ភ្នំពេញ – យុវជនត្រូវបានចាត់ទុកថា គឺជាសសរទ្រូងរបស់ជាតិ ហើយសសរទ្រូងមួយមិនអាចរឹងមាំបានទេ បើសសរទ្រូងនោះអានមិនបានគ្រប់គ្រាន់ ពុំបានពិចារណាឱ្យគ្រប់គ្រាន់ ស្វែងរកហេតុផល ស្វែងរកល្អអាក្រក់ ខុសត្រូវ គុណធម៌សីលធម៌ ដែលមាននៅក្នុងសៀវភៅអាន។ នេះជាប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ក្នុងឱកាសចូលរួមពិព័រណ៍សៀវភៅលើកទី៩ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា មានប្រសាសន៍ថា សៀវភៅគឺជាកន្លែងប្រមូលផ្តុំនូវក្បួនខ្នាត ចំណេះដឹង ទស្សនៈវិស័យនានា រាប់ទាំងសង្គម សេដ្ឋកិច្ច វប្បធម៌ នយោបាយ សាសនាទាំងអស់ ដែលជាសសរទ្រូងរបស់មនុស្សជាតិ ។ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យបន្តថា ប្រធានបទ «មួយថ្ងៃអាន មួយថ្ងៃដឹង» ជាប្រធានបទយ៉ាងសំខាន់មួយនៅក្នុងការលើកទឹកចិត្តយុវជនជំនាន់ក្រោយអានកាន់តែច្រើនឡើង ដើម្បីស្វែងរកពុទ្ធិ និងស្វែងរកការចេះដឹង។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បញ្ជាក់បន្ថែមថា នៅតាមផ្ទះនីមួយៗគួរតែមានសៀវភៅ មានបណ្ណាល័យសម្រាប់ខ្លួនឯង សម្រាប់កូនៗ គឺជាការបណ្ដុះបណ្ដាលនូវចំណេះដឹង ពីព្រោះការអានធ្វើឱ្យខួរក្បាលមានភាពរហ័ស ដោយយើងអាចចេះដឹងផង មានការវិភាគល្អផង ហើយស្គាល់នូវគុណតម្លៃ និងកេរ្តិ៍តំណែលរបស់អក្សរសាស្រ្តជាតិបន្ថែមទៀត។
លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា
“នៅពេលដែលយើងអានសៀវភៅ គឺយើងបានកាត់បន្ថយនូវភាពតានតឹងនៅក្នុងអារម្មណ៍ ហើយការអានសៀវភៅក៏បណ្ដាលឱ្យមានការចេះដឹងយ៉ាងសម្បូរបែបពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានជុំវិញ ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពខ្លួនឯង ចេះគិតគូរគិចារណារកហេតុផលឱ្យបានត្រឹមត្រូវ”
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ សំណូមពរឱ្យបន្តមានការអាន និងការសរសេរក្លាយជាវប្បធម៌មួយដ៏រស់រវ៉ើក ដិតជាប់នៅក្នុងក្រអៅបេះដូងជនរួមជាតិគ្រប់ៗគ្នា ដោយហេតុថា ប្រជានជនកាន់តែអានច្រើនពេលណា ពេលនោះការចេះដឹងរបស់ប្រជាជនកាន់តែច្រើន ការរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសជាតិកាន់តែទៅមុខ កាន់តែលឿន។
គួរជម្រាបជូនថា បន្ទាប់ពីខកខានរយៈពេល២ឆ្នាំ ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី៩ ដែលប្រារព្ធធ្វើកាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ បានទទួលការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីសាធារណជន ដោយមានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ១០៩៥០០នាក់ ក្នុងនោះស្តង់សៀវភៅ មានរហូតដល់ ១៩៩ស្តង់ ដែលមានការចូលរួមពីគ្រឹះស្ថានបោះពុម្ភផ្សាយល្បីៗចំនួន ១២៩ស្ថាប័នចូលរួម៕