ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្នមានសៀវភៅ និងស្នាដៃចំរុះគ្នាជាច្រើន ត្រូវបានដាក់លក់នៅតាមបណ្ណាគារ ដែលវាជារឿងដ៏ល្អបំផុតសម្រាប់អ្នកអាន ក្នុងការជម្រើសសៀវភៅទៅតាមចំណង់ចំណូលចិត្ត ក្នុងការទទួលបាននូវចំណេះដឹង ឬក៏បំណិនថ្មីៗ ។ សម្រាប់លោក ឡាំ ឡាយ ដែលជាអ្នកនិពន្ធ និងជាស្ថាបនិកអំណានយុវជន បានសម្តែងការយល់ឃើញថា ការសម្បូរទៅដោយសៀវភៅដែលជាស្នាដៃចម្រុះ វាជារឿងល្អក្នុងការជំរុញការអានរបស់ប្រជាជនយើង ប៉ុន្តែលោកគិតថា សម្រាប់អ្នកនិពន្ធ ឬអ្នកសរសេរសៀវភៅ គួរងាកមកបញ្ចូលនូវចំណេះដឹងសង្គមទៅក្នុងស្នាដៃរបស់ខ្លួនឱ្យបានច្រើន ដូចជា តថភាពសង្គមជាក់ស្ដែង ប្រវត្តិសាស្រ្ត នយោបាយនិងរូបារម្មណ៍ជាដើម។
លោក ឡាំ ឡាយ លើកឡើងថា សម្រាប់អ្នកនិពន្ធមិនគួរចោលនោះទេនូវការដាក់បញ្ចូលចំណេះដឹង ប្រវត្តិសាស្រ្ត នយោបាយ ទៅក្នុងស្នាដៃរបស់ខ្លួន បើទោះជាការសរសេររឿងប្រលោមលោក ក៏ត្រូវមានសារសំខាន់អ្វីមួយដែលអ្នកនិពន្ធចង់បង្ហាញទៅដល់អ្នកអាននៅក្នុងស្នាដៃរបស់ខ្លួនផងដែរ។ ក្នុងនោះ បើតាមលោក ឡាំ ឡាយ សៀវភៅអ្វីក៏អាចផ្លាស់ប្ដូរសង្គមបានដែរ ឱ្យតែអ្នកនិពន្ធ ឬអ្នកសរសេរជីកដល់ជម្រៅនៃសង្គមពិតប្រាកដ និងបានល្អិតល្អន់។ លោកបានផ្ដល់គំនិតថា ប្រលោមលោកដែលជាប្រភេទអក្សរសិល្ប៍ គួតែពិចារណាសម្រាប់អ្នកសរសេរជំនាន់ថ្មី ឧទាហរណ៍ដូចជារឿង ផ្កាស្រពោន ដែលបង្ហាញឱ្យមនុស្សខ្មែរដឹងថា ការបង្ខំកូនស្រីឱ្យរៀបការគឺមិនមែនជារឿងល្អនោះទេ។
“ចំពោះខ្ញុំអ្វីដែលត្រូវធ្វើគឺហាមដាច់ខាតចោលចំណេះដឹងសង្គម ចំណេះដឹងឆ្លុះបញ្ចាំង ចំណេះដឹងទស្សនៈ ចំណេះដឹងប្រវត្តិសាស្រ្ត និងនយោបាយ ព្រោះជាចំណុចចាប់ផ្ដើមក្នុងការសរសេរសៀវភៅ“
អ្នកនិពន្ធសៀវភៅទស្សនៈផ្ដាច់ផ្លូវក្រោយ រូបនេះ បន្ថែមថា ដើម្បីឱ្យសៀវភៅមួយក្បាលបោះពុម្ពចេញទៅដោយផ្ដល់ចំណេះដឹងដល់អ្នកអាន ទាល់តែមានអ្នកអានដែលយល់ពីអ្នកនិពន្ធដែរ។
“ហើយមានពេលខ្លះយើងមិនបានបណ្ដុះអ្នកអានពិតប្រាកដនោះទេ គឺយើងគ្រាន់តែពង្រឹងផ្នែកសរសេរឱ្យបានច្រើនប៉ុណ្ណោះ ។ នៅក្នុងទិដ្ឋភាពណាក៏ដោយ នៅក្នុងការនិពន្ធ អ្នកនិពន្ធគឺតែងមានចេតនាធ្វើឱ្យអ្នកអានយល់ពីខ្លួន ប៉ុន្តែអ្វីដែលបារម្ភជាងគេ គឺអ្នកអានមិនអាចយល់ ព្រោះតែខ្វះអ្នកអានពិតប្រាកដ”
តើអ្នកនិពន្ធត្រូវសរសេរយ៉ាងដូចម្ដេចឱ្យអ្នកអានយល់?
