អ្នកនាង សយ ពិសី បានក្លាយជាស្ត្រីជនជាតិដើមភាគតិចព្រៅដំបូងគេ ដែលទទួលបានឱកាសសិក្សានៅប្រទេសន័រវេស៍ និងសហរដ្ឋអាមេរិក បន្ទាប់ពីបានជំនះឧបសគ្គជីវិតជាច្រើនដំណាក់កាល រាប់ចាប់តាំងពីរបាំងវប្បធម៌ក្នុងសហគមន៍ បញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុគ្រួសារ វិបត្តិគ្រួសារ សម្ពាធផ្លូវចិត្ត និងកង្វះលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានឱកាសសិក្សា។
កើតនៅក្នុងគ្រួសារ ដែលមានឪពុកជាជនជាតិខ្មែរ និងម្ដាយជនជាតិដើមភាគតិចព្រៅ ក្នុងខេត្តរតនគិរី ពិសី បានជួបប្រទះរឿងមិនសមបំណងតាំងពីនៅវ័យកុមារ។ ជួបរឿងមិនសមបំណង ព្រោះឪពុកម្ដាយ របស់នាង ដែលមានវប្បធម៌ រស់នៅខុសគ្នា មិនអាចរស់នៅចុះសម្រុងគ្នា រហូតឈានដល់ការចែកផ្លូវគ្នា តាំងពីនាង កំពុងសិក្សានៅកម្រិតបឋមសិក្សា។
បន្ទាប់ពីមានបញ្ហាគ្រួសារ ម្ដាយពិសី បានក្លាយជាស្ត្រីម៉េម៉ាយ និងត្រូវទទួលនូវបន្ទុកដ៏ធំមួយ គឺត្រូវផ្គត់ផ្គង់ ចិញ្ចឹមបីបាច់ និងបញ្ជូនកូនបីនាក់ឱ្យបន្តការសិក្សា ដើម្បីស្វែងរកអនាគតដែលល្អប្រសើរ។ ដោយមើលឃើញពីភាពនឿយហត់ និងទុក្ខលំបាករបស់ម្ដាយ កុមារី ពិសី បានយល់ឃើញថា ក្នុងនាមជាកូនច្បងក្នុងគ្រួសារដែលកំពុងជួបការលំបាក មានតែការខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ និងកសាងអនាគតមួយឱ្យភ្លឺស្វាងប៉ុណ្ណោះ ទើបអាចចូលរួមចំណែកជួយម្ដាយ ដែលកំពុងជម្នះនឹងរបាំងហរញ្ញវត្ថុ និងអាចកែប្រែជីវភាពគ្រួសារឱ្យល្អប្រសើរ។
ផ្លែផ្កា នៃការខិតខំប្រឹងប្រែងពិតជាមិនធ្វើឱ្យ ពិសី ខកបំណងនោះទេ។ បន្ទាប់ពីចូលរៀនថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យ ពិសី បានប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ និងពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនឥតឈប់ឈរ។ នាគ្រាដែលស្ថិតក្នុងវ័យជំទង់នៅឡើយ ត្បិតខ្វះខាតថវិកាចំណាយលើការសិក្សា ប៉ុន្តែពិសីបានស្វះស្វែង រកកន្លែងសិក្សាភាសាបរទេស ដែលផ្ដល់អាហារូបករណ៍ និងចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្តជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីបង្កើតទំនាក់ទំនងសង្គម។ ទីបំផុត ក៏បានជួបឱកាសអាហារូបករណ៍កម្រិតវិទ្យាល័យទៅបន្តការសិក្សានៅប្រទេសន័រវេស៍ នៅថ្នាក់ទី១១ បន្ទាប់ពីប្រឡងប្រជែងយ៉ាងស្វិតស្វាញជាមួយ ជនជាតិដើមភាគតិច ៣០នាក់ផ្សេងទៀត។
ដំណើរឆ្ពោះទៅរកក្ដីសង្ឃឹមបានចាប់ផ្ដើមនៅឆ្នាំ២០១៤ នៅពេលដែល ពិសី បានទៅសិក្សាកម្រិតវិទ្យាល័យនៅសាលា United world college ក្នុងប្រទេសន័រវេស៍ចំនួន ២ឆ្នាំ និងបន្តទទួលបានអាហារូបករណ៍សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសហរដ្ឋអាមេរិកជំនាញគ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្ម នៅសាកលវិទ្យាល័យ Methodist University នៃរដ្ឋខារ៉ូឡាញណា ដោយបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅឆ្នាំ២០២០។
ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សាកម្រិតឧត្តម នាងបានសម្រេចចិត្ត ត្រឡប់ទៅធ្វើការនៅស្រុកកំណើត ក្នុងខេត្តរតនគិរីវិញ ព្រោះយល់ថា ខេត្តនេះ កំពុងត្រូវការធនធានមនុស្សបន្ថែមទៀត។ សព្វថ្ងៃអ្នកនាងពិសី កំពុងបំពេញការងារក្នុងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលមួយកន្លែង ដែលផ្ដោតលើការអប់រំ និងលើកកម្ពស់សុខភាពកុមារ នៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាល ក្នុងគោលដៅជួយកុមារ ជាពិសេសក្មេងស្រីឱ្យទទួលបានការអប់រំល្អប្រសើរ។
អ្នកស្រី ជឿន ស្រីមុំ ប្រធានសមាគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចកម្ពុជា បង្ហាញនូវអារម្មណ៍មោទនភាពចំពោះ អ្នកនាង សយ ពិសី ដែលជាស្រ្តីជនជាតិដើមភាគតិចដំបូងគេ បានបន្តការសិក្សានៅបរទេស។ អ្នកស្រីបន្តថា នេះជាគម្រូល្អ សម្រាប់ស្ត្រី និងយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចដទៃទៀត អាចយកគម្រូតាម ដើម្បីបន្តអភិវឌ្ឍខ្លួន ឱ្យមានចំណេះវិជ្ជា មានការងារសមរម្យ និងប្រភពចំណូលល្អប្រសើរ។
លោក នុន សុគន្ធា អ្នកតំណាង សមាគមន៍យុវជនជនជាតិដើមភាគតិចកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា លើសពីគម្រូសម្រាប់យុវជន អ្នកនាង ពិសី នឹងក្លាយជាអ្នកត្រួសត្រាយផ្លូវ និងគម្រូ ដល់ចាស់ទុំជនជាតិដើមភាគតិច ឱ្យជំរុញកូនៗរបស់គាត់ ជាពិសេសក្មេងស្រីឱ្យបន្តរៀនសូត្របានខ្ពងខ្ពស់ ដើម្បីវិវត្តន៍ខ្លួនក្លាយជាយុវជនសម័យថ្មី ដែលជាពលរដ្ឋថ្នាក់ជាតិ និងពលរដ្ឋពិភពលោក (Global Citizen)។
អ្នកស្រី ជឿន ស្រីមុំ បានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នជនជាតិដើមភាគតិច ទទួលបានការសិក្សាច្រើនជាងមុន ប៉ុន្តែអ្នកស្រីសូមទទូចស្នើសុំដល់រដ្ឋាភិបាល ឱ្យយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀត ក្នុងការជំរុញ និងផ្ដល់ឱកាសដល់ជនជាតិដើមភាគតិច តាមរយៈការផ្ដល់អាហារូបករណ៍ និងកន្លែងស្នាក់នៅជាដើម៕