អ្នកជំនាញអប់រំ ៖ កុមារក្នុងបរិបទឌីជីថល ឪពុកម្តាយត្រូវបង្កើតបរិយាកាសរៀន ទៅតាមលំនាំ នៃអត្តចរិតរបស់កូន
កុមារដែលបានចាប់កំណើតចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ត្រូវបានចាត់ទុកថា គឺជាជំពូកមនុស្សស្ថិតនៅក្នុងជំនាន់អាល់ហ្វា ឬភាសាអង់គ្លេសហៅថា Generation Alpha (Gen Alpha)។ ពួកគេបានកើតមកជាមួយបច្ចេកវិទ្យា ហើយមានភាពចម្រុះផ្សំទាំងអស់នៃជំនាន់មនុស្សមុនៗ ដូច្នេះក្នុងនាមជាអ្នកអប់រំ ក៏ដូចជាឪពុកម្តាយ ត្រូវចេះមើលឥរិយាបទ ហើយបង្កើតបរិកាសរៀនទៅដល់ពួកគេតាមលំនាំ នៃអត្តចរិតរបស់កូន។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប និងជាអ្នកជំនាញអប់រំលើកឡើងថា ជាទូទៅចន្លោះ១០ ទៅ១៥ឆ្នាំម្តង គឺតែងតែមានការប្រែប្រួលនៃបរិបទសង្គម ដែលវាធ្វើឱ្យមានការប្រែប្រួលដល់កត្តាចិត្តសាស្រ្តរបស់មនុស្ស ដូច្នេះក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀន ក៏ដូចជាឪពុកម្តាយ អ្នកអាណាព្យាបាលត្រូវតាមឱ្យទាន់នូវបម្រែបម្រួល នៃចិត្តសាស្រ្តរបស់មនុស្សគ្រប់ជំនាន់ទាំងអស់។ តាមអ្នកជំនាញអប់រំរូបនេះ កុមារដែលមានអាយុ៣ឆ្នាំនៅពេលនេះ មានអត្តចរិត និងការគិត មិនដូចកុមារអាយុ៣ឆ្នាំ កាលពី១០ ឬ២០ឆ្នាំមុននោះទេ, លោកថា ប្រសិនបើយើងធ្លាប់ជាកូនក្មេង ហើយគិតថា កូនរបស់យើងដូចយើងកាលពីនៅក្មេងនោះក៏មិនត្រូវដែរ ព្រោះតែបរិបទសង្គមបច្ចុប្បន្ន គឺស្ថិតក្នុងបរិបទឌីជីថល ដែលវាខុសគ្នាកាលពី១០ ទៅ២០ឆ្នាំមុន។
បើតាមលោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន គ្រូបង្រៀន ក៏ដូចជាឪពុកម្តាយ អ្នកអាណាព្យាបាល គួរស្វែងយល់អំពីជំនាន់នៃមនុស្ស ឬ Generation ដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការសម្របខ្លួនជាមួយសិស្ស ក៏ដូចជាកូនៗ។ លោកឧកញ៉ាបានលើកពីលក្ខណៈខ្លះៗរបស់កុមារដែលស្ថិតនៅក្នុង ជំនាន់អាល់ហ្វា ដោយថា ក្មេងនៅក្នុងជំនាន់នេះ គឺមានលំនាំស្រដៀងទៅនឹង មនុស្សជំនាន់ Z ឬ GenZ ដោយពួកគេមានគំនិតច្នៃប្រឌិត ចង់ធ្វើកិច្ចការងារច្រើន ហ៊ានប្រថុយប្រថានច្រើន ចង់សាកល្បងអ្វីដែលថ្មី មានទិន្នន័យច្រើន មានអារម្មណ៍ប្រែប្រួល ដែលទាមទារឱ្យអ្នកអប់រំ ឪពុកម្តាយ គ្រូបង្រៀន ត្រូវតាមមើលឥរិយាបទរបស់កូននីមួយៗ ។
