ឯកឧត្តម ហេង សួរ ៖ ក្រៅពីយុវជនគោលដៅ ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ក៏​បើកចំហរសម្រាប់ពលរដ្ឋទូទៅដែលចង់បានជំនាញពិតប្រាកដ
ក្នុង​ឱកាសចុះផ្សព្វផ្សាយ​ពី “កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈនិងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ” នៅ​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ​កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកឡើងថា ក្រៅពីក្រុមយុវជនគោលដៅ ​​​​​​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ​​ អ្នកកំពុងធ្វើការ ក៏ដូចជាកសិករ ដែលចង់បានជំនាញមួយច្បាស់លាស់ ក៏​អាចចុះឈ្មោះដើម្បី​ទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញផងដែរ។
កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈនិងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ត្រូវ​បានរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ ប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣ ដើម្បីជាប្រយោជន៍​ដល់យុវជនដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងហានិភ័យ បានទទួលការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ក្លាយជាអ្នកដែលមានជំនាញមួយពិតប្រាកដ មានការងារមួយកាន់តែសមរម្យ មានចំណូលទៀងទាត់ ដែលជួយដល់យុវជនខ្លួនឯងផង និងគ្រួសារផង។
បើតាម ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កម្មវិធី “បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១,៥ លាននាក់‍ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ” របស់រាជរដ្ឋាភិបាល គិត​ត្រឹម​ឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៤ សាលា​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ស្ថិត​ក្រោម​ឱវាទរបស់ក្រសួង ទទួលបាន​យុវជន​ចំនួនជាង ៤ម៉ឺន៥ពាន់នាក់ ដែលបានចុះឈ្មោះចូលរៀន។
យុវជនទាំងនោះ បានជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាដែលខ្លួនពេញចិត្តបានក្នុងចំណោមជំនាញទាំង ៤៥ ក្នុងវិស័យអាទិភាពសំខាន់ៗចំនួន១០ រួមមាន សំណង់, អគ្គិសនី និងថាមពល, អេឡិចត្រូនិក, បរិក្ខារត្រជាក់និងកម្ដៅ, កម្មន្តសាល, មេកានិកទូទៅ/មេកានិករថយន្ត, ទេសចរណ៍, សេវាកម្ម, កសិកម្ម និង​កសិ-​​ឧស្សាហកម្ម, និង ធុរកិច្ចនិងព័ត៌មានវិទ្យា៕