ភ្នំពេញ – បវេសនកាលឆ្នាំសិក្សាថ្មី ២០២១-២០២២ នឹងចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ សម្រាប់គ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈគ្រប់កម្រិតថ្នាក់ ដោយគិតចាប់ពីកម្រិតមតេយ្យ រហូតដល់ថ្នាក់ទី១២។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
យោងតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចុះថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ បានតម្រូវឱ្យគណៈគ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានសិក្សា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ត្រូវចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការចុះឈ្មោះចូលរៀនសម្រាប់កុមារដែលមានអាយុ ៦ឆ្នាំ ឬ ៧ខែយ៉ាងតិច (គិតត្រឹមថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២) និងកុមារដែលបានបោះបង់ចោលការសិក្សា ដោយផលប៉ះពាល់ នៃជំងឺកូវីដ១៩ ចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹងតទៅ ក្រោមការសហការ និងគាំទ្រពីគណៈកម្មការទ្រទ្រង់/គ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានសិក្សា អាជ្ញាធរដែនដី សហគមន៍ មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស។
គួរបញ្ជាក់ថា ដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩ សាលារៀនទាំងអស់នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានបិទចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំ២០២១ មក ប៉ុន្តែក្រោយពីស្ថានជំងឺកូវីដ១៩មានធូរស្រាល កាលពីកំឡុងខែកញ្ញា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុញ្ញាតឱ្យមានការបើកសាលារៀនឡើងវិញជាបន្តបន្ទាប់ ព្រមទាំងមានការរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប កាលពីថ្ងៃទី២៧-២៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅថ្មីៗនេះថែមទៀត៕