ភ្នំពេញ – លើកឡើងនៅក្នុងកម្មវិធី National Debate Society Cambodia (NDSC) លើកទី៩ កាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ លោក ម៉ាក ថ័រ អនុប្រធានបេសកកម្ម នៃស្ថានទូតអង់គ្លេសប្រចាំកម្ពុជា បានលើកឡើងថា កម្មវិធីតស៊ូមតិមានប្រយោជន៍ច្រើនទៅកាន់សង្គម ហើយលោកសង្ឃឹមថា បេក្ខភាពនឹងប្រើប្រាស់បទពិសោធន៍នេះ ហ៊ានប្រឈមជជែកជាមួយនឹងគ្រូ មិត្ត គ្រួសារ ប្រកបដោយសិល្ប៍វិធី ការប្រើហេតុផល និងភ័ស្តុតាង ដើម្បីយកទៅការពារគុណតម្លៃ និងគំនិតរបស់ពួកគេ ប្រកបដោយការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក មាស សុបញ្ញា អ្នករៀបចំកម្មវិធី NDSC បានឱ្យដឹងថា ការនិយាយជាសាធារណៈ និងការតស៊ូមតិមិនមែនគ្រាន់តែជាការនិយាយយកចាញ់ យកឈ្នះ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញ វិញ្ញាសាទាំងនោះគឺជាការនិយាយប្រកបដោយហេតុផលជាក់លាក់ភ្ជាប់មកជាមួយនូវទឡ្ហីករណ៍រឹងមាំបញ្ចូលបន្ថែមនូវសិល្បៈក្នុងការនិយាយទាក់ទាញយកចំណាប់អារម្មណ៍គណៈកម្មការ និងទស្សនិកជនឱ្យយល់ស្របតាមទស្សនៈខ្លួន។
លោក មាស សុបញ្ញា អ្នករៀបចំកម្មវិធី NDSC
“ដោយយល់ឃើញពីតម្រូវការនៃការតស៊ូមតិនិងនិយាយជាសាធារណៈចាប់ផ្តើមកើនឡើង និងសក្តានុពលដ៏ខ្លាំងរបស់វាដែលអាចជំរុញការទំនាក់ទំនង សមត្ថភាពភាសា និងការគិតបែបស៊ីជម្រៅ ទើប National Debate Society Cambodia ត្រូវបានបង្កើតឡើង”
លោក មាស សុបញ្ញា បន្តថា ការចូលរួមប្រកួតប្រជែងក្នុងការប្រកួតតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈរបស់ National Debate Society Cambodia លោកសង្ឃឹមថាបេក្ខជននឹងបានស្វែងយល់បន្ថែម អំពីការតស៊ូមតិ ឬនិយាយជាសាធារណៈពិសេសអំពីគន្លឹះ និងសិល្បៈនៃការលើកដាក់និយាយឱ្យមានភាពប៉ិនប្រសប់ពីគ្រូណែនាំ និងគណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុរបស់កម្មវិធី ។ ហើយបេក្ខជន បេក្ខនារីទាំងអស់ នៅតែបន្តអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពតស៊ូមតិ ឬនិយាយជាសាធារណៈជាភាសាអង់គ្លេសដែលមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងនាសតវត្សរ៍ទី២១នេះ។ ចំណែកទស្សនិកជនវិញ លោកសង្ឃឹមថា ពួកគាត់នឹងបានស្វែងយល់ពីសារៈសំខាន់នៃការតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈ ថែមទាំងអាចឈានទៅដល់ការចូលរួមជាអ្នកតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈនៅពេលខាងមុខ។
លោកបន្តថា នៅពេលខាងមុខ កម្មវិធីមានគម្រោងដឹកនាំជើងឯកតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈ ជាពិសេសជើងឯកតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈជាភាសាអង់គ្លេសឆ្នាំ២០២៣នេះ ទៅប្រកួតថ្នាក់អន្តរជាតិតំណាងឱ្យកម្ពុជា។ លើសពីនេះទៅទៀតសម្រាប់ឆ្នាំបន្ទាន់ កម្មវិធីគ្រោងនឹងពង្រីកវគ្គចម្រុះស្វែងរកជើងឯកប្រចាំនៅតាមខេត្ត/ក្រុង ឬតំបន់រួចទើបបន្តមកដល់វគ្គចម្រុះរកជើងឯកទូទាំងប្រទេស ដែលការធ្វើបែបនេះអាចផ្តល់ឱកាសឱ្យយុវជនកម្ពុជាមានចំនួនកាន់តែច្រើនជាងមុន ក្នុងការស្វែងយល់និងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពតស៊ូមតិ និងនិយាយសាធារណៈជាភាសាអង់គ្លេស។
ទន្ទឹមគ្នានោះ លោកបានថ្លែងអំណរគុណដល់ដៃគូពាក់ព័ទ្ធទាំងអស់ បេក្ខជន បេក្ខនារី យុវជនស្ម័គ្រចិត្ត និងទស្សនិកជនគ្រប់រូបដែលបានចូលរួម និងគាំទ្រឱ្យការប្រកួតនេះកើតមានឡើង។ ហើយសូមអបអរសាទរដល់ជើងឯកលើគ្រប់វិញ្ញាសានៃការប្រកួតប្រចាំឆ្នាំ២០២៣នេះ ហើយសូមលើកទឹកចិត្តដល់បេក្ខជន បេក្ខនារីដែលមិនបានជាប់មកដល់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រខិតខំដុះខាត់សមត្ថភាពខ្លួនបន្ថែមទៀតដើម្បីទទួលបានភាពជោគជ័យនាពេលខាងមុខ។
លោក សុបញ្ញា បានរំលេចឱ្យដឹងបន្ថែមថា ដើម្បីចូលរួមប្រកួតនៅក្នុងកម្មវិធីតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈរបស់ National Debate Society Cambodia នាពេលខាងមុខ យុវជនគួរគប្បីហ្វឹកហាត់និយាយភាសាអង់គ្លេស និងចាប់ផ្តើមស្វែងយល់អំពីការតស៊ូមតិ ឬការនិយាយជាសាធារណៈជាភាសាអង់គ្លេស។
សូមបញ្ជាក់ថា កម្មវិធី National Debate Society Cambodia (NDSC) ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០១២ ជាផ្នែកមួយនៃ ‘SpringBoard4Society’ ដែលមានគោលបំណងជំរុញក៏ដូចជាផ្តល់ឱកាសឱ្យយុវជនស្វែងយល់ អភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈ ជាភាសាអង់គ្លេស។ NDSC តែងតែរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតថ្នាក់ជាតិ ស្វែងរកជើងឯកតស៊ូមតិ និងនិយាយជាសាធារណៈជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយជាលើកទី៩នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ៕