រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ ពិព័រណ៍សៀវភៅជាជង្រុកវប្បធម៌សម្រាប់លើកកម្ពស់ការនិពន្ធ និងអាន ក្នុងយុគសម័យថ្មី
ក្នុងពិធីបើកពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី១០ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវីធីនេះ គឺជាឱកាសផ្តល់ឱ្យកវីនិពន្ធ ឬអ្នកមានភារកិច្ចបោះពុម្ភសៀវភៅ អាចផ្សព្វផ្សាយបានទូលំទូលាយ និងសង្ឃឹមថា ជាជង្រុកវប្បធម៌លើកកម្ពស់ការតែងនិពន្ធក្នុងសម័យបច្ចេកវិទ្យា។
ឯកឧត្ដម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា
ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡាបានឱ្យដឹងថា ក្រសួងបានរៀបចំកញ្ចប់អំណានដំបូង និងសហការជាមួយដៃគូជាច្រើន និងប្រមូលផ្តុំនូវវិធីសាស្រ្តអំពីការអាន ការរៀនភាសាឱ្យក្លាយទៅជាវិធីសាស្រ្តរួមមួយដើម្បីបង្រៀនកូនខ្មែរឱ្យឆាប់ចេះភាសាខ្មែរ។ ហើយវិធីសាស្រ្តដំបូងនេះមានរៀបជាវិធីបង្រៀនក៏ដូចជាសៀវភៅចំនួនសាមសិបចំណងជើងឱ្យកុមារអាន។ ទន្ទឹមគ្នានោះក៏មានការរៀបចំបណ្ណាល័យដោយមានសៀវភៅកម្រិតពីទីមួយ រហូតដល់ទីប្រាំមួយ គឺសម្រាប់កុមាររៀននៅបឋមសិក្សាឱ្យចេះអានភាសា។
ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រីក៏បានសំណូមពរដល់មាតាបិតាស្វែងរកកញ្ចប់អំណានដំបូងនិងគណិតដំបូង ដើម្បីបង្រៀនកូនឱ្យចេះភាសាជាតិឱ្យបានច្បាស់លាស់។ បន្ទាប់ពីចេះភាសាជាតិច្បាស់ហើយ ទើបអាចរៀនភាសាបរទេសបានច្បាស់តាមក្រោយ។ ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍ថា ភាសាមិនត្រឹមតែមធ្យោបាយសម្រាប់ទំនាក់ទំនងនោះទេ ប៉ុន្តែសម្រាប់បង្ហាញអំពីបញ្ញត្តការរស់នៅក្នុងប្រទេសមួយគឺប្រើប្រាស់ភាសាបញ្ញត្ត។ ដូច្នេះបើមិនយល់ច្បាស់អំពីភាសាជាតិទេ នោះការទៅរៀនភាសាបរទេសក៏អត់ច្បាស់ដែរ។
ជាមួយគ្នា ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏​បានផ្តល់ដំបូន្មានទៅដល់អ្នកនិពន្ធ ដោយថា យុវជននៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាច្រើន ដូច្នេះបណ្តាញសង្គមក៏ជាដៃគូមួយរបស់អ្នកនិពន្ធដែរ និងជាដៃគូប្រណាំងប្រជែងដ៏មានប្រសិទ្ធភាព ដែលជាកត្តាតម្រូវឱ្យអ្នកនិពន្ធត្រូវចេះបង្កើតសកម្មភាពថ្មីៗ យុទ្ធសាស្រ្តទាក់ទាញថ្មីៗ ដើម្បីឱ្យយុវជនជំនាន់ថ្មីកាន់តែស្រឡាញ់សៀវភៅ ។
ដោយឡែកពាក់ព័ន្ធនឹងការអានវិញ ឯកឧត្ដម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ក៏បានផ្តល់ដំបូន្មាន ដោយថា ក្នុងករណីខ្លះ ការអានដើម្បីភាពសប្បាយរីករាយ ប៉ុន្តែគួរអានឱ្យឆ្លើយតបនឹងបំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ ដែលផ្តោតអំពីការចេះវិភាគទស្សនៈអ្នកនិពន្ធ ចេះបូកសរុបសេចក្ដីនៃសំណេរ បង្កើនជំនាញដោះស្រាយបញ្ហា និងចេះសម្របសម្រួលការងារជាក្រុម។ មួយវិញទៀតការអាន គឺដើម្បីលើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព ភាពជាអ្នកដឹកនាំ។ ហើយទន្ទឹមគ្នានោះការអានក៏ត្រូវចេះចាប់យកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាផង ឌីជីថលផង ដើម្បីទទួលយកបំណិននិងជាយុទ្ធសាស្រ្តមួយ ដែលក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡាបានបញ្ចូលនៅក្នុងសាលារៀនជំនាន់ថ្មី។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏​បានបង្ហាញក្ដីសោមនស្សចំពោះ សិស្សានុសិស្សសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ទាំងវិទ្យាល័យស៊ីសុវត្ថិ និងសាលារៀនផ្សេងៗទៀត ដែលចាប់បង្កើតក្លឹបនិពន្ធ ពិភាក្សាគ្នាជាក្រុម ដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធន៍នៅក្នុងការតែងនិពន្ធ និងការសរសេរសៀវភៅបោះពុម្ភផ្សាយ ខណៈពួកគាត់មានអាយុត្រឹមតែ១៣ និង១៤ ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ និងជាសិស្សកំពុងសិក្សានៅវិទ្យាល័យនៅឡើយ។
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​អប់រំមានក្ដីសង្ឃឹមថា សាលារៀនជំនាន់ថ្មី និងការពិព័រណ៍សៀវភៅនឹងបង្កើតបាននូវក្ដីសុបិនមួយសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា ដើម្បីឱ្យយុវជនកម្ពុជា ដាក់ចេញគោលដៅដ៏ជាក់លាក់មួយ ក្នុងការអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង ហើយប្រែក្លាយខ្លួនទៅជាធនធានមនុស្សពិតប្រាកដ៕