មហោស្រពពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំលើកទី១៨ ប្រព្រឹត្តទៅនៅផ្សារទំនើបអុីអនមានជ័យ នៅថ្ងៃទី១០ និង១១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយឆ្នាំនេះ មហោស្រពនៅបន្តបំផុសគំនិតនវានុវត្តន៍ ក្នុងការលើកកម្ពស់បរិស្ថាន ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ការអប់រំស្ទែម។
នៅក្នុងមហោស្រពពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាលើកទី១៨នេះ មានការតាំងបង្ហាញគម្រោងស្ទែមជាង២០០គម្រោង ស្នាដៃសិល្បៈគំនូរជាង៥៥០ផ្ទាំង និងទស្សនីយភាពសិល្បៈចម្រុះជាង៣០ គម្រោងស្ទែមនីមួយៗសុទ្ធតែស្តែងចេញពីនវានុវត្តន៍ចម្រុះសំខាន់ៗ ដូចជាផ្នែកថាមពលកកើតឡើងវិញ ការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ ការអភិរក្សជីវចម្រុះ និងកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាពជាដើម។
លោកស្រី អ៊ាង និធិជ្ជនី ដឺណេ នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជា បានថ្លែងថា មហោស្រពរបស់យើងមានសកម្មភាពចម្រុះជាច្រើន ដែលជាអាទិ៍រួមមានការតាំងបង្ហាញគម្រោងវិទ្យាសាស្រ្តរបស់សិស្ស-និស្សិត ការធ្វើពិសោធន៍វិទ្យាសាស្រ្តផ្ទាល់ជាក់ស្តែង ការចែករំលែកចំណេះដឹងរបស់វាគ្មិនសំខាន់ៗ និងការប្រកួតប្រជែងនានាជាច្រើនទៀតផងដែរ។ ទាំងនេះជាកត្តាជំរុញការអភិវឌ្ឍការយល់ដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃបរិស្ថានប្រកបដោយចីរភាព និងតួនាទីនៃការអប់រំស្ទែមក្នុងការបង្កើតប្រយោជន៍រួម និងមានផលជាវិជ្ជមាន។ ក្នុងនោះដែរ យើងមានការប្រកួតគំនូរសម្រាប់កុមារ ក្រោមប្រធានបទ “ទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃរបស់ខ្ញុំដើម្បីសង្គ្រោះបរិស្ថាន” ដែលជាមធ្យោបាយមួយក្នុងការជំរុញឱ្យពួកគាត់ចូលរួមថែរក្សាបរិស្ថាន តាមរយៈការអនុវត្តល្អៗ និងភាពច្នៃប្រឌិត។
ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងបរិស្ថានគាំទ្រស្ទែមពេញទំហឹង ដោយថា ស្ទែម គឺជាផ្នែកមួយ នៃយុទ្ធសាស្រ្តចក្រាវិស័យបរិស្ថាន ដែលក្រសួងកំពុងតែអនុវត្ត។ ជាមួយគ្នា ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បានអំពាវនាវដល់សិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជាយុវជន ដែលកំពុងចាប់អារម្មណ៍ និងរៀនពីស្ទែម ឱ្យបន្តខិតខំបន្ថែមទៀត ។ តាមប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ ជំនាញស្ទែម គឺជាកត្តាសំខាន់ ក្នុងការសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យកម្ពុជាក្លាយទៅជាប្រទេសមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ក្នុងឆ្នាំ២០៥០។
មហោស្រពពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាលើកទី១៨ ដែលប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេលពីរថ្ងៃ ត្រូវគេរំពឹងថា នឹងក្លាយជាថ្នាលអប់រំសម្រាប់សិស្ស-និស្សិតនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីអាចបង្ហាញស្នាដៃគម្រោងស្ទែមដ៏អស្ចារ្យ និងរស់រវើក ក៏ដូចជាជំរុញការពិភាក្សាគ្នាអំពីការថែរក្សាបរិស្ថាន និងបច្ចេកវិទ្យាបៃតងផងដែរ។ ក្រៅពីការជំរុញការបង្កើតថ្មី មហោស្រពពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាបានបោះជំហានយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់ចីរភាពនៃបរិស្ថាន។ តាមរយៈការអនុវត្តល្អ និងគំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗ នៅឆ្នាំនេះ គេអាចគ្រប់គ្រង និងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ផ្លាស្ទិកចំនួន ១០.០០០ មុខ ដូចជាដប កែវ និងបំពង់បឺតផ្លាស្ទិកជាដើម ដែលនេះជាគោលដៅកាត់បន្ថយការបោះចោលកាកសំណល់ចូលបរិស្ថាន និងធ្វើជាគំរូវិជ្ជមានសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍នាពេលក្រោយៗទៀត៕