បណ្ឌិត យង់ ពៅ ៖ អភិក្រម «រៀនឱ្យចប់ ចេះ មានការងារធ្វើ» ជាប្រទីបយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល TVET ឱ្យសម្រេចបានជោគជ័យ
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា ដែលគេស្គាល់ថា គឺជាអ្នកវិភាគសង្គមដ៏ល្បីល្បាញមួយរូបនៅកម្ពុជា បានសម្តែងការគាំទ្រ​ចំពោះ​អភិក្រម «រៀនឱ្យចប់ ចេះ មានការងារធ្វើ» ដែលបានដាក់ចេញដោយប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដោយថា អភិក្រមនេះ គឺជាប្រទីបយ៉ាងសំខាន់​ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស​ និង​វិជ្ជាជីវៈ ដល់គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ​ឱ្យ​សម្រេច​បានជោគជ័យ និង​ផ្លែផ្កា។
បណ្ឌិត យង់ ពៅ មានប្រសាសន៍ថា អភិក្រមសម្រាប់ការបណ្តុះបណ្តាលដែលគូសបញ្ជាក់ដោយសម្តេចប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល​ នឹងនាំឱ្យកម្ពុជាប្រែក្លាយពីកម្លាំងអតិពលកម្មក្នុងទីផ្សារទៅជាទីផ្សារដែលពោពេញដោយជំនាញដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់ពីវិស័យឯកជន។
លោកបណ្ឌិតបន្តថា ប្រសិនបើយើងជោគជ័យ នោះវាជាការប្រសើរខ្លាំងមែនទែន។ តែដើម្បីឱ្យគោលនយោបាយនេះជោគជ័យ ត្រូវមានការចូលរួមពីវិស័យឯកជនជាចាំបាច់ ដើម្បីឱ្យ​កូនសិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សាហើយ អាចទទួលបានឱកាសការងារនៅតាមបណ្តាក្រុមហ៊ុនឯកជនទាំងនោះស្រាប់។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើក​ឡើងថា ដើម្បីធានាពីប្រសិទ្ធភាពនៃការបណ្តុះបណ្តាល ក្រសួង បានបណ្តុះបណ្តាលវិក្រឹត្យការជំនាន់ទី១ជូនគ្រូឧទ្ទេសចំនួន២៤៥នាក់មកពីទូទាំងប្រទេសដើម្បីត្រៀមគាំទ្រការបណ្តុះបណ្តាលយុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះលើជំនាញបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈឱ្យជោគជ័យ។ ក្នុងនោះក្រសួងបានត្រៀមវិស័យចំនួន១០ និងមុខជំនាញជាង៣០ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាល៕