បើតាមលោក ឡាំ ឡាយ អ្នកនិពន្ធត្រូវស្គាល់អំពីអ្នកអានរបស់ខ្លួនថា តើអ្នកអានរបស់ខ្លួនស្ថិតក្នុងវ័យណា? លោកបញ្ជាក់ថា ការសរសេរដែលមិនមានទស្សនៈវិជ្ជា មិនមានការជំរុញយុវជនស្វែងរកខ្លួនឯង គឺនាំឱ្យសៀវភៅទាំងនោះផ្ដល់តែការកម្សាន្តតែមួយមុខ ហើយអ្នកសរសេរ គឺសរសេរដើម្បីតម្រូវទីផ្សារអ្នកអានតែប៉ុណ្ណោះ។ អ្នកសរសេរ ឬនិពន្ធ គឺជាការបង្ហាញអំពីតថភាពសង្គមជាក់ស្ដែង និងជួយរកគន្លឹះដើម្បីចាក់ស្ថានភាពដែលគួរតែកែប្រែបញ្ហាក្នុងសង្គម។
សម្រាប់លោក ឡាំ ឡាយ មានវិធីសាស្រ្តចំនួន៣ ក្នុងការសរសេរសៀវភៅដែលអាចផ្ដល់ចំណេះដឹង ក៏ដូចជាការអប់រំសង្គមទៅដល់អ្នកអានបាន នោះគឺ ៖
ទី១.សរសេរជាកំណាព្យ ៖ គឺជាភាសាកវី ដោយការតែងកំណាព្យជាស្នាដៃតែងរបស់អ្នកនិពន្ធផ្ទាល់ នូវបញ្ចូលចំណេះដឹងរបស់អ្នកតែង ក៏ដូចជាចំណេះដឹងសង្គម ល្អមើល ល្អអានជាដើម។
ទី២. សរសេរជាប្រលោមលោក ៖ អ្នកនិពន្ធគួរប្រើសិល្ប៍វិធីរបស់ខ្លួនទាក់ទាញអ្នកអាន អ្នកស្ដាប់ ឱ្យទទួលអារម្មណ៍រំភើប ប៉ុន្តែក៏មានចំណុចដែលត្រូវរៀនសូត្រពីស្នាដៃប្រលោមលោកនោះផងដែរ។
ទី៣. ការនិពន្ធបែបរូបភាព ៖ អ្នកនិពន្ធអាចប្រើជាគំនូរភ្ជាប់ជាមួយសាច់រឿងខ្លី ដោយឆ្លុះបញ្ចាំងពីបញ្ហាសង្គម និងដំណោះស្រាយក្នុងសង្គមបាន ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក ឡាំ ឡាយ បានបញ្ជាក់ថា ការសរសេរសៀវភៅបែបប្រលោមលោកគឺជារឿងល្អ ប៉ុន្តែអ្នកសរសេរគួរបញ្ចូលគ្រឹះទស្សនៈ ភូមិសាស្រ្ត ប្រវត្តិសាស្រ្ត នយោបាយ ទៅក្នុងសៀវភៅនោះផង ប្រសិនបើការសរសេរសៀវភៅប្រលោមលោកមិនបញ្ជូលធាតុសំខាន់ទាំងនេះទេ វាគឺគ្រាន់តែជាសៀវភៅសម្រាប់អានកម្សាន្តអារម្មណ៍សប្បាយប៉ុណ្ណោះ៕