ក្រសួងអប់រំ ​បន្តគាំទ្រ​ WFP សម្រាប់គម្រោង​កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន រយៈពេល៥ឆ្នាំ
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបង្ហាញពីការគាំទ្រ​ដល់កម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក (WFP) ក្នុងការបន្ត​អនុវត្ត​កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន រយៈពេល​៥ឆ្នាំបន្តទៀត ពោល​គឺពីឆ្នាំ២០២៤ ដល់ឆ្នាំ​២០២៨ ដើម្បីជួយ​អភិវឌ្ឍ​កុមារ​កម្ពុជា​ឱ្យ​មានកាយសម្បទារឹងមាំ បញ្ញាស្មារតី​ឆ្លាតវៃ។
កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ (៤ កុម្ភៈ) ប្រតិភូកម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក ដឹកនាំដោយលោកស្រី ឃ្លែរ ខូណាន់ បានជួបពិភាក្សាជាមួយ​ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា, ក្នុងកិច្ចពិភាក្សានោះ WFP បានស្នើ​ឱ្យ​មានការ​បន្ត​ការ​គាំទ្រ​ផ្គត់ផ្គង់អង្ករ និង​ថវិកាពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដល់កម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក សម្រាប់​គម្រោង​កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន ពីឆ្នាំ​២០២៤ ដល់ឆ្នាំ២០២៨ ដោយ​ប្រើប្រាស់​កសិផល​ក្នុងសហគមន៍ ជាមួយចក្ខុវិស័យ​អភិវឌ្ឍកុមារ​កម្ពុជា​ឱ្យ​មានកាយសម្បទារឹងមាំ បញ្ញាស្មារតីឆ្លាតវៃ លើក​កម្ពស់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​នៅ​ក្នុងសហគមន៍ និង​រួមចំណែកដល់ការ​កសាងសង្គមមួយ​មានវិបុលភាព ចីរភាព និង​បរិយាបន្ន។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រោម​កិច្ច​សហការ​ជាមួយ​កម្មវិធី​ស្បៀងអាហារពិភពលោក របស់អង្គការ​សហប្រជាជាតិ បានចាប់ផ្តើម​អនុវត្ត​កម្មវិធីផ្តល់​អាហារតាមសាលារៀន​តាំងពីឆ្នាំ​១៩៩៩ នៅសាលា​បឋមសិក្សា​ចំនួន៦៤ ដែលមានអ្នកទទួលផល ៣៧ ៥០០នាក់ និងបន្តពង្រីកជាបន្តបន្ទាប់​ដោយប្រើប្រាស់​ស្បៀង​ដែលផ្គត់ផ្គង់​ទាំងស្រុង​ដោយកម្មវិធីស្បៀង​អាហារពិភពលោក ក្នុងគោលបំណង​ផ្តល់លទ្ធភាព​ដល់​កុមារ​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ​បានចូលរៀន។ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៤ ក្រសួងអប់រំ ក្រោមជំនួយ​ពីកម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក បានចាប់ផ្តើម​អនុវត្ត​សាកល្បង​កម្មវិធីផ្តល់​អាហារតាម​សាលារៀន​ដោយប្រើប្រាស់កសិផល​ក្នុងសហគមន៍ ដែលជា​គំរូថ្មីមួយ​ក្នុងការ​ផ្តល់អាហារ​តាមសាលារៀន សំដៅ​ធានាបាន​នូវ​អាហារ​មានសុវត្ថិភាព និង​អាហារូបត្ថម្ភ គាំទ្រ​ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន និង​អាច​អនុវត្ត​បាន។
គិត​ចាប់ពី​ឆ្នាំ​២០១៩ រហូតមកដល់​ឆ្នាំ២០២៤ កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន នៅកម្ពុជា មានសាលារៀនគោលដៅសរុបចំនួន ១ ១១៤សាលា ក្នុងខេត្តចំនួន ១០ទូទាំងប្រទេស និងមានសិស្សទទួលផលប្រមាណ ៣០០,០០០នាក់៕