យុវជនកម្ពុជា និង​កូរ៉េ រួម​គ្នា​បង្កើត​កម្មវិធីទូរស័ព្ទ ឈ្នះ​ពាន​លេខ១ ក្នុង​កម្មវិធីប្រកួត e-ICON លើកទី១២
ភ្នំពេញ – យុវជនមួយក្រុម ដែល​សិស្សកម្ពុជា២រូប និងកូរ៉េ២រូប បាន​រួមគ្នាបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃលើកកម្ពស់ការថែរក្សាសុខភាពប្រជាជន ឈ្មោះថា First Person Narration – Active Health Learning ហើយទីបំផុត​ត្រូវបានគណៈកម្មការប្រកាសជាប់ពានរង្វាន់លេខ១ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួត e-ICON លើកទី១២ ។
យុវតី ហេន ម៉ារ៉ានីត ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យ សម្ដេច ហ៊ុន សែន ពាមជីកង បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា រូបនាងបានចូលរួមកម្មវិធីនេះ ដោយសារមានការណែនាំពីសិស្សច្បង រួមទាំងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ រូប​នាង​ក៏​ចង់ផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ជាមួយនិស្សិតកូរ៉េ​ធ្វើការជាក្រុមជាមួយគ្នា ដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទផងដែរ។
យុវតី វ័យ១៦ឆ្នាំរូបបន្តនេះ ការដែលក្រុមខ្លួនបង្កើតកម្មវិធីទូស័ព្ទដៃឈ្មោះថា First Person Narration – Active Health Learning គឺក្នុងគោលបំណង ទី១.ជួយសម្រួលដល់ជនពិការដែលចង់ទៅទិញថ្នាំនៅមន្ទីរពេទ្យ តែដោយសារមន្ទីរពេទ្យនៅឆ្ងាយ គឺគាត់អាចប្រើប្រាស់ App នេះ រកមើលមន្ទីរពេទ្យដែលនៅជិតជាងគេបំផុត, ទី២.បណ្ដុះឱ្យមនុស្សទូទៅចេះថែរក្សាសុខភាព យកចិត្តទុកដាក់ចំពោះសុខភាព ព្រោះសុខភាពពិតជាសំខាន់សម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា។
“នៅពេលក្រុមរបស់ខ្ញុំបានជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថាសប្បាយចិត្ត ព្រោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់សមាជិកក្រុមទាំងអស់បានទទួលលទ្ធផលល្អ
យុវតី ហេន ម៉ារ៉ានីត
ម៉ារ៉ានីត បន្ថែមថា ក្នុង​ការ​បង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទនេះ​ ក្រុមរបស់គេបាន​ប្រើរយៈពេល ៥សប្ដាហ៍ ហើយ​មួយសប្ដាហ៍ទៀតសម្រាប់ការវាយតម្លៃរបស់គណៈកម្មការ ។ ម៉ារ៉ានីត បន្តថា កម្មវិធីទូស័ព្ទដៃដែលក្រុមរបស់ពួកគេបង្កើតឡើង មានមុខងារធំៗចំនួន ២គឺ Upload និង Check Self ។ នៅក្នុង Upload អ្នកប្រើប្រាស់អាចស្វែងរកទីតាំង និងសំណួរខ្លះៗដែលទាក់ទងទៅនឹងជំងឺ។ ចំណែក Check Self មានមុខងារចំនួនបួនទៀតគឺ ទី១. ១០វិធីដើម្បីទទួលបានសុខភាពល្អ (10 way to get healthy) ទី២.  Q & A គឺសួរសំណួរចំនួនបួន អំពីទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ បន្ទាប់មកកម្មវិធីទូរស័ព្ទនឹងវាយតម្លៃត្រឡប់ទៅវិញថាទម្លាប់ទាំងអស់នោះធ្វើរាល់ថ្ងៃល្អ ឬមិនល្អ។ ទី៣. Quiesces មានបួនសំណួរដូចគ្នា ដើម្បីសាកល្បងស្វែងយល់ពីអ្នកប្រើប្រាស់បានដឹងពីបញ្ហាសុខភាពក្នុងកម្រិតណា។ ទី៤. My Darling activity គឺជួយអ្នកប្រើប្រាស់កត់ចំណាំថាក្នុងមួយថ្ងៃៗបានអនុវត្តអ្វីខ្លះក្នុង ១០វិធីដើម្បីទទួលបានសុខភាពល្អ។
