តើការហាមមិនឱ្យសិស្សយកទូរស័ព្ទ Smart Phone ចូលក្នុងថ្នាក់រៀន ផ្ទុយទៅនឹងនិន្នាការនៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំ ដែរឬទេ?
ភ្នំពេញ – ក្នុងរយៈពេលចុងក្រោយនេះ គេសង្កេតឃើញថា សាលារៀន​​មួយ​ចំនួននៅ​កម្ពុជា បានចាប់ផ្តើមអនុវត្ត​វិធានការ​ហាមឃាត់សិស្សានុសិស្ស​មិន​ឱ្យ​យកទូរស័ព្ទដៃ Smart Phone ចូលទៅក្នុងបរិវេណសាលារៀន ឬថ្នាក់រៀន ក្រោម​ហេតុផលថា ការប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទរបស់សិស្ស​បានធ្វើ​ឱ្យ​បាត់បង់ការប្រុងប្រយ័ត្ន​ចំពោះ​ការ​សិក្សា ដោយសិស្សមិន​មើលមេរៀន លែងចាប់អារម្មណ៍នឹង​ការ​អានសៀវភៅ ឬធ្វើលំហាត់ជាដើម ។ តើការ​ហាមឃាត់​សិស្ស​មិន​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃ Smart Phone ​នៅ​បរិវេណសាលា ឬថ្នាក់រៀន ផ្ទុយទៅនឹងនិន្នាការនៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំដែរ ឬទេ
ចំពោះករណីនេះ លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភា​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំល្អ មានគុណភាព ឬគ្មានគុណភាព វាមិន​អាស្រ័យ​ទៅ​លើ​ការ​ហាមឃាត់​សិស្ស​មិន​ឱ្យប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទនោះទេ ។ លោកយល់ថា ការហាមមិន​ឱ្យ​សិស្ស​ប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃ Smart Phone គឺហាក់ដើរបញ្រ្ចាស់​ទៅនឹង​និន្នាការពិភពលោក ។
លោកបណ្ឌិតមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា អ្វីដែលសំខាន់ គឺវិស័យអប់រំ​ថ្នាក់ក្រោម ដូចជាមតេយ្យសិក្សា បឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា ត្រូវរៀបចំកម្មវិធី​ឱ្យ​សមស្រប​ទៅនឹង​ការ​វិវឌ្ឍថ្មីៗ ដោយ​មានន័ថា សិស្ស​ត្រូវ​ទទួលបានការអប់រំ​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព ទទួលបានការអប់រំ​ពេញ​មួយ​ថ្ងៃ និងពេញ​មួយ​ជីវិត​របស់ពួកគេ។