ភ្នំពេញ – សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្មវិធី TEDxRUPP ដែលជាកម្មវិធីចែករំលែកគំនិតពីវាគ្មិនល្បីៗក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ចាប់ពីវេលាម៉ោង១រសៀល នៅមជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិកម្មកម្ពុជា-ជប៉ុន (CJCC) ស្ថិតក្នុងបរិវេណសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់កញ្ញា ពុទ្ធិសុប្បតី អស់រយៈពេល២ឆ្នាំកន្លងមកហើយ ដែលសហគមន៍ ក៏ដូចជាប្រទេសរបស់យើងជួបនូវវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ធ្វើឱ្យការងារ និងការសិក្សាជាច្រើនត្រូវអាក់ខាន ។ ដូច្នេះ ប្រធានបទគោលសម្រាប់ឆ្នាំនេះ មានគោលបំណងដាស់តឿនទៅដល់យុវជន និងសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ឱ្យតាំងស្មារតីសារជាថ្មី ក្នុងការផ្លាស់ប្តូរខ្លួនឱ្យស្របទៅនឹងបរិបទសង្គមថ្មី ដែលវាបានកែប្រែ និងជះឥទ្ធិពលមកលើយើងគ្រប់ៗគ្នា។
ប្រធានកម្មវិធី TEDxRUPP ក៏បានឱ្យដឹងដែរថា នៅឆ្នាំ២០២២នេះ មានវាគ្មិនទាំងក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុករហូតដល់ទៅ១១រូបនឹងចូលរួម ដោយមានចំនួន១០ប្រធានបទ។ ក្នុងនោះអ្វីដែលពិសេសមិនធ្លាប់ឃើញមានទាំងក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុក គឺប្រធានបទ១ មានវាគ្មិនចំនួន២រូបនិយាយជារបៀបឆ្លើយឆ្លងគ្នា។
សម្រាប់វាគ្មិនទាំង១១រូបនោះ រួមមាន ៖ លោកបណ្ឌិត ហោ ប៊ុនឡេង សាស្រ្តាចារ្យ នៃសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា, លោកស្រី នាង សុវ៉ាតនា ដែលគ្រប់គ្នាស្គាល់លើបណ្តាញសង្គមថា DJ Nana, លោក លី មុន្នីពុទ្ធិ ជាអ្នកបង្កើតមាតិកានៅលើបណ្តាញសង្គម ក៏ដូចជា Podcast ដែលមានឈ្មោះថា រៀនរស់, កញ្ញា ហោ ហេងសិរីរ័ត្ន ជានិស្សិត ប៉ុន្តែគាត់មានប្រធានបទថ្មីប្លែក និយាយពីការប្រៀនប្រដៅរបស់ឪពុកម្តាយទៅលើកូននៅក្នុងបរិបទសម័យថ្មី, លោក Wesley Chan ដែលគាត់មកពីប្រទេសម៉ាឡេស៊ី, លោក Joey Ra ជាជនជាតិកូរ៉េ ប៉ុន្តែគាត់ធ្វើការ និងរស់នៅប្រទេសអង់គ្លេស, លោក ជា វីរៈ ជា CEO របស់ក្រុមហ៊ុន PillTech Solutions, កញ្ញា រិទ្ធី លំអរកេស ដែលជាសិល្បៈករឯករាជ្យម្នាក់នៅប្រទេសកម្ពុជា។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់កញ្ញា នួន ពុទ្ធិសុប្បតី អ្វីដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមកនៅកម្មវិធី TEDxRUPP គឺមានការអញ្ជើញវាគ្មិន៣នាក់បន្ថែមទៀត គឺមកពីប្រទេសអ៊ីស្រាអែល និងប្រទេសស្វីស, ក្នុងនោះវាគ្មិនដែលមកពីប្រទេសអ៊ីស្រាអែល គាត់គឺជា CEO នៃក្រុមហ៊ុនបរិស្ថានមួយ ដែលបង្កើតបច្ចេកវិទ្យាថ្មីក្នុងការប្រើប្រាស់សារធាតុទូទៅដែលរកឃើញនៅក្នុងធម្មជាតិ ដើម្បីយកមកបង្កើតជាផលិតផលដែលយើងអាចប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃបាន ហើយប៉ះពាល់តិចតួចបំផុតទៅលើបរិស្ថាន។ ចំណែកវាគ្មិនមកពីប្រទេសស្វីស គឺជា CEO នៃក្រុមហ៊ុនវិនិច្ឆ័យទៅលើផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
“អញ្ចឹងសម្រាប់កម្មវិធីនៅឆ្នាំនេះ យើងសង្ឃឹមថា យើងនឹងអាចផ្តល់ជូនរៀមច្បង និងប្អូនៗទាំងអស់នូវគំនិតថ្មីៗដែលយើងនាំយកមកចែកចាយពីក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកដើម្បីយកមកជជែកវែកញែកគ្នាឱ្យកាន់តែចាប់អារម្មណ៍នៅលើវេទិការបស់យើង… ខ្ញុំសង្ឃឹមថា អ្នកទាំងអស់គ្នានឹងមិនខកខានចំពោះកម្មវិធីនេះ…”
សូមបញ្ជាក់ថា កម្មវិធី TEDxRUPP តែងតែប្រារព្ធធ្វើជារៀងរាល់ឆ្នាំក្នុងការចែករំលែកគំនិតថ្មីៗរបស់វាគ្មិនដែលមានសក្តានុពលទៅយុវជន ក៏ដូចជាសិស្សានុសិស្សពីសាកលវិទ្យាល័យនានានៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ សម្រាប់ឆ្នាំនេះ គេរំពឹងថា នឹងមានយុវជនប្រមាណជា៣រយនាក់នឹងចូលរួម៕