“ខ្ញុំចង់លើកទឹកចិត្តយុវជន ជាពិសេសក្មេងស្រីសាកល្បងចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតនានា ដោយសារនៅពេលយើងចូលការប្រកួត យើងអាចទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗ បទពិសោធន៍ថ្មី និងអាចអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងបាន”
ជាមួយគ្នានេះ យុវតី មុំ ស្រីនាង ជាសិស្សថ្នាក់ទី៩ នៃវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ពាមជីកង កម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី និងក៏​ជាសមាជិកក្រុមមួយរូបដែរ បានបន្ថែមថា ចំពោះបញ្ហាប្រឈមក្រុមក្នុង​ការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃចូលរួម​ប្រកួតនេះ គឺការទំនាក់ទំនងគ្នាជាភាសាអង់គ្លេស ដោយសារក្រុមរបស់ខ្លួនមានសមាជិកជាជនជាតិកូរ៉េ ២នាក់ ។ លើសពីនេះ មិនសូវមានជំនាញខ្លាំងក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសរសេរកូដ ។ ប៉ុន្តែទោះជាមានបញ្ហាប្រឈមបែបនេះក្ដីក៏ក្រុមរបស់ពួកគេ ខិតខំប្រឹងប្រែងស្រាវជ្រាវចំណេះដឹងបន្ថែមពី YouTube ឬគេហទំព័រផ្សេងៗរហូតទទួលបានជោគជ័យក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ។
យុវតី មុំ ស្រីនាង បន្តថា ចំពោះការសហការគ្នាជាក្រុម គឺសមាជិកក្រុមគោរពពេលវេលាបានល្អ នៅពេលជួបជុំគ្នាពិភាក្សា។ ដោយឡែក សម្រាប់កិច្ចការក្រុម គឺមានការបែងចែកគ្នាច្បាស់លាស់អំពីចំណុចដែលសមាជិកម្នាក់ៗត្រូវធ្វើ ដោយត្រូវធ្វើឱ្យរួចរាល់តាមកាលកំណត់។
“កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃនេះ នឹងដាក់បញ្ជូលនៅក្នុង Play Store និង App Store ក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ ហើយការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នេះ នឹងជួយឱ្យប្រជាជនយល់ដឹងពីសុខភាពបានល្អប្រសើរ ដើម្បីឱ្យប្រជាជនខ្មែរចេះថែរក្សាសុខភាព តាមរយៈការទទួលប្រើប្រាស់សេវាកម្មមួយនេះ”
យុវតី មុំ ស្រីនាង
សូមជម្រាបថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែង e-ICON ត្រូវបានរៀបចំឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់សិស្សានុសិស្សមកពីប្រទេសនានាក្នុងតំបន់។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ ក្រោមការសម្របសម្រួល និងដឹកនាំដោយនាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយក្រសួងអប់រំនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ តាមរយៈ Korea Digital Education Frontier Association (KEFA) ។ កម្មវិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅក្នុងគោលបំណងជំរុញការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីគ្រប់គ្រង និងឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាប្រឈមរួមរបស់សកលលោកនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត បណ្ដុះស្មារតីធ្វើការងារជាក្រុម ជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងជំរុញការផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញ បង្កើនចំណេះដឹងក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ប្រើប្រាស់ធនធានអប់រំតាមអ៊ីនធឺណិត ពង្រឹងជំនាញពីការផលិតមាតិកាសម្រាប់ប្រើប្រាស់ជាសាកល ក៏ដូចជាការពង្រឹងចំណងមិត្តភាព និងពង្រីកវិសាលភាពភាពជាដៃគូក្នុងវិស័យអប់រំ៕