យុវជន តាំង សុវណ្ណារ័ត្ន តាំងចិត្តរៀនជំនាញវិស្វករកែច្នៃរ៉ែ ព្រោះមើលឃើញទីផ្សារការងារទូលាយទៅថ្ងៃអនាគត
កម្ពុជាកំពុងមានការអភិវឌ្ឍន៍ទៅមុខស្ទើរគ្រប់វិស័យ បានធ្វើ​ឱ្យយុវជនជាច្រើនបានមើលឃើញពីចំណង់ចំណូលចិត្តនៃជំនាញសិក្សាដែលខ្លួនត្រូវជ្រើសរើសដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សសម្រាប់ប្រទេសជាតិ ។ ដោយឡែកយុវជន តាំង សុវណ្ណារ័ត្ន បច្ចុប្បន្ន​ជានិស្សិតកម្ពុជាកំពុងសិក្សាអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជំនាញ វិស្វករកែច្នៃរ៉ែ, សុវណ្ណរ័ត្ន និយាយថា ការរៀនជំនាញនេះ គឺព្រោះខ្លួនស្រលាញ់ និងមើលឃើញទីផ្សារការងារខ្ពស់។
យុវជន តាំង សុវណ្ណារ័ត្ន កំពុងសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាប៉េកាំង (USTB) ជំនាញវិស្វករកែច្នៃរ៉ែ(mineral processing engineering)ពីកម្មវិធីអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលចិនឆ្នាំ២០២២-២០២៦ នៃសាធារណប្រជាមានិតចិន ។ សុវណ្ណារ័ត្ន បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា លោកត្រូវសិក្សារយៈពេល៥ឆ្នាំដោយបច្ចុប្បន្នបានបញ្ចប់ឆ្នាំទីមួយហើយ ។
យុវជនវ័យ២០ឆ្នាំរូបនេះបានបន្តថា ការសិក្សាជំនាញនេះតម្រូវឱ្យបេក្ខជនតាំងចិត្តក្នុងការសិក្សា និងមានមូលដ្ឋានគ្រឹះពីវិទ្យាល័យនូវមុខវិជ្ជា គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា ។ លើសពីនេះបេក្ខជនត្រូវសិក្សាបន្ថែមតាមរយៈការស្វែងរកឯកសារសិក្សា និងសៀវភៅផ្សេងៗដែលពាក់ព័ន្ធមេរៀនដើម្បីឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ ។
យុវជនមានស្រុកកំណើតនៅរាជធានីភ្នំពេញរូបនេះប្រាប់ឱ្យដឹងថា ក្រោយពេលទៅសិក្សាអស់រយៈពេលជាងមួយឆ្នាំនេះ លោកមិនមានបញ្ហាក្នុងការទំនាក់ទំនង ឬបញ្ហាជាមួយកម្មវិធីសិក្សាឡើយព្រោះលោកធ្លាប់បានសិក្សាភាសាចិនតាំងពីនៅកុមារ ប៉ុន្តែមានបញ្ហាលើអាហារបន្តិចបន្តួច ។