសាមញ្ញ និងបើកចំហរទទួលគំនិតពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន (រួមទាំងពីថ្នាក់ក្រោម) និង ត្រូវ​រក្សាផ្នត់គំនិតនៃការលើកទឹកចិត្តខ្លួនឯង អភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និងតស៊ូមិនបោះបង់ ទោះមានបញ្ហាប្រឈមលំបាកយ៉ាងណាក្ដី។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត
“បង្ហាញខ្លួន​យើង​ជា​គ្រាប់ពេជ្រ​គ្រប់ពេលវេលា ត្រូវ​មានការ​លើក​ទឹកចិត្ត​ខ្លួន​ឯងកុំ​ចាំគេ​លើកទឹកចិត្ត​ច្រើនពេក… ការ​លើកទឹកចិត្តពីគេមាន តែកុំរំពឹងខ្លាំងពេក បើ​យើង​មិន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​តម្លៃ​ខ្លួន​ឯង គ្មានពីណា​ឱ្យ​យើងទេ… ខិតខំ​អភិវឌ្ឍខ្លួន​ឯង”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏​បាន​ប្រាប់​ដល់​និស្សិត​ទាំងអស់​ត្រូវ​មានការប្តេជ្ញាចិត្ត ដោយថា ការងារអ្វីក៏​ដោយ​គឺត្រូវ​ធ្វើ​ឱ្យ​សម្រេច ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​ក៏​បាន​លើក​ ​ពីមតិរបស់ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុន​មួយមកធ្វើការ​បង្ហាញដែរ​ថា ដោយ​ម្ចាស់​ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុន​នោះ​លើក​ឡើងថា ការមានសញ្ញាបត្រ​គឺល្អហើយ ប៉ុន្តែគេឱ្យ​អាទិភាពច្រើន​ទៅ​លើ​ផ្នត់គំនិត និង​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​របស់បុគ្គល ដោយថា ប្រសិន​បើ​បុគ្គល​នោះ​មានការប្តេជ្ញាចិត្ត​ គឺគេ​អាច​យកទៅ​បណ្តុះបណ្តាលបាន តែបើ​មានសញ្ញាបត្រ ហើយ​គ្មានការប្តេជ្ញាចិត្ត គឺមិន​អាច​បណ្តុះបណ្តាលបានទេ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ក៏​បាន​ផ្ដល់ដំបូន្មាន​ដល់សិស្សនិស្សិត និង​យុវជន ក្នុង​ការត្រៀម​ខ្លួន​ប្រកួតប្រជែង​ក្នុង​ទីផ្សារ​សេរី ដោយថា យុវជន​​ត្រូវ​រស់រវើកខ្លួន​ឯង លើកទឹកចិត្ត​ខ្លួន​ឯង ប្តេជ្ញាចិត្ត​ខ្លួន​ឯង ។ «យើង​​មានពេលវេលា​បាក់ទឹកចិត្ត​ ​មានពេលវេលា​គិតថា យើង​ធ្វើ​ហើយគេមិន​ឱ្យ​តម្លៃ គេមើលមិនឃើញ តែបើយើង​ទម្លាក់ខ្លួន​ឯង គឺយើង​នឹង​ចប់ហើយ តែបើ​យើង​បន្ត​ទៀត យ៉ាងហោចណាស់​ក៏​យើងពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួន​យើង បង្កើន​នូវ​ជម្រើសរបស់យើង​ដែរ ហើយថ្ងៃណាមួយ​គេនឹងឃើញ»៕