កម្មវិធីនាវាយុវជនអាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងជប៉ុន លើកទី៤៩ ប្រកាស​ជ្រើសរើស​យុវជនតំណាងកម្ពុជា
សម្រាប់យុវជន​ដែល​មាន​បំណងចង់ចូល​រួម​កម្មវិធី​នាវាយុវជន​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ និង​ជប៉ុន ពេលនេះឱកាស​បាន​មក​ដល់​ហើយ ដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុង​តែប្រកាសជ្រើសរើសយុវជនកម្ពុជា ចំនួន១៦រូប ដើម្បីជាយុវទូតតំណាងកម្ពុជា ចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនាវាយុវជនអាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងជប៉ុន លើកទី៤៩ (SSEAYP) ឆ្នាំ២០២៦។
បើតាម​សេចក្តីប្រកាស​របស់ក្រសួងអប់រំ The Ship for Southeast Asian and Japanese Youth Program-SSEAYP នឹងធ្វើឡើងរយៈពេល៣២ថ្ងៃ ដោយចាប់ផ្ដើមពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ដោយ​មានទិសដៅចូលចតនៅប្រទេសជប៉ុន សិង្ហបុរី និងប្រទេសថៃ។
បេក្ខជន បេក្ខនារី ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ អាចចុះឈ្មោះតាមរយៈ https://forms.gle/Qkc9TC84mTQkxtik7 ចាប់ពីថ្ងៃនេះ រហូត​ដល់ថ្ងៃទី២៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ វេលាម៉ោង ៥រសៀល។
សូមជំរាបជូនថា កម្មវិធី​នាវាយុវជនអាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងជប៉ុន (SSEAYP) ត្រូវបានបង្កើតឡើងតាំងពីឆ្នាំ១៩៧៤ ដោយរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន និងរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាព សាមគ្គីភាព និងការយោគយល់គ្នារវាងយុវជនអាស៊ាន និងជប៉ុន និងឱកាសក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ និងចំណេះដឹង។ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាបានចូលរួមជាមួយកម្មវិធីនាវាយុវជននេះជាផ្លូវការក្នុងឆ្នាំ២០០០ ហើយគិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៤ មានយុវជនកម្ពុជាប្រមាណ ៦៦៤រូប បានចូលរួម និងទទួលបានបទពិសោធន៍ពីកម្មវិធីនេះ៕