ក្រសួងវប្បធម៌អំពាវនាវឱ្យ​ប្រើប្រាស់ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ស្របតាម​គន្លង​ប្រពៃណី​ដ៏ល្អត្រកាលរបស់ខ្មែរ
ខណៈ ថ្ងៃទី១៤ កុម្ភៈ ដែលត្រូវ​បានមជ្ឈដ្ឋាន​ទូទៅ​និយមហៅថា ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ កាន់តែខិតជិតមកដល់ ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈ បានធ្វើការអំពាវនាវ​ទៅដល់មាតា បិតា អាណាព្យាបាល អាជ្ញាធរ ជាពិសេស​យុវជន សូមចូលរួមផ្សព្វផ្សាយ អប់រំ ពន្យល់ណែនាំ ក្រើន​រំលឹកដល់​បងប្អូន កូនចៅ ក្នុងគោលដៅ​ប្រើប្រាស់ទិវានេះ​ឱ្យ​ស្រប​តាមគន្លងប្រពៃណី​ដ៏ល្អត្រកាលរបស់ខ្មែរ ដើម្បី​កិត្តិយស និង​ភាពថ្លៃថ្នូរ​របស់បុគ្គលផ្ទាល់ខ្លួន ក្រុមគ្រួសារ ពិសេស​ចូលរួម​ថែរក្សា​អត្តសញ្ញាណជាតិ ដែល​កូនខ្មែរ​គ្រប់ៗ​រូបមានកាតព្វកិច្ចថែរក្សាការពារ។
បើតាម​ក្រសួងវប្បធម៌ ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ បានជ្រៀតចូល​ក្នុងសង្គម​កម្ពុជា ជាពិសេស​ក្នុងស្រទាប់យុវជន ដោយ​ការ​ទទួល​យកព្រឹត្តិការណ៍នេះ ស្តែង​ឡើង​តាមរយៈ​សកម្មភាព​នានា ដោយ​ឈរលើមនោសញ្ចេតនា​ស្រឡាញ់ដឹងគុណចំពោះមាតាបិតា អាណាព្យាបាល គ្រូបាធ្យាយ ប្តី-ប្រពន្ធ មិត្តភក្តិ ប្រកប​ដោយ​ភាពថ្លៃថ្នូរ​គួរជា​ទីគោរព និង​កោតសរសើរ។ តែជាមួយគ្នានេះ នាពេល​កន្លងមក ទោះ​ជាមានការពន្យល់ណែនាំ អំពាវនាវ ក៏គេ​នៅ​សង្កេតឃើញមាន​សកម្មភាព​មួយ​ចំនួនតូចដែលត្រូវ​បានសង្គម​វាយតម្លៃថាមិនគួរកើតមាន ដោយ​សកម្មភាពទាំងនោះផ្តល់ផលអវិជ្ជមាន​ដល់បុគ្គលផ្ទាល់ផង និងដល់តម្លៃប្រពៃណី ទំនៀមទម្លាប់​អត្តសញ្ញាណជាតិផង។
ករណីនេះ ក្រសួងវប្បធម៌ យល់ថា ការសិក្សាស្វែងយល់​ឱ្យ​ច្បាស់អំពីឬសគល់ និងប្រភពនៃទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ គឺជាភាពចាំបាច់ ដើម្បីចៀសវាង​ការអនុវត្ត​ខុស និងការបង្ក​នូវ​រូបភាព​ និងបរិយាកាស​សង្គមថ្មី ដែល​ខុស​ពីចរិតលក្ខណៈ​ដើម នៃសង្គម​កម្ពុជា​យើង ជាពិសេស​សកម្មភាព​ជ្រួលជ្រើម​ហួសហេតុប៉ះពាល់​ដល់សណ្តាប់ធ្នាប់​សង្គម ដល់សីលធម៌ កិត្តិយស និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរដល់បុគ្គល​ខ្លួនឯងនិងអ្នកដទៃ ព្រមទាំង​សកម្មភាព​ទាំង​ឡាយ​ដែលបង្ក​ផលប៉ះពាល់​រយៈពេលវែងដល់អនាគត នៃបុគ្គល​ដែលបានប្រព្រឹត្ត​ខុសគន្លង។
យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់​នៅកម្ពុជា ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈ យល់ឃើញថា គួរ​ជា​ឱកាស​មួយ​ក្នុងការ​បង្ហាញ​អារម្មណ៍មនោសញ្ចេតនា និងកាយវិការចែករំលែក​នានា​នូវក្តីស្រឡាញ់​ប្រកប​ដោយ​ភាពថ្លៃថ្នូរ ស្មោះសរបរិសុទ្ធ ចំពោះ​មនុស្ស​ជាទីស្រឡាញ់​នៅជុំវិញ​ខ្លួន មានជាអាទិ៍ ក្រុមគ្រួសារ ឪពុកម្តាយ ប្តីប្រពន្ធ កូនចៅ ញាតិមិត្ត និងគួរតែជាកាយវិការចែករំលែក​ទៅដល់ ជនពិការ កុមារកំព្រា និងអ្នកដែល​ស្ថិត​ក្នុងស្ថានភាពលំបាកផ្សេងទៀត ក្រោម​រូបភាព សរសេរលិខិតជូនពរ ការជូនអំណោយផ្សេងៗ ការ​សំណេះសំណាល ឬការទទួល​ទាន​អាហាររួមគ្នា ដោយក្តីសោមនស្ស និងការបន្យល់ទុកអនុស្សាវរីយ៍ល្អៗ។
ស្របគ្នាទៅនឹងក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងទិវានៃក្តីស្រឡាញ់នេះដែរ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏​បានធ្វើការអំពាវនាវទៅ​ដល់សិស្សានុសិស្ស​មួយ​ចំនួនតូច​ដែល​យល់ច្រឡំថា ថ្ងៃ១៤ កុម្ភៈ ជាថ្ងៃបុណ្យសង្សារ ឬជាថ្ងៃណាត់ជួបគ្នារវាងគូស្នេហ៍ ហើយភ្លើតភ្លើន ភ្លេចការសិក្សា បាត់បង់សេចក្តីថ្លៃថ្នូរជាបុគ្គល និង​ក្រុមគ្រួសារ ប្រាសចាកវប្បធម៌ និងប្រពៃណីជាតិរបស់ខ្មែរ។ ក្រសួងអប់រំ បានធ្វើ​ការបញ្ជាក់ថា ទិវានេះ​ពុំ​មែនជា​ប្រពៃណី​របស់ជនជាតិខ្មែរ​យើងទេ ហើយ​ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងក៏​បានស្នើ​ដល់គ្រប់​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជន​ទាំងអស់ សូមផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​អត្ថន័យ ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ដល់សិស្សានុសិស្ស​ឱ្យ​បានទូលំទូលាយ​គ្រប់មធ្យោបាយ និង​គ្រប់រូបភាព ដើម្បីចៀសវាង​ការយល់ច្រឡំ​ដែលនាំ​ឱ្យ​ប្រាស​ចាក​វប្បធម៌ និង​ប្រពៃណីជាតិរបស់ខ្មែរ។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏​ស្នើ​ដល់គ្រឹះស្ថាន​សិក្សាទាំងអស់ ពង្រឹង​ការអនុវត្ត​វិន័យ​ឱ្យ​បាន​ម៉ឺងម៉ាត់ ដោយ​តាមដាន​អវត្តមានរបស់សិស្សានុសិស្ស​ជាប់ជាប្រចាំ, ត្រូវ​បញ្រ្ជាប​ការអប់រំសីលធម៌ តាមមុខវិជ្ជានីមួយៗ, ត្រូវ​ជំរុញ​ដំណើរការ​របស់ក្រុម​ប្រឹក្សាយុវជន ក្រុមប្រឹក្សា​កុមារ​ប្រចាំសាលា ដោយអនុវត្ត​សកម្មភាព “មិត្តអប់រំមិត្ត”, ត្រូវទំនាក់ទំនង​ជាមួយមាតាបិតា ឬអ្នកអាណាព្យាបាល​សិស្ស និង​សហគមន៍​ដើម្បី​ផ្តល់ និង​ទទួលព័ត៌មាន​នានា​ដែលពាក់ព័ន្ធនឹង​សកម្មភាព​មិន​ប្រក្រតី ដើម្បី​រួមសហការគ្នា​ទប់ស្កាត់ អប់រំណែនាំ និង​កែលម្អ​ឱ្យ​បានទាន់ពេលវេលា៕