ក្រុមយុវជនតំណាងប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានសមាជិក៧នាក់ បានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ក្នុងការប្រឡងតេស្តភាសាអង់គ្លេស IELTS និងជាប់ចំណាត់ថ្នាក់កិត្តិយសក្នុងការប្រកួតធ្វើបទបង្ហាញទ្រឹស្តីអំពីកីឡា ក្នុងការប្រកួតប្រជែងភាសាអង់គ្លេសអូឡាំព្យាដអន្តរជាតិលើកទី៩ រៀបចំដោយក្រសួងអប់រំ និងយុវជន នៃព្រះរាជាណាចក្រហ្សកដានី កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
កម្មវិធីនៃការប្រកួតនេះ មានរយៈពេល៣ថ្ងៃ ប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី៨-១០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលមានបេក្ខជនចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែងប្រមាណ ១២០០រូប មកពីសាលាមធ្យមសិក្សាចំនួន ១៤០ នៃ១៤ប្រទេសផ្សេងគ្នា។
យុវសិស្ស គឹមសាន សុចិត្រា ជាសិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ការតេស្តភាសាអង់គ្លេស IELTS ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនេះ មានដូចជា វេយ្យាករណ៍ ការប្រើប្រាស់ភាសា ការស្ដាប់ និងការអាន សរុបមាន៩៩សំណួរ។ ក្នុងនោះ ៦៤សំណួរទាក់ទងទៅនឹងវេយ្យាករណ៍ និងការប្រើប្រាស់ភាសា ២៥សំណួរទាក់ទងនឹងការអាន និង១១សំណួរទាក់ទងនឹងការស្ដាប់។ សុចិត្រា បន្តថា សម្រាប់ការប្រកួតតេស្តភាសាអង់គ្លេស IELTS មិនសូវជួបឧបសគ្គច្រើនទេក្នុងការប្រឡង ដោយសារកម្រិតសំណួរ IELTS ទាំងនោះ ពួកគេសុទ្ធតែបានឆ្លងកាត់ការរៀនសូត្រកន្លងមក។
សិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មីរូបនេះ បន្ថែមទៀតថា ដំបូងឡើយរូបគេមិនរំពឹងទេថា ក្រុមអាចជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១នេះ ដោយសារមានសិស្សចូលរួមប្រកួតច្រើន ប៉ុន្តែពេលបានដឹងលទ្ធផលចំណាត់ថ្នាក់លេខ១នេះ គឺរូបគេ និងក្រុមមានអារម្មណ៍រំភើបជាខ្លាំង។ សុចិត្រា បន្តថា បន្ទាប់ពីចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីនេះ រូបគេបានស្វែងយល់កាន់តែស៊ីជម្រៅអំពីតេស្តភាសាអង់គ្លេស IELTS ដែលមានលក្ខណៈស្តង់ដាអន្តរជាតិ បានជួបមនុស្សថ្មីៗមកពីប្រទេសផ្សេងគ្នា ហើយបានបង្ហាញវប្បធម៌រវាងប្រទេស និងប្រទេសផងដែរ។
យុវសិស្ស គឹមសាន សុចិត្រា បញ្ជក់ថា ភាសាអង់គ្លេស ពិតជាសំខាន់ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ព្រោះវាបានផ្ដល់ឱកាសឱ្យយើងងាយស្រួលដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍សិក្សានៅក្រៅប្រទេស ងាយស្រួលដាក់ពាក្យធ្វើការងារ និងងាយស្រួលក្នុងការទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកប្រើភាសាអង់គ្លេស។ សុចិត្រា ក៏បានលើកទឹកចិត្តយុវជន សិស្សានុសិស្ស ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ ពង្រឹងសមត្ថភាព ព្រមទាំងឆ្លៀតឱកាសចូលរួមប្រកួតប្រជែងក្នុងកម្មវិធីនានាដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព និងទទួលជ័យលាភីសម្រាប់លើកកិត្តិយសប្រទេសកម្ពុជា។
ជាមួយគ្នានេះ យុវតី លឹម សុគន្ធាវី ជាសិស្សថ្នាក់ទី១១ វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ក៏បានលើកឡើងដែរថា មុនពេលចូលរួមការប្រកួតកម្មវិធីនេះ គឺក្រុមតំណាងកម្ពុជា បានរៀនត្រៀមភាសាអង់គ្លេសនៅមជ្ឈមណ្ឌលអូស្រ្តាលីសម្រាប់ការបណ្តុះបណ្តាល (ACE) រយៈពេល២ខែ។ សុគន្ធាវី បន្តថា រូបគេ និងក្រុមមានអារម្មណ៍ថា រំភើប និងសប្បាយចិត្តជាខ្លាំងនៅពេលទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់លេខ១នេះ។
សិស្សថ្នាក់ទី១១ រូបនេះ បន្ថែមថា កត្តាដែលជំរុញឱ្យក្រុមខ្លួនជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១នេះ គឺទី១. កត្តាខ្លួនឯង ៖ សមាជិកក្រុមម្នាក់ៗសុទ្ធតែបានត្រៀមខ្លួន និងបានហ្វឹកហាត់តេស្តភាសាអង់គ្លេស IELTS រួចជាស្រេចមុនការប្រកួតមកដល់។ ទី២. កត្តាគ្រូបង្រៀន៖ គ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ និងនៅ ACE បានខិតខំប្រឹងប្រែងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការប្រៀន។ ទី៣. កត្តាគ្រួសារ៖ ក្រុមគ្រួសារបានខិតខំជំរុញ និងផ្ដល់កម្លាំងចិត្តឱ្យកូនៗចូលរួមប្រកួត និងទី៤. ការផ្ដល់ឱកាសពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបានដឹកនាំក្នុងដំណើរការប្រកួតប្រកបដោយភាពកក់ក្ដៅរហូតទទួលបានលទ្ធល្អ។
សម្រាប់យុវសិស្ស គឹម អ៊ីងម៉េង ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃសាលាអាមេរិកាំងប៉ាស៊ីហ្វិច លើកឡើងដែរថា រូបគេមានអារម្មណ៍រំភើបខ្លាំង និងសប្បាយចិត្ត ដែលក្រុមអាចទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ក្នុងការតេស្តភាសាអង់គ្លេស IELTS នៅប្រទេសហ្សកដានីនេះ។ អ៊ីងម៉េង បន្តថា លទ្ធផលល្អនេះ ក៏ដោយសារសមាជិកក្រុមចេះជួយគ្នាទៅវិញទៅមក និងចេះសហការគ្នាជាក្រុមបានល្អ។ នៅថ្ងៃអនាគត ពួកគេ នឹងខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត៕