ក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលាប៊ែលធីអន្តរជាតិ លើកពានកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ឆ្នាំ២០២៤
ក្រោយ​ចំណាយពេល​អស់រយៈពេល៨ខែ ទីបំផុតគណៈកម្មការបានរកឃើញម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ និងជាអ្នកលើកពាន នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ឆ្នាំ២០២៤ ដោយបានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលាប៊ែលធី អន្តរជាតិ រាជធានីភ្នំពេញ ខណៈជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន កំពង់ចាម សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី ។ ការប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៤ បានប្រព្រឹត្តិទៅនៅថ្ងៃទី០៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ ស្របនឹងខួបលើកទី២៥ ទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់យុវជន ក្រោមប្រធានបទ “នវានុវត្តន៍ឌីជីថលរបស់យុវជនសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព”។
ក្នុង​វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ២០២៤ ក្រុមបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ខេត្តកំពង់ចាម ជាក្រុមស្រប ត្រូវ​ប្រកួតជាមួយ ក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលា ប៊ែលធី អន្តរជាតិ រាជធានីភ្នំពេញ ជាក្រុមបដិសេធ ដោយធ្វើការជជែកដេញដោលលើប្រធានបទ “ការបង្កើនសាលារៀនគម្រូ គឺជាមាគ៌ាអទិភាពក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា”។
ក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលាប៊ែលធីអន្តរជាតិ ជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ២០២៤
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ អបអរចំពោះបេក្ខជនទាំង២ក្រុមដែលបានបង្ហាញនូវចំណេះដឹង ក៏ដូចជាបំណិន ក្នុងការជជែកដោល។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ជឿជាក់ថា សម្រាប់ក្មួយៗទាំង២ក្រុម គឺសុទ្ធតែឈ្នះទាំងអស់គ្នា ។ ឈ្នះទាំងអស់គ្នាត្រង់នេះ មានន័យថា ដើម្បីចូលរួមនៅក្នុងការប្រកួតប្រជែង សិស្សជាបេក្ខជនប្រកួត បានធ្វើការស្រាវជ្រាវ ធ្វើការងារជាក្រុម ត្រិះរិះពិចារណា ជជែកវែកញែក​ជ្រើសរើសទឡ្ហីករណ៍ ហើយបានរៀនសូត្រទាំងលើប្រធានបទ និងវិធីរៀបចំទឡ្ហីករណ៍ ជាពិសេសរៀនសូត្រនូវបំណិនវោហាសព្ទសម្រាប់ការនិយាយជាសាធារណៈ។ ក្រុមទាំង២ ពិតជាបានបង្ហាញនូវសមត្ថភាពពិតប្រាកដមែន ហើយសមត្ថភាពនេះ នឹងជួយដល់ក្មួយៗទាំងអស់គ្នាបន្តការសិក្សាបន្ថែមទៀត ព្រមទាំងជាសមត្ថភាពរយៈពេលវែង។
ការប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ២០២៤
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ​យុវជន និង​កីឡា ដោយ​មានគោលបំណងផ្តល់ជូនជាវេទិកាសម្តែងមតិដល់យុវជនកម្ពុជា និងជាសង្វៀនវោហារសព្ទដើម្បីបណ្តុះបណ្តាល និងពង្រឹងបំណិនស្រាវជ្រាវ ការនិយាយជាសាធារណៈ ការដោះស្រាយបញ្ហា ការធ្វើការងារជាក្រុម ការច្នៃប្រតិដ្ឋ ការវិភាគនិងសំយោគ ការប្រាស្រ័យទាក់ទងប្រកបដោយសន្តិសហវិជ្ជមាន ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពយុវជននៅកម្រិតមធ្យមសិក្សាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ឱ្យក្លាយខ្លួនជាពលរដ្ឋមានទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គមជាតិ៕