លោកថា ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈនិងបច្ចេកទេស ទៅដល់យុវជន ជាយុទ្ធសាស្រ្តដ៏មានសក្តានុពលមួយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនៃកម្ពុជា ដើម្បីជម្រុញឱ្យយុវជនមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈផ្ទាល់ខ្លួនសម្រាប់ជីវិត ក្នុងការស្វែងរកការងារសមរម្យ លើកកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសារ និងសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជាតិ។
យុវជនមានឱកាសល្អណាស់ ក្នុងការចាប់យកជំនាញជាក់លាក់ ដែលជាតម្រូវការទីផ្សារការងារខ្ពស់
លោក ហាវ ធិន នាយកវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសខេត្តកំពង់ចាម
យ៉ាងណាម៉ិញ លោក ហាវ ធិន ក៏បានអំពាវនាវឱ្យយុវជនទាំងអស់ ចេះចាប់យកឱកាសមាស ឱកាសប្រាក់ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ជាគោលនយោបាយ ដើម្បីធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញទៅដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសាររងហានិភ័យទូទាំងប្រទេស។
កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការនូវការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដល់គ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ចំនួន ១លាន ៥ សែននាក់ សិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ និងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែ ២៨ម៉ឺនរៀល រយៈពេល ៤ខែ។
យុវជនកំពុងទទួលការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញអគ្គិសនី, ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស គឺជាយុទ្ធសាស្រ្តមួយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការប្រែក្លាយកម្ពុជា​ជាប្រទេសមានការអភិវឌ្ឍ
យោង​តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ មានយុវជន​សរុប​ចំនួន ១៩ ៨៨៦នាក់ បានចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស តាមកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល ១.៥លាននាក់ ដោយក្នុងនោះ នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ​មានចំនួន ៧ ៧២៧នាក់ (ស្រី ២ ៥៣២នាក់), បាត់ដំបង ២ ៤៥១នាក់ (ស្រី ១០៦៥នាក់), សៀមរាប ១ ៣៦០នាក់ (ស្រី ២៨២នាក់), កណ្តាល ៧៤៣នាក់ (ស្រី ២១៤នាក់), ព្រះសីហនុ ៧០៤នាក់ (ស្រី ២៣៧នាក់), និងបណ្ដាខេត្តផ្សេងៗចំនួន ៦ ៩០១នាក់ (ស្រី ២ ៤៨៥នាក់)។
ដោយឡែកវិស័យដែលយុវជនបានចុះឈ្មោះចូលរៀនវិញ​រួមមាន ៖ វិស័យសំណង់សរុបចំនួន ២ ៩៨៩នាក់ (ស្រី ៤៤៧នាក់), អគ្គិសនី និងថាមពល ៦០៩នាក់ (ស្រី ៦៧នាក់), អេឡិចត្រូនិក ៤៤២នាក់ (ស្រី ៦៥នាក់), កម្មន្តសាល ១៤៣នាក់ (ស្រី ៩នាក់), មេកានិចទូទៅ/មេកានិចរថយន្ត ៣ ០៤៤នាក់ (ស្រី ១៣៩នាក់), ធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា ៦ ៤១០នាក់ (ស្រី ៣ ៣៨០នាក់) , សេវាកម្ម ១ ១៦២នាក់ (ស្រី ៩៩៤នាក់), បរិក្ខារត្រជាក់ និងកម្តៅ ២៩៧២នាក់ (ស្រី ១០៣នាក់), ទេសចរណ៍ ១ ១៣០នាក់ (ស្រី ៨៤០នាក់), និងកសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្ម ៩៨៥នាក់ (ស្រី ៧៧១នាក់)៕
អាហារូបករណ៍​ថ្នាក់ក្រោយ​ឧត្តមសិក្សា និង​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ចំនួន១២០កន្លែង ទៅសិក្សា​នៅ​ប្រទេស​វៀតណាម ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៥-២០២៦
• 30/09/2025
ក្នុង​ឆ្នាំសិក្សា​២០២៥-២០២៦ នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹង​ធ្វើ​ការ​ជ្រើសរើស​និស្សិត​អាហារូបករណ៍​ថ្នាក់ក្រោយ​ឧត្តមសិក្សា និង​ប្រឡង​ជ្រើសរើស​និស្សិត​អាហារូបករណ៍​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ចំនួន ១២០នាក់ ទៅ​សិក្សា​នៅ​សាធារណរដ្ឋសង្គម​និយមវៀតណាម។