សិស្សតំណាងកម្ពុជា នាំយកពានចំនួន១ និង​មេដាយ​ចំនួន៤២ ពី​ការប្រកួតគណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដអន្តរជាតិ សិង្ហបុរី​ឆ្នាំ​២០២៣
សិស្សជាបេក្ខជនតំណាង​ប្រទេស​កម្ពុជាចំនួន​៣៧នាក់ បានទៅ​ចូលរួម​ប្រកួត​គណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដអន្តរជាតិ សិង្ហបុរីឆ្នាំ​២០២៣ SIMOC (2023) ដែលប្រព្រឹត្តធ្វើ​ឡើង​ចាប់ពីថ្ងៃទី២២ ដល់ថ្ងៃទី២៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៣ នៅ​ប្រទេស​សឹង្ហបុរី ។ ដោយ​ជាលទ្ធផល​សិស្ស​កម្ពុជា​ដណ្តើម​បាន​ពានចំនួន១ និង​មេដាយ​ចំនួន​៤២​ត្រឡប់​មក​កម្ពុជាវិញ។
ការប្រកួត​គណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដអន្តរជាតិ សិង្ហបុរី ឆ្នាំ២០២៣នេះ មានបេក្ខជនចូលរួមសរុប​ចំនួន ១៦៣៣នាក់ មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​ចំនួន​២៥​ទូទាំងពិភពលោក ។ ការប្រកួតនេះ ត្រូវ​បានបែងចែក​ជា៣កម្មវិធី គឺ ១.Math Olympiad Contest (ការប្រកួតជាឯកជន), ២. Mind Sports Challenge (ការប្រកួតជាក្រុម) និង ៣. Maths Warriors Competition (ការប្រកួតជាក្រុម)។
លោក សាន គីមស័ង ជាគ្រូដឹកនាំសិស្ស​កម្ពុជាទៅ​ចូលរួមការប្រកួតនោះ បានសម្តែងមោទនភាព​ចំពោះ​សិស្សកម្ពុជា​ដែលមានសមត្ថភាព​ក្នុងការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ផ្នែក​គណិតវិទ្យាជាមួយ​សិស្ស​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេងៗ និង​ទទួលបានជ័យលាភីមេដាយជាច្រើនជូនជាតិ។ លោក គីមស័ង សង្ឃឹមថា កូនសិស្សខ្មែរនឹង​ខិតខំ​រៀនសូត្រ ហើយ​ចូលរួម​ប្រកួតលើឆាកអន្តរជាតិ ដោយ​​ទទួលបានជ័យលាភីមេដាយ​ជាច្រើន​បន្ថែមទៀត​ជូនដល់ជាតិមាតុភូមិ និង​លើក​មុខ​មាត់ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅពេល​អនាគត។
គួរ​បញ្ជាក់ថា នេះជាឆ្នាំទី១នៅក្នុងរយៈពេល៦ឆ្នាំចុងក្រោយដែលបេក្ខជនកម្ពុជាចូលរួមការប្រឡងកម្រិតអន្តរជាតិ គណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដ អន្តរជាតិ សិង្ហបុរី ទទួលបានរង្វាន់សិស្សលំដាប់ខ្ពង់ទាំង៣ និងមេដាយមាសពីការប្រកួតលើវិញ្ញាសាគណិតវិទ្យាជាឯកជននេះ៕