រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ លើកទឹកចិត្តយុវជនខិតខំប្រឹងប្រែងបន្តស្រាវជ្រាវរបកគំហើញថ្មីៗផ្សារភ្ជាប់បច្ចេកវិទ្យាស្ទែម
ថ្លែងក្នុងពិធីបើកវគ្គយល់ដឹងស្ដីពី “នីតិវិធី និងទម្រង់នៃការរៀបចំគម្រោង ស្នាដៃរបស់យុវជន” នៃកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ ប្រធានបទ “STEM និងការផលិតអាហារ” កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ស៊ាន បូរ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកទឹកចិត្តយុវជនជាសិស្សានុសិស្សចំនួន២២៥ រូប មកពី២៥ រាជធានី-ខេត្ត ខិតខំប្រឹងប្រែងបន្តស្រាវជ្រាវរបកគំហើញថ្មីៗផ្សារភ្ជាប់បច្ចេកវិទ្យាស្ទែម។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ស៊ាន បូរ៉ាត មានប្រសាសន៍ថា យុវជនគួរខិតខំប្រឹងប្រែងបន្តទៅមុខ ព្រោះរបកគំហើញថ្មីៗតែងតែនៅចំពោះមុខ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ យើងត្រូវតែធ្វើសមាហរណកម្មខ្លួនឯងស្របទៅតាមបច្ចេកវិទ្យាទាំងអស់នោះ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ស៊ាន បូរ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ។
លោក សួង ដារា ជាគ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន បល្ល័ង្ក ខេត្តកំពង់ធំ ។
លោក សួង ដារា រំពឹងថា ប្រសិនបើស្នាដៃកូនសិស្សបានស្រាវជ្រាវថ្មីមួយនៅក្នុងការផលិតអាហារមិនប្រើប្រាស់សារធាតុគីមី​ អាចរក្សាទុកបានយូរ និងមានតម្លៃថោក នោះនឹងនាំឱ្យប្រទេសកម្ពុជាយើងមានផលិតផលអាហារដែលជាស្នាដៃរបស់កូនខ្មែរ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ​ប្រសិនបើសិស្សានុសិស្សបានស្រាវជ្រាវបន្ថែមទាក់ទងនឹងប្រធានបទ “STEM និងការផលិតអាហារ” ក្នុងពេលថ្ងៃអនាគតនៅពេលដែលពួកគាត់រៀនចប់នឹងមានចំណេះដឹងក្នុងការផលិតចំណីអាហារដែលមានគុណភាព និងមិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាព។
សិស្សានុសិស្សចូលរួមក្នុងពិធីបើកវគ្គយល់ដឹងស្ដីពី “នីតិវិធី និងទម្រង់នៃការរៀបចំគម្រោង ស្នាដៃរបស់យុវជន” នៃកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ ប្រធានបទ “STEM និងការផលិតអាហារ” ។
យុវតី លឹម ពុទ្ធិកញ្ញា ជាសិស្សថ្នាកទី១១ នៃវិទ្យាល័យហ៊ុន សែន ទេពនិមិត្ត ខេត្តប៉ៃលិន បាននិយាយថា ក្នុងនាមជាយុវជនសតវត្សទី២១ ការសិក្សាផ្នែកស្ទែម មានសារៈសំខាន់ខ្លាំងសម្រាប់យុវជនកម្ពុជាកាន់តែដឹងអំពីបច្ចេកវិទ្យាកាន់តែច្បាស់ជាងមុន ព្រោះអាចជួយឱ្យប្រទេសកម្ពុជាកាន់តែរីកចម្រើនទៅមុខបន្តទៀត។ ពុទ្ធិកញ្ញា បន្តថា បច្ចុប្បន្នយើងកំពុងស្ថិតក្នុងបដិវត្តឧស្សាហកម្ម៤.០ ហេតុនេះ ​ការរស់នៅត្រូវតែដើរឱ្យទាន់តំណាក់កាលនៃភាពរីកចម្រើននៃសង្គម និងពិភពលោក។