រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ សៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាចេញថ្មីពីថ្នាក់ទី៤ដល់ថ្នាក់ទី៦ ជាសៀវភៅសិក្សាបន្ថែមលើសៀវភៅសិក្សាគោលរបស់ក្រសួងអប់រំ
តាមរយៈវីដេអូឃ្លីបចេញផ្សាយ​នៅលើ​បណ្តាញ​សង្គម​របស់ក្រសួងអប់រំ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី៦ កុម្ភៈ នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការបំភ្លឺ​ទៅ​ដល់សាធារណជនថា សៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាចេញពីថ្មីថ្នាក់ទី៤ដល់ថ្នាក់ទី៦ គឺជាសៀវភៅសិក្សាបន្ថែមលើសៀវភៅសិក្សាគោលរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ប៉ុណ្ណោះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏​បានបញ្ជាក់ដែរថា នៅក្នុងសៀវភៅថ្មីនេះ មានបន្ថែមចំណុចថ្មីមួយចំនួន រួមមាន ទី១. ចំណុចរណសិរ្សសាមគ្គីសង្គ្រោះជាតិកម្ពុជា ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងរបបប៉ុលពត, ទី២. បន្ថែមនូវការទប់ស្កាត់ពីការវិលត្រឡប់វិញរបស់ខ្មែរក្រហម បន្ទាប់ពីត្រូវបណ្ដេញចេញពីទីក្រុងភ្នំពេញ, ទី៣. តួនាទីរបស់ សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុងការតស៊ូប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងពួកខ្មែរក្រហម រួមទាំងការបង្កើតរណសិរ្សសាមគ្គីសង្គ្រោះជាតិកម្ពុជា, ទី៤. ការអនុវត្តនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ នាំមកនូវសុខសន្តិភាពពេញលេញ និង ទី៥. ការផ្ដោតទៅលើការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមនៅកម្ពុជា ការអនុ​វត្តយុទ្ធសាស្រ្តត្រីកោណ យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ ដើម្បីសម្រេចបានការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ នៅក្នុងការរៀន និងបង្រៀនតាមបែបថ្មីនេះ គឺសិស្សត្រូវតែធ្វើការស្រាវជ្រាវដោយខ្លួនឯង ជាពិសេស រៀនពីប្រភពផ្សេងៗ ពីសៀវភៅគោលសិក្សាដែលមានស្រាប់ និងពីសៀវភៅដែលត្រូវអានបន្ថែម រួមទាំងសៀវភៅខេមរយានកម្មដែលរៀបឡើងនៅទសវត្សរ៍ទី៧០ ក៏ដូចជាសៀវភៅផ្សេងៗទៀត និងឯកសារដែលសិស្សអាចរកបានតាមអ៊ីនធើណិត។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានអំពាវនាវឱ្យសាធារណៈជន ត្រូវអានសៀវភៅទាំងស្រុង ជាពិសេសយុវជនខ្មែរ ដើម្បីទទួលបាននូវចំណេះដឹងកម្រិតខ្ពស់ ឱ្យមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយ ពោលគឺ ត្រូវអានទាំងស្រុង អានពីប្រភពផ្សេងៗ ជាពិសេសគឺប្រភពច្បាស់លាស់ដែលផ្ដោតលើការស្រាវជ្រាវបែបវិទ្យាសាស្រ្ត។