មន្រ្តីអប់រំ ៖ កម្មវិធី​មគ្គុទ្ទេសក៍​អាជីព នឹង​ដាក់បញ្ចូលទៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធអប់រំ​កម្ពុជា ដើម្បីជួយ​សិស្ស​ស្វែង​យល់ពីខ្លួនឯង និង​កំណត់គោលដៅអាជីព
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​ឱ្យដឹងថា កម្មវិធីមគ្គុទ្ទេសក៍​អាជីព និង​ការផ្តល់ប្រឹក្សា ដែល​នឹង​ជួយ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន និង​កំណត់​គោលដៅ​អាជីព​នាពេល​អនាគត នឹង​ត្រូវ​ដាក់បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធអប់រំ​កម្ពុជា នាពេលខាងមុខនេះ ប៉ុន្តែគ្រាដំបូងនឹង​ចាប់ផ្តើមពីថ្នាក់មធ្យមសិក្សា។
ក្នុង​សិក្ខាសាលា​តម្រង់​ទិសស្ដីពី “ការ​កសាង​ផែនការ​គោល កម្មវិធី​មគ្គុទ្ទេសក៍​អាជីព និង​ការ​ផ្ដល់ប្រឹក្សា ឆ្នាំ​២០២៥​-២០៣៥” កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត អ៊ឹម កុច រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួង​អប់រំ នឹងរៀបចំ​គន្លងអប់រំថ្មី​នៅកម្រិត​មធ្យម​សិក្សា​ទុតិយភូមិ ដោយ​បែងចែក​ជាបី​គន្លង​រួមមាន គន្លង​វិទ្យាសាស្ត្រ គន្លង​វិទ្យាសាស្ត្រ​សង្គម និង​គន្លង​វិជ្ជាជីវៈ។ ក្នុងន័យ​នេះ ក្រសួង​នឹង​ជ្រើសរើស​គន្លង​អប់រំ​ចាប់ពី​ថ្នាក់ទី១០ឡើងទៅ ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​សិក្សា​ឈ្វេងយល់​ពីខ្លួនឯង រៀបចំ​ផែនការ​សិក្សា និង​ផែនការ​អាជីព។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ឹម កុច រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងអប់រំរូបនេះបន្ថែមថា ផែនការ​គោល​ដែលនឹង​ត្រូវ​កសាង​ឡើងនេះ នឹងក្លាយ​ទៅជា​ផែនទី​បង្ហាញផ្លូវ​មួយ​ដ៏សំខាន់​ក្នុងការ​អនុវត្ត​កម្មវិធី​មគ្គុទ្ទេសក៍​អាជីព និង​ការ​ផ្ដល់ប្រឹក្សា ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​អប់រំជាតិ ចាប់ពី​ការ​អប់រំកុមារ​តូច រហូតដល់​ការ​អប់រំ​ឧត្តមសិក្សា និងការ​អប់រំ​ក្រៅប្រព័ន្ធ ព្រមទាំង​ចូលរួម​ចំណែក​ដ៏សំខាន់​ក្នុងការ​ជួយឱ្យ​សម្រេច​បាន​នូវការ​អនុវត្ត​គន្លង​អប់រំថ្មី នៅ​តាមគ្រឹះស្ថាន​មធ្យម​សិក្សា​នាពេល​ខាងមុខ។
ជាមួយ​គ្នានេះ លោក រ័ត្ន សារ៉ា ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​តម្រង់ទិស នៃ​ក្រសួង​អប់រំយុវជន និង​កីឡា មាន​ប្រសាសន៍​ថា កម្មវិធី​មគ្គុទ្ទេសក៍​អាជីព និង​ការ​ផ្ដល់ប្រឹក្សា ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​កម្ពុជា មាន​ភាព​ចាំបាច់​ក្នុង​ការ​កសាង​ផែនការ​គោល ឱ្យមាន​ភាព​ប្រទាក់​ក្រឡា​គ្នាពី​ភូមិសិក្សា​មួយ​ទៅភូមិ​សិក្សា​មួយ ក្នុង​ស្មារតី​គាំទ្រ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ឱ្យមាន​លទ្ធភាព​កាន់តែ​ប្រសើរ​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន និង​កំណត់​គោលដៅ​អាជីព​នាពេល​អនាគត។
លោក យី គឹមថាន នាយកស្ដីទីប្រចាំប្រទេសអង្គការភ្លែនអន្ដរជាតិកម្ពុជា
លោក យី គឹមថាន នាយក​ស្ដីទី​ប្រចាំ​ប្រទេស​អង្គការ​ភ្លែន​អន្ដរជាតិ​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍​ថា អង្គការ​ភ្លែនក៏​​កំពុងតែ​ផ្ដល់​អន្ដរាគមន៍​គាំទ្រ​សិស្ស​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថាន​មធ្យម​សិក្សា​គោលដៅ​ចំនួន២៦ ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប ខេត្តរតនគិរី និង​ខេត្តស្ទឹងត្រែង ក្នុងការ​រៀបចំ​ផែន​ការ​សិក្សា ផែន​ការ​អាជីព ស្គាល់ពី​ប្រភេទ​ការងារ មុខរបរ សម្រាប់​ជាស្ពាន​បន្ដការ​សិក្សា​ទៅ​សាកលវិទ្យាល័យ។
នាយក​ស្ដីទី​ប្រចាំប្រទេស​អង្គការ​ភ្លែន​អន្ដរជាតិ​កម្ពុជា ក៏​បានបង្ហាគ​ការប្ដេជ្ញាចិត្ត​ក្នុងការ​បន្ដផ្ដល់​ការគាំទ្រ​ដល់​នាយកដ្ឋាន​ជំនាញ​ក្នុងការ​ពង្រីក​កម្មវិធី​មគ្គុទ្ទេសក៍​អាជីព និង​ការ​ផ្ដល់​ប្រឹក្សា និងការ​កសាង​ផែនការ​គោល ឆ្នាំ២០២៥-២០៣៥ ឱ្យ​លេចចេញ​ជារូបរាង​មកនា​ពេល​ខាងមុខ។
បើតាម​ឯកសាររបស់ក្រសួងអប់រំ កម្មវិធី​មគ្គុទ្ទេសក៍​អាជីព និង​ការផ្ដល់ប្រឹក្សា ត្រូវបានរៀប​ចំឡើង​ដើម្បី​ដាក់ឱ្យ​អនុវត្តនៅ​កម្រិតសាលារៀន​តាមរយៈ​គ្រូប្រឹក្សា​តាមសាលារៀន ដោយផ្អែក​លើគោលដៅ​ធំៗចំនួន៣ រួមមាន ការ​អភិវឌ្ឍ​ផ្នែកអប់រំ ការ​អភិវឌ្ឍ​ផ្នែក​អាជីព និងការ​អភិវឌ្ឍ​ផ្នែក​បុគ្គលិកលក្ខណៈ ដើម្បី​ពួកគេ​អាចធ្វើ​សមាហរណកម្ម​ខ្លួនទៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ជម្រើស នៃការ​អប់រំ​បន្ត និង​អាជីពមុខរបរ ប្រកប​ដោយ​ទំនុកចិត្ត ការ​ប្ដេជ្ញាចិត្ត ជំនឿ គុណតម្លៃ និង​គុណធម៌​ក្នុង​ជីវិត៕