លោកជំទាវ ពេជ ចន្ទមុន្នី ៖ ដើម្បី​កម្ពុជា​អាចប្រកួតប្រជែងនៅលើឆាកអន្តរជាតិ យើងត្រូវការធនធាន​មនុស្សដែលមានទាំងចំណេះដឹង គុណភាព ហើយនិងជំនាញ
លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ប្រធានគណៈកម្មាធិការអាហារូបករណ៍សិស្ស-និស្សិតក្រីក្រ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត និងជាប្រធានសមាគម អ.ម.ត បានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញនូវចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០ ដូច្នេះដើម្បី​ឱ្យ​កម្ពុជា​យើងអាចប្រកួតប្រជែងនៅលើឆាកអន្តរជាតិ និងនៅលើពិភពលោកបាន គឺយើងត្រូវការធនធាន​មនុស្សដែលមានទាំងចំណេះដឹង គុណភាព ហើយនឹងជំនាញ ជាពិសេសប្រកបទៅដោយគុណធម៌ សីលធម៌ និងមានសុខភាពល្អមាំមួនថែមទៀតផង។
ក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយនិស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត (អ.ម.ត) ទៅបន្តការសិក្សានៅសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ក៏​បានសង្កត់ធ្ងន់ដែរថា កត្តាសុខសន្តិភាព អនុញ្ញាតឱ្យយុវជនកម្ពុជា មានឱកាសប្រឡងយកអាហារូបករណ៍ទៅបន្តការសិក្សានៅបរទេស ដើម្បីទទួលបានការអប់រំបន្ថែម ព្រមទាំងឱកាសសិក្សារៀនសូត្រទាំងជំនាញ ភាសា និងបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ដើម្បីក្លាយជាមូលធនមនុស្សរបស់កម្ពុជា នាពេលអនាគត។
ទន្ទឹមនេះ លោកជំទាវក៏មិនភ្លេចប្រាប់ទៅ​ដល់និស្សិត​ដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ទាំងអស់ថា និស្សិតម្នាក់ៗដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ទៅបន្តការសិក្សានៅក្រៅប្រទេស គឺជាអ្នកការទូតរបស់កម្ពុជាមួយរូប ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពីការអភិវឌ្ឍ សុខសន្តិភាព ទេសចរណ៍ វប្បធម៌ ប្រពៃណី ទំនៀមទំលាប់ អត្តសញ្ញាណជាតិកម្ពុជា ទៅដល់បណ្តាប្រទេសដទៃ ឱ្យបានស្គាល់កាន់តែច្បាស់ និងរក្សាបាននូវកិត្យានុភាពរបស់កម្ពុជា ទាំងក្នុងតំបន់ និងលើឆាកអន្តរជាតិ។