លោកជំទាវ ភឿង សកុណា ៖ សសរទ្រូងរបស់ប្រទេសជាតិមិនអាចរឹងមាំទេ ប្រសិនបើមិនបានអានគ្រប់គ្រាន់
ភ្នំពេញ – យុវជនត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកថា គឺជាសសរទ្រូងរបស់ជាតិ ហើយសសរទ្រូងមួយមិនអាចរឹងមាំបានទេ បើសសរទ្រូងនោះអានមិនបានគ្រប់គ្រាន់ ពុំបានពិចារណាឱ្យគ្រប់គ្រាន់ ស្វែងរកហេតុផល ស្វែងរកល្អអាក្រក់ ខុសត្រូវ គុណធម៌សីលធម៌ ដែលមាននៅក្នុងសៀវភៅអាន។ នេះជាប្រសាសន៍លើក​ឡើង​របស់លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួមពិព័រណ៍សៀវភៅ​លើកទី៩ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បញ្ជាក់បន្ថែមថា នៅតាមផ្ទះនីមួយៗគួរតែមានសៀវភៅ មានបណ្ណាល័យសម្រាប់ខ្លួនឯង សម្រាប់កូនៗ គឺជាការបណ្ដុះបណ្ដាលនូវចំណេះដឹង ពីព្រោះការអានធ្វើឱ្យខួរក្បាលមានភាពរហ័ស ដោយ​យើងអាចចេះដឹងផង មានការវិភាគល្អផង ហើយស្គាល់នូវគុណតម្លៃ និងកេរ្តិ៍តំណែលរបស់អក្សរសាស្រ្តជាតិបន្ថែមទៀត។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ សំណូមពរឱ្យបន្តមានការអាន និងការសរសេរក្លាយជាវប្បធម៌មួយដ៏រស់រវ៉ើក ដិតជាប់នៅក្នុងក្រអៅ​បេះដូងជនរួមជាតិគ្រប់ៗគ្នា ដោយហេតុថា ប្រជានជនកាន់តែអានច្រើនពេលណា ពេលនោះការចេះដឹងរបស់ប្រជាជនកាន់តែច្រើន ការរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសជាតិកាន់តែទៅមុខ កាន់តែលឿន។
គួរជម្រាបជូនថា បន្ទាប់ពីខកខានរយៈពេល២ឆ្នាំ ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី៩ ដែលប្រារព្ធធ្វើ​កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ​ បានទទួល​ការ​គាំទ្រ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ពី​​សាធារណជន ដោយ​មានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ១០៩៥០០នាក់ ក្នុងនោះស្តង់សៀវភៅ មានរហូតដល់ ១៩៩ស្តង់ ដែលមានការចូលរួមពីគ្រឹះស្ថានបោះពុម្ភផ្សាយល្បីៗចំនួន ១២៩ស្ថាប័នចូលរួម៕