ភ្នំពេញ – ក្នុងរយៈពេលចុងក្រោយនេះ គេសង្កេតឃើញថា សាលារៀនមួយចំនួននៅកម្ពុជា បានចាប់ផ្តើមអនុវត្តវិធានការហាមឃាត់សិស្សានុសិស្សមិនឱ្យយកទូរស័ព្ទដៃ Smart Phone ចូលទៅក្នុងបរិវេណសាលារៀន ឬថ្នាក់រៀន ក្រោមហេតុផលថា ការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទរបស់សិស្សបានធ្វើឱ្យបាត់បង់ការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះការសិក្សា ដោយសិស្សមិនមើលមេរៀន លែងចាប់អារម្មណ៍នឹងការអានសៀវភៅ ឬធ្វើលំហាត់ជាដើម ។ តើការហាមឃាត់សិស្សមិនឱ្យប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃ Smart Phone នៅបរិវេណសាលា ឬថ្នាក់រៀន ផ្ទុយទៅនឹងនិន្នាការនៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំដែរ ឬទេ
ចំពោះករណីនេះ លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំល្អ មានគុណភាព ឬគ្មានគុណភាព វាមិនអាស្រ័យទៅលើការហាមឃាត់សិស្សមិនឱ្យប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទនោះទេ ។ លោកយល់ថា ការហាមមិនឱ្យសិស្សប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃ Smart Phone គឺហាក់ដើរបញ្រ្ចាស់ទៅនឹងនិន្នាការពិភពលោក ។
លោកបណ្ឌិតមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា អ្វីដែលសំខាន់ គឺវិស័យអប់រំថ្នាក់ក្រោម ដូចជាមតេយ្យសិក្សា បឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា ត្រូវរៀបចំកម្មវិធីឱ្យសមស្របទៅនឹងការវិវឌ្ឍថ្មីៗ ដោយមានន័ថា សិស្សត្រូវទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព ទទួលបានការអប់រំពេញមួយថ្ងៃ និងពេញមួយជីវិតរបស់ពួកគេ។