ក្នុងនាមជាអ្នកជំនាញអប់រំ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏បានផ្តល់ជាដំបូន្មានដល់ឪពុកម្តាយទាំងឡាយដែលកំពុងចិញ្ចឹមកូនក្នុងជំនាន់អាល់ហ្វា ត្រូវបង្កលក្ខណៈឱ្យកូនបញ្ចេញទេពកោសល្យ ច្រើនជាងប្រាប់គាត់ឱ្យធ្វើអ្វីមួយ, ត្រូវយល់ពីអារម្មណ៍គាត់ ចំណង់ចំណូលចិត្តគាត់ ហើយត្រូវបង្កើតបរិយាកាសរៀន ទៅតាមលំនាំនៃអត្តចរិតរបស់ពួកគេ។ «ដោយសារទិដ្ឋភាពនៃការរៀនសូត្រឥឡូវនេះសម្បូរបែបជាងមុន អញ្ចឹងគាត់ចង់សាកល្បង គាត់ចង់បង្កើតថ្មី គាត់មានគំនិតច្នៃប្រឌិតច្រើន អញ្ចឹងបង្កលក្ខណៈឱ្យគាត់ទៅ គាត់នឹងបង្កើតអ្វីដែលថ្មីៗ អ្វីដែលគាត់ចង់សាកល្បងធ្វើ…»។
បើតាមការស្រាវជ្រាវរបស់ Pew Research Center ដែលជាស្ថាប័នស្រាវជ្រាវដ៏ល្បីល្បាញមួយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ជំនាន់របស់មនុស្សត្រូវបានបែងចែកជា៥ គឺ Baby Boomers (កើតក្នុងឆ្នាំ 1946-1964), Generation X (កើតក្នុងឆ្នាំ 1965-1980), Millennials (Gen Y) (កើតក្នុងឆ្នាំ 1981-1996), Generation Z (Gen Z) (កើតក្នុងឆ្នាំ 1997-2012) និង Generation Alpha (កើតក្រោយឆ្នាំ 2013)។
ក្នុងនោះ មនុស្ស២ជំនាន់ដែលអ្នកអប់រំ កំពុងតែយកចិត្តទុកដាក់ គឺជំនាន់ GenZ និនជំនាន់ Gen Alpha ។ មនុស្សកើតនៅក្នុងជំនាន់ Z ពួកគេតែងតែចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំងនឹងបច្ចេកវិទ្យា ហើយស្ទាត់ជំនាញក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាតាំងពីតូច, ពួកគេមានគំនិតច្នៃប្រឌិត ចាប់អារម្មណ៍នឹងបញ្ហាសង្គម បរិស្ថាន សិទ្ធិមនុស្ស ហើយតែងបង្ហាញអារម្មណ៍នៅលើបណ្តាញសង្គម។ ដោយឡែកមនុស្សជំនាន់អាល់ហ្វា (Generation Alpha) ពួកគេមានទំនាក់ទំនងយ៉ាងស៊ីជម្រៅជាមួយបច្ចេកវិទ្យាដូចជា ទូរស័ព្ទដៃ គ្រឿងលេងបច្ចេកវិទ្យា និងបណ្តាញអ៊ីនធឺណេត, ពួកគេលូតលាស់ក្នុងបរិយាកាសបច្ចេកវិទ្យា ដែលធ្វើឱ្យពួកគេមានគំនិតច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ជាងមនុស្សជំនាន់មុនៗ តែជាមួយគ្នានេះ ពួកគេក៏ពិបាកបែងចែករវាងពិភពពិទ និងពិភពនិម្មិត ដែលទាមទារឱ្យឪពុកម្តាយ អ្នកអាណាព្យាបាលត្រូវជួយពួកគេឱ្យចេះគិតស៊ីជម្រៅ ជួយពន្យល់ថា បច្ចេកវិទ្យាប្រើដោយរបៀបម៉េច មានគុណសម្បត្តិ និងគុណវិបត្តិយ៉ាងណា៕