លោក​ សែម ដាណុច ចែករំលែកគន្លឹះក្នុង​ការ​ដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍ KOICA ទៅសិក្សានៅសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ
លោក សែម ដាណុច បច្ចុប្បន្ន​ជានិស្សិតកម្ពុជាកំពុងបន្តសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ទាក់ទងនឹងអាកាសធាតុ ដែលហៅថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាកាសធាតុអន្តរជាតិ នៅសាកលវិទ្យាល័យជាតិ អ៉ីនឆន់ ពីកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ KOICA ឆ្នាំសិក្សា២០២៥, លោកថា ការស្វែងយល់ និងដឹងពីដំណាក់កាល នៃការដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍នីមួយៗ ជាគន្លឹះសំខាន់ដែលអាចឱ្យបេក្ខជនត្រៀមខ្លួនបានត្រឹមត្រូវ និងមានអាទិភាពខ្ពស់ក្នុងដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍នីមួយៗ។
បើតាមលោក សែម ដាណុច អាហារូបករណ៍ KOICA (ទីភ្នាក់ងារកិច្ចសហប្រត្តិបត្តិការកម្ពុជា-កូរ៉េ) ជាអាហា​រូបករណ៍​​ផ្ដល់តាមក្រសួងស្ថាប័ន សម្រាប់សិស្ស-និស្សិត ជាពិសេសសម្រាប់មន្ត្រីរាជការកម្ពុជាត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត។ ដាណុច បន្តថា លក្ខខណ្ឌចាំបាច់ដែលអាហារូបករណ៍ត្រូវការរួមមាន ព្រឹត្តិបត្តិពិន្ទុភាសាអង់គ្លេស IELTS (ជាជម្រើស) ប៉ុន្តែការសិក្សាជាភាសាអង់គ្លេស ដូចនេះភាសាអង់គ្លេសពិតមានតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់បេក្ខជនទៅសិក្សា។ ជាមួយគ្នានេះត្រូវធ្វើតេស្តភាសាអង់គ្លេសតាមរយៈអនឡាញ (Online Test) និងមានការប្រឡងលើវិញ្ញាសារប្រឡងផ្នែកសរសេរ (Writing) និងនិយាយផ្ទាល់មាត់(Speaking)ផងដែរ។
បើតាមលោក សែម ដាណុច សំនួរដែលភាគីអាហារូបករណ៍តែងតែលើកឡើងសួរបេក្ខជនអាហារូបករណ៍ គឺ សួរថា តើបេក្ខជនចាប់អារម្មណ៍លើអ្វីក្នុងការសិក្សាថ្នាក់អាហារូបករណ៍នេះ? ហេតុអ្វីបានជាជ្រើសរើសរៀនជំនាញនេះ? ក្រោយពេលរៀនចប់ តើបេក្ខជននឹងមានគម្រោង ​ឬគោលដៅបែបណាខ្លះក្នុងការប្រើប្រាស់ជំនាញនេះដើម្បីពង្រឹងស្ថាប័នការងារដែលកំពុងបម្រើការ ឬសម្រាប់ប្រទេសរបស់បេក្ខជន? ជាមួយគ្នានេះ ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់គឺតម្រូវឱ្យនិស្សិតមានបទពិសោធន៍ ឬកំណត់ប្រធានបទណាមួយសម្រាប់ស្រាវជ្រាវ ហើយជាគ្រឹះមួយសំខាន់ដែលអាចឱ្យភាគីអាហារូបករណ៍ជ្រើសរើសយកបេក្ខជន។
ត្រឡប់មក​និយាយពីភាពជោគជ័យ​របស់ លោក សែម ដាណុច ដែលជាប់អាហារូបករណ៍ KOICA បានទៅសិក្សានៅសាធារណរដ្ឋកូរ៉េវិញ លោកថា ក្រោយទទួលបានលទ្ធផលជាប់ជាបេក្ខជនជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ គឺបានធ្វើឱ្យអ្នកផ្ទះ ជាពិសេសលោកឪពុកលោកមានមោទនភាពជាខ្លាំង ត្បិតលោកទើបតែប្រឡងជាប់ជាមន្ត្រីក្នុងក្រសួងបរិស្ថានកាលពីឆ្នាំមុន ហើយក៏ទទួលបានដំណឹងថា អាចទៅបន្តការសិក្សានៅក្រៅប្រទេសថែមទៀត។ លើសពីនេះ ដាណុច ក៏ទទួលបានការលើកទឹកចិត្ត និងគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងពីក្រុមការងារចំពោះឱកាសសិក្សារបស់ខ្លួន ជាពិសេសការលើកទឹកចិត្តពីឯកឧត្ដមអគ្គនាយកដ្ឋានគោនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្ត្រ នៃក្រសួងបរិស្ថាន។ ការសាទរចំពោះ ដាណុច ព្រោះនេះជាឱកាស និងជាទិសដៅដែលត្រូវនឹងយុទ្ធសាស្ត្រចក្រានៃវិស័យបរិស្ថានរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន ដោយឈរលើអាទិភាពចម្បង៣គឺ ស្អាត បៃតង និងចីរភាព ដែលឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវអព្យាក្រឹតភាពកាបូន និងជាអ្វីដែលក្រសួងបរិស្ថានកំពុងគិតគូរយ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់កម្ពុជានាពេលអនាគត។