ភ្នំពេញ – យុវជនមួយក្រុម ដែលសិស្សកម្ពុជា២រូប និងកូរ៉េ២រូប បានរួមគ្នាបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃលើកកម្ពស់ការថែរក្សាសុខភាពប្រជាជន ឈ្មោះថា First Person Narration – Active Health Learning ហើយទីបំផុតត្រូវបានគណៈកម្មការប្រកាសជាប់ពានរង្វាន់លេខ១ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួត e-ICON លើកទី១២ ។
យុវតី ហេន ម៉ារ៉ានីត ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យ សម្ដេច ហ៊ុន សែន ពាមជីកង បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា រូបនាងបានចូលរួមកម្មវិធីនេះ ដោយសារមានការណែនាំពីសិស្សច្បង រួមទាំងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ។ ជាមួយគ្នានេះ រូបនាងក៏ចង់ផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ជាមួយនិស្សិតកូរ៉េធ្វើការជាក្រុមជាមួយគ្នា ដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទផងដែរ។
“នៅពេលក្រុមរបស់ខ្ញុំបានជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថាសប្បាយចិត្ត ព្រោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់សមាជិកក្រុមទាំងអស់បានទទួលលទ្ធផលល្អ“
ម៉ារ៉ានីត បន្ថែមថា ក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទនេះ ក្រុមរបស់គេបានប្រើរយៈពេល ៥សប្ដាហ៍ ហើយមួយសប្ដាហ៍ទៀតសម្រាប់ការវាយតម្លៃរបស់គណៈកម្មការ ។ ម៉ារ៉ានីត បន្តថា កម្មវិធីទូស័ព្ទដៃដែលក្រុមរបស់ពួកគេបង្កើតឡើង មានមុខងារធំៗចំនួន ២គឺ Upload និង Check Self ។ នៅក្នុង Upload អ្នកប្រើប្រាស់អាចស្វែងរកទីតាំង និងសំណួរខ្លះៗដែលទាក់ទងទៅនឹងជំងឺ។ ចំណែក Check Self មានមុខងារចំនួនបួនទៀតគឺ ទី១. ១០វិធីដើម្បីទទួលបានសុខភាពល្អ (10 way to get healthy) ទី២. Q & A គឺសួរសំណួរចំនួនបួន អំពីទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ បន្ទាប់មកកម្មវិធីទូរស័ព្ទនឹងវាយតម្លៃត្រឡប់ទៅវិញថាទម្លាប់ទាំងអស់នោះធ្វើរាល់ថ្ងៃល្អ ឬមិនល្អ។ ទី៣. Quiesces មានបួនសំណួរដូចគ្នា ដើម្បីសាកល្បងស្វែងយល់ពីអ្នកប្រើប្រាស់បានដឹងពីបញ្ហាសុខភាពក្នុងកម្រិតណា។ ទី៤. My Darling activity គឺជួយអ្នកប្រើប្រាស់កត់ចំណាំថាក្នុងមួយថ្ងៃៗបានអនុវត្តអ្វីខ្លះក្នុង ១០វិធីដើម្បីទទួលបានសុខភាពល្អ។
ជាមួយគ្នានេះ យុវតី មុំ ស្រីនាង ជាសិស្សថ្នាក់ទី៩ នៃវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ពាមជីកង កម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី និងក៏ជាសមាជិកក្រុមមួយរូបដែរ បានបន្ថែមថា ចំពោះបញ្ហាប្រឈមក្រុមក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃចូលរួមប្រកួតនេះ គឺការទំនាក់ទំនងគ្នាជាភាសាអង់គ្លេស ដោយសារក្រុមរបស់ខ្លួនមានសមាជិកជាជនជាតិកូរ៉េ ២នាក់ ។ លើសពីនេះ មិនសូវមានជំនាញខ្លាំងក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសរសេរកូដ ។ ប៉ុន្តែទោះជាមានបញ្ហាប្រឈមបែបនេះក្ដីក៏ក្រុមរបស់ពួកគេ ខិតខំប្រឹងប្រែងស្រាវជ្រាវចំណេះដឹងបន្ថែមពី YouTube ឬគេហទំព័រផ្សេងៗរហូតទទួលបានជោគជ័យក